opony w trakcie lata

Kiedy zmienić opony na letnie? Istotne rady

Artykuł zaktualizowany 1 kwietnia 2022


Jeśli mamy opony sezonowe jesteśmy zmuszeni je wymieniać co pół roku. Czasem kompletnie nie wiemy kiedy następuje najlepszy moment, żeby to zrobić. Ty też nie masz pojęcia? Sprawdź, kiedy należy zmienić opony na letnie!


Kiedy zmienić opony na letnie?

Letnie opony służą nam przez większą część roku, bo nie tylko latem, ale i wiosną oraz wczesną jesienią. Tak naprawdę zamiana zależy od warunków pogodowych, bo niestety, ale bywają one różne. Kiedy jest najlepsza pora na wymianę ogumienia na zimowe? Jeśli zauważysz, że temperatura powietrza osiąga ponad 7 stopni i utrzymuje się tak przez kilka dni z rzędu to najwyższy czas na podmianę.

Jednak dość trudno jest oszacować odpowiedni termin, ponieważ pogoda bywa kapryśna. Warto poczekać na stabilizację, czyli na ocieplenie w przedziale 10-14 stopni. W graniach rozsądku można te decyzje zatem nieco przesunąć w czasie, a mimo to zimowe opony nie ucierpią.

Wymiana opon na sezon letni – czy jest konieczna?

Wymiana opon letnich na zimowe, a także odwrotnie jest konieczna ze względu na to, że te modele mocno się od siebie różnią właściwościami. Są one przystosowane do zupełnie innych warunków klimatycznych. Maksymalnie można korzystać z zestawu ogumienia tylko przez 10 lat, potem koniecznością staje się wymiana na nowe egzemplarze. Czas bywa różny, ale nigdy nie powinno się przekracza tego okresu eksploracji!

Opony letnie są dostosowane do wysokich temperatur. To nie wszystko, bo doskonale spisują się zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni. Gwarantują świetną przyczepność, poza tym cichą jazdę. Warto jednak kontrolować ich stan, dlatego że zużywają się bardziej niż wariant zimowy. Różnice pomiędzy oboma rodzajami widać w głębokości bieżnika, a także w mieszance, jakiej użyto do produkcji ogumienia.

Wymiana opon – ile kosztuje taka usługa?

Można samodzielnie wymienić opony jednak nie mamy szansy ich wyważyć ani tym bardziej w razie konieczności dopompować, bo nie dysponujemy odpowiednim sprzętem do tego typu zabiegów. Zazwyczaj jedynie odkręcamy stare i w to miejsce montujemy nowe. Warto skorzystać z pomocy fachowca i jego doświadczenia. Ile kosztuje wymiana opon? Tutaj cennik wygląda różnie w zależności od tego, czy zmieniamy tylko opony (przekładamy je na felgi), czy wymianie podlega całe koło. Koszt będzie dlatego nieco inny, waha się w granicach od 50, do 150 złotych. Wszystko również zależy od miasta, od konkretnego serwisu oraz zakresu usług – bywa konieczne łatanie, czy wymiana nakrętki na wentyle.

W wielu punktach mamy możliwość sezonować ogumienie. To kumuluje w naszym budżecie dodatkowe koszty, ale mamy pewność, że opony przebywają w dobrych warunkach i będą od razu gotowe do montażu. Z portfela ubędzie miej więcej 40-100 złotych.

Dodaj komentarz