Ait benhaddou antyczne miasto w Maroko

Wycieczki objazdowe w egzotycznym Maroko – cesarskie miasta, magiczne południe

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wakacje w Maroku to prawdziwa gratka dla miłośników historii i przygód. Szczególnie jesienią warto wybrać się tu na wycieczkę objazdową. Nie ma już tłumów, a przyjemna, ciepła aura sprzyja zwiedzaniu kolorowych miast, takich jak Marrakesz i podziwianiu pięknych krajobrazów. Pominąć nie można np. zachodu słońca na Saharze czy spaceru wzdłuż malowniczych, afrykańskich dolin.

Co jeszcze trzeba zobaczyć podczas wczasów w Maroku?


Wycieczka objazdowa po Maroku jesienią

Maroko to fascynujący, arabski kraj położony w północnej Afryce tuż nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. W tej części świata przez cały rok panuje słoneczna aura. Pod koniec roku nadal jest ciepło, a temperatury nie spadają poniżej 20 stopni Celsjusza. 

Jednocześnie Maroko ma wiele do zaoferowania i z pewnością nie można się tutaj nudzić, nawet jesienią. Do zobaczenia są piękne, orientalne krajobrazy. Scenerię kraju tworzy bowiem wyjątkowa, islamska zabudowa, która wyrosła w otoczeniu gajów oliwnych, cytrusowych czy palmowych. W zachwyt wprawiają nie tylko szerokie plaże z miękkim piaskiem, ale także pustynie, wzgórza i historyczne zabytki. Podczas wycieczki po Maroku można bowiem poznać arcydzieła arabskiej architektury, rzymskie i średniowieczne budowle, berberyjskie fortece czy pustynne kasaby. 


Co zobaczyć podczas wakacji w Maroku?

By poznać Maroko od podszewki, trzeba wybrać się na jedną z wygodnych, zorganizowanych wycieczek objazdowych. Ich programy i trasy można znaleźć na R.pl: https://r.pl/maroko. Jedną z ciekawszych opcji zwiedzania Maroka jest wycieczka obejmująca poznawanie słynnych, zabytkowych miast, takich jak Marrakesz. W „czerwonym mieście” można zobaczyć tradycyjne gliniane domy, bogato zdobione pałace, łaźnie hammam czy zatłoczone place, gdzie nie brakuje zaklinaczy węży, a także pysznej, arabskiej kuchni ulicznej.

W centralnej części Marrakeszu znajduje się medyna, czyli największy i najstarszy plac, wpisany na listę UNESCO. Warto przejść się także na gwarny bazar (suk), gdzie można kupić aromatyczne przyprawy czy lokalne wyroby. W programie zwiedzania znajduje się także meczet Koutoubija z XII w., Muzeum Marrakeszu, pałac Bahia oraz ogród Jordin Secret.


Od Marrakeszu po Casablankę – wymarzone wakacje w Maroku

Kolejnym ważnym punktem wycieczki jest Casablanka – nowoczesna metropolia, która zachowała swój charakterystyczny, orientalny klimat. W tym największym mieście Maroka powstał nie tylko słynny, kinowy hit, ale także nakręcono sceny do serialu „Gra o tron”. 

Casablanca może pochwalić się piękną, historyczną częścią miasta. Tuż nad morzem znajduje się także spektakularny Meczet Hassana II z najwyższym na świecie minaretem. Z kolei, przerwę na arabską kawę dobrze jest zrobić w największej oazie zieleni w okolicy, czyli: Parc de la Ligue Arabe, gdzie nie brakuje nowoczesnych restauracji i kafejek, skrytych w cieniu wysokich palm.

Wart zobaczenia jest także Fez, duchowa stolica Maroka, który słynie m.in.: z krętych, wąskich uliczek, pałacu królewskiego, a także pięknej medyny, która pozwala przenieść się w czasy średniowiecza. Równie oryginalną architekturą może poszczycić się Rabat, stolica Maroka. W mieście można zobaczyć m.in. meczet i wieżę Hassan z XII w., a także Mauzoleum Mohameda V.


Wycieczka po Maroku – najpiękniejsze widoki

Na wycieczkę objazdową po Maroku warto wybrać się także na południe kraju, które słynie z pięknych krajobrazów. Niezwykłe wrażenia zapewni podróż przez malowniczą dolinę rzeki Dara. Egzotyczne, zielone oazy, palmy daktylowe czy tradycyjne wioski berberyjskie mijane po drodze z pewnością stworzą piękne tło do pamiątkowych zdjęć.

Trasa wycieczki wiedzie także przez góry Jbel Saghro, z charakterystycznymi dla tego regionu skałami i skamielinami. Wspaniałe widoki można podziwiać także z grzbietu wielbłąda podczas zachodu słońca nad Saharą. Miłośnicy przyrody z pewnością zachwycą się również trasą do Tineghir, miejsca otoczonego gajami palmowymi i wąwozem rzeki Todry. Ciekawa jest także „droga tysiąca kazb”, która pozwala na podziwianie tradycyjnej, warownej architektury zbudowanej z gliny.

Na wczasach w Maroku nie zabraknie także atrakcji dla miłośników kina. Rozległe studio filmowe Atlas zasłynęło m.in. z produkcji kinowych, takich jak: „Mumia” czy „Gladiator”. Atrakcją dla fanów kinematografii będzie także najbardziej „filmowy” ksar Maroka, wpisany na listę UNESCO. Mowa o Ait Benhaddou – to małe ufortyfikowane miasteczko, położone tuż na zboczu góry było tłem np. dla filmu „Klejnot Nilu”.


Więcej informacji o wycieczkach objazdowych po Maroku można znaleźć na stronie R.pl.

Dodaj komentarz