wawel

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Bez wątpienia Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast Polski. Nic więc dziwnego, że przyciąga turystów z kraju i za granicy. Jest symbolem historii polskiej z licznymi zabytkami, będąc jednocześnie miastem nowoczesnym. Kraków ma wiele do zaoferowania i z całą pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.


Klasyczne zabytki i atrakcje

Miasto Kraka – magiczna stolica Małopolski słynie z licznych zabytków. Wokół tak zwanej Trasy Królewskiej, która rozpoczyna się na Kleparzu i prowadzi przez Stare Miasto (od 1978 r. wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz Okół na Wawel, mieszczą się najsłynniejsze zabytki Krakowa, takie jak między innymi:

– zabytkowe Kościoły;

– Rynek Główny z Sukiennicami;

– Brama Floriańska;

– Zamek Królewski na Wzgórzu Wawelskim i Katedra na Wawelu.

Niemniej jednak Kraków kryje w sobie mnóstwo innych historycznych, tajemniczych i bajecznych miejsc, które wzbudzą jeszcze większy zachwyt i sprawią, że chętnie będzie się go wspominać i do niego wracać.


Kraków – propozycja miejsc wartych uwagi

Najbardziej znany w mieście jest Kopiec Kościuszki – od listopada 2017 roku wraz z kaplicą św. Bronisławy i fortem został ustanowiony Pomnikiem Historii. Jednak równie ciekawy jest Kopiec Krakusa (Kraka) usypany na Wzgórzu Lasoty. Z Kopcem Kraka wiążą się obchody   Rękawki – zwyczaju wielkanocnego obchodzonego we wtorek po świętach wielkanocnych. Ze zwyczajem pierwotnie nawiązującego do słowiańskiej tradycji wiosennych Dziadów wiąże się legenda o usypaniu kopca przez lud po śmierci króla. Według tradycji ziemię na kopiec noszono w rękawach i stąd wzięła się nazwa „Rękawka”. Warto zobaczyć Kopiec Krakusa również ze względu na roztaczającą się z jego szczytu panoramę, między innymi na malowniczy kamieniołom Liban, znany z wbudowanej w nim scenografii do filmu „Lista Schindlera”, której resztki stoją do dziś. Obecnie kamieniołom jest miejscem dzikim, tajemniczym i niedostępnym.

Muzeum Archeologiczne będzie idealne nie tylko dla fanów historii i rozmaitych wykopalisk. Muzeum jest najstarszą w Polsce placówką archeologiczną posiadającą 500 000 zabytków o walorach ekspozycyjnych. Koło takiego miejsca nie da się przejść obojętnie. Z kolei dla miłośników przyrody godne uwagi będą Łąki Nowohuckie mieszczące się w pradolinie Wisły. Dzięki pomostom widokowym do obserwacji ptaków (69 gatunków) można zobaczyć gatunki zagrożone w skali Europy (derkacz i dzierzba gąsiorek).

W okolicy Krakowa znajduje się słynna Kopalnia Soli w Wieliczce, ale także wioska Bronowice, w której rozgrywa się akcja dramatu Wesele, napisanego przez Stanisława Wyspiańskiego. Co roku odbywa się tutaj impreza stawiania chochoła w rocznicę słynnego wesela (poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną).


Wynajem samochodu – większy komfort zwiedzania

Wypożyczalnia aut w Krakowie to doskonały pomysł, by zwiedzanie miasta i okolic było komfortowe. Wynajem samochodu nie stanowi w dzisiejszych czasach dużego wydatku, a pozwala być mobilnym i nieograniczonym czasowo. Pozwala zaoszczędzić czas i sprawić, że nawet intensywne zwiedzanie nie będzie męczące.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *