trzy osoby w samochodzie

Ile osób może jechać samochodem? Aktualne przepisy

Artykuł zaktualizowany 7 grudnia 2020


Warto na bieżąco śledzić przepisy ruchu drogowego, bo co jakiś czas pojawiają się pewne zmiany. Nie wiesz ile osób może jechać samochodem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, bo w nim znajdziesz odpowiedź na te nurtujące Cię pytanie!


Ilość osób w samochodzie – jaka jest dozwolona?

Przepisy prawne ulegają zmianom i to systematycznie. Jeśli chodzi o to ile osób może jechać samochodem, wszystko zależy od rodzaju pojazdu. Poniżej znajdziesz konkretne wytyczne:

  • Przewóz osób busem mającym powyżej 9 miejsc siedzących ma takie same ograniczenia, jak w transporcie publicznym. Tu kierowca może zabrać tylko połowę pasażerów, nigdy więcej!
  • przewóz osób busem z 9 miejscami siedzącymi – pozwala na zapełnienie wszystkich miejsc pasażerskich, to samo dzieje się w mikrobusach oraz w samochodach osobowych.

Co ważne pojazdami mogą kierować tylko i wyłącznie kierowcy w wieku 18 lat. Posiadacze kategorii prawa jazdy A1, B1, a także AM nie mają już takiej możliwości jeśli nie towarzyszy im osoba pełnoletnia. Ten przepis obowiązuje aż do odwołania! Przypominamy, że kategorię A1 oraz B1 mogą uzyskać nastolatkowie, którzy skończyli 16 lat, a AM dużo młodsi, bo dzieci po 14 roku życia.

Wszystkie te ograniczenia powstały z racji tego, że wprowadzono liczne obostrzenia związane z koronawirusem. Te zasady mają podnieść nasze bezpieczeństwo, wobec tego są rygorystycznie egzekwowane.

Konsekwencje za przewożenie większej ilości pasażerów niż jest to dopuszczalne

W sytuacji, gdy nie przestrzegamy nowych obowiązujących w Polsce przepisów musimy liczyć się z tym, że czekają na nas poważne konsekwencje jeśli dojdzie do kontroli drogowej. Co nam grozi? Wiele nieprzyjemnych i kosztownych sankcji.

Po pierwsze, możemy otrzymać mandat karny w wysokości 100 złotych za każdą nadliczbową osobę, ale łączna suma nie może przekroczyć 500 złotych. Po drugie, taki kierowca dostanie punkty karne – także za każdego pasażera 1 dodatkowy punkt. Czasem to automatycznie odbiera prawo jazdy, gdy ma on na koncie wysoką sumę.  Bywa również tak, że kierowca traci prawo jazdy automatycznie i to na 3 miesiące, gdy przewozi ponad 3 osoby ponad dopuszczalny limit danego pojazdu.

Pasażerowie są zmuszeni do zakrywania ust oraz nosa kiedy nie są członkami jednej rodziny, a więc nie mieszkają pod wspólnym dachem. Również dzieci powyżej 4 roku życia są zobligowane do przestrzegania tej zasady, na przykład gdy poruszają się komunikacją miejską.

Dodaj komentarz