wykres

Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym czy zmiennym – która opcja jest bardziej opłacalna?

Artykuł zaktualizowany 19 czerwca 2020

Jednymi z produktów bankowych, które cieszą się wśród polskich konsumentów dużą popularnością, są kredyty hipoteczne. Większość młodych osób staje przed wyborem, gdzie mieszkać i w jaki sposób zyskać pieniądze na zakup nieruchomości. Odpowiedzią często jest pożyczenie środków od banku. Po podjęciu decyzji, czy będzie to budowa nowego domu, transakcja na rynku wtórnym, czy też kupno mieszkania deweloperskiego, należy sprawdzić swoje szanse na otrzymanie kredytu i to, czy wymagana kwota jest możliwa do uzyskania.

Dla konsumentów, którzy nie korzystali wcześniej z tego typu produktów i nie mają doświadczenia w kwestii finansowania oferowanego przez banki, odnalezienie się w świecie tych usług i terminów może stanowić trudność. Z tego artykułu dowiesz się o wszystkich najważniejszych informacjach, które ułatwią Ci kupno nieruchomości na kredyt. Sprawdź!

Czym jest kredyt hipoteczny?

Ten popularny rodzaj finansowania udzielany jest przez banki na długi okres. Dzięki otrzymanym środkom możesz kupić nieruchomość, rozbudować dom, czy przeprowadzić remont mieszkania. Nie ma możliwości przeznaczenia pieniędzy na cel inny niż mieszkaniowy. Istotne jest, że wybór tego kredytu zawsze wiąże się z ustanowieniem hipoteki, która gwarantuje kredytodawcy zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Dodatkowym wymogiem jest posiadanie niezbędnej wysokości kapitału na wkład własny. Możliwe jest obniżenie jego minimalnej kwoty poprzez ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia, np. na innej nieruchomości.

Czynniki, które wpływają na wysokość kwoty kredytu

Historia kredytowa konsumenta ma duże znaczenie przy podejmowaniu przez bank decyzji o wypłacie gotówki lub odrzuceniu wniosku o kredyt hipoteczny. Analitycy każdorazowo sprawdzają informacje w bazach danych rejestrów dłużników. Wśród czynników wpływających na szansę uzyskania potrzebnej sumy pieniędzy są:

  • źródło oraz wysokość uzyskiwanych dochodów,
  • liczba i suma posiadanych zobowiązań finansowych,
  • miejsce zamieszkania,
  • wiek,
  • liczba osób tworzących gospodarstwo domowe,
  • wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.

Wysokość przyznanej kredytobiorcy kwoty zależy od oceny ryzyka oraz wyniku indywidualnego badania zdolności kredytowej.

Informacje o kredycie, które musisz wiedzieć

Wpływ na to, czy oferta banku odpowiada Twoim potrzebom, ma kilka najważniejszych danych określających konkretny kredyt. Zwróć uwagę na poniższe kwestie.

Okres kredytowania

Czas, w ciągu którego spłacane są raty oraz odsetki. Biorąc kredyt mieszkaniowy w Santander Bank Polska, możesz zdecydować się na odpowiednio długi okres kredytowania, nawet do 30 lat.

Prowizja

Jeden z kosztów zaciągnięcia zobowiązania, którego wysokość sięga kilku procent kwoty przyznanego kapitału. Decydując się na kredyt mieszkaniowy, zapłacisz prowizję o średniej wartości 3% jego wysokości.

Raty

Kredytobiorca każdego miesiąca spłaca ratę zobowiązania, obejmującą część kapitałową oraz odsetkową. Wypełniając wniosek kredytowy, można aplikować o bardziej dopasowaną do potrzeb opcję – kredyt w ratach równych lub malejących.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)

Procentowa wartość, wyrażająca całkowity koszt w ujęciu rocznym, na którą składają się wszystkie opłaty związane z kredytem – prowizja, odsetki, ubezpieczenia.

Oprocentowanie

Ważny czynnik wpływający na koszt całego zobowiązania, określający wartość comiesięcznie płaconych odsetek. Większość banków oferuje oprocentowanie stałe w okresie pierwszych 5 lat obsługi kredytu lub zmienne.

Dlaczego rodzaj oprocentowania ma znaczenie?

Na wysokość oprocentowania wpływ ma stała marża instytucji kredytującej oraz zmienna stopa referencyjna WIBOR. Wartość tej pierwszej zależna jest od kwoty kredytu, nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie oraz od tego, czy kredytobiorca jest klientem banku. Sprawdź poniżej, jakie warunki proponuje Santander Bank Polska.

Oprocentowanie zmienne

Decydując się na oprocentowanie zmienne, możesz wnioskować o kredyt powyżej 20 000 złotych. Marża wynosi od 2,09 p.p. w opcji standardowej lub od 1,89 p.p. do 3,59 p.p. w ofercie specjalnej.

Oprocentowanie stałe

Jeśli wybierzesz oprocentowanie stałe, minimalna kwota kredytu wynosi 80 000 złotych. W ciągu pierwszych 5 lat kredytowania jego wartość będzie w przedziale od 2,95% do 4,05%. Po tym czasie na koszt wpływ będzie miała marża wynosząca od 2,09 p.p. do 3,29 p.p.

Który rodzaj oprocentowania bardziej się opłaca?

Dzięki wiedzy, jaką kwotę należy co miesiąc zapłacić do banku, oprocentowanie stałe umożliwia stabilizację finansową kredytobiorcy, ponieważ daje sposobność planowania budżetu domowego. W przeciwnej sytuacji wysokość miesięcznej opłaty zależna jest od wartości stawki referencyjnej. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym może wydawać się przez to droższy. Warto, abyś zastanowił się, które czynniki są dla Ciebie najważniejsze, dzięki temu doradca będzie mógł zaproponować Ci wybór odpowiedniego oprocentowania.

Dodaj komentarz