turbosprezarka

Jak działa turbosprężarka? Działanie turbiny w samochodzie

Artykuł zaktualizowany 27 października 2020


Na rynku są różne silniki, co ciekawe niektóre typy wyposaża się w doładowanie. Z reguły stosuje się tutaj turbosprężarkę. Co to takiego? Jak działa? Ile kosztuje jej wymiana? Dowiedź się wszystkiego o turbosprężarce!


Jak działa turbosprężarka?

Turbosprężarka to element silnika. Dzięki niej można zwiększyć ciśnienie powietrza wpadającego do silnika, a to poprzez wykorzystanie energii wydalania spalin. W mechanizmie znajdują się dwie ważne części – turbina oraz sprężarka, które są zamontowane na jednej osi. Co ważne gazy wylotowe skierowane na turbinę powodują napędzanie wirnika sprężarki, a to wywołuje wytłoczenie do cylindra większej ilości powietrza. Większa dawka tlenu ląduje do każdego cylindra, a to pozwala na spalanie w komorze o tej samej objętości większej ilości paliwa. W ten sposób mamy wzrost mocy silnika.

Turbosprężarka – gdzie znajdziemy?

Dawniej turbosprężarki pojawiały się tylko w samochodach sportowych, dzięki temu miały one większą moc silnika, więc pozwalały osiągać dobre wyniki. Obecnie to rozwiązanie wykorzystywane jest również w pojazdach osobowych, ale tutaj chodzi głównie o ekologie oraz o obniżenie kosztów eksploatacji, bo zmniejszamy zużycie paliwa. Bardzo często turbosprężarka występuje, w tak zwanym dieslu. Akurat w tym przypadku to pozwala zachować dobrą moc bez konieczności zmian wielkości oraz obciążenia.

W jaki sposób dbać o turbosprężarkę?

Turbosprężarka cechuje się skomplikowanym mechanizmem. Co więcej jest ona narażona na wysokie temperatury z racji dużej mocy. Wobec tego smarowanie to kluczowa kwestia przy tym rozwiązaniu. Trzeba stosować się do wszystkich wytycznych producenta, takich jak klasa, lepkość i rodzaj oleju stosowanego w silniku. Zaleca się decydować na warianty o wysokiej jakości. Co jeszcze ma wpływ na stan turbosprężarki? Przede wszystkim:

  • regularne sprawdzanie oleju silnikowego – badasz tutaj konsystencje, poziom, a w razie konieczności uzupełniasz braki, w ten sposób zapobiegasz niebezpiecznemu zatarciu
  • systematyczna wymiana filtra powietrza pozwala zapobiec dostaniu się do wnętrza silnika oraz turbin zassanego płynu z powietrzem.

O turbosprężarkę możesz dbać też inaczej poprzez styl jazdy. Po odpaleniu silnika należy rozgrzać go na biegu jałowym, dzięki temu olej silnikowy dostanie się w każde miejsce. Nie można także nagle gasić pojazdu, który był rozpędzony na wysokich obrotach. Tutaj również potrzebne jest odczekaniu kilku sekund, w ten sposób wyhamujemy obroty turbiny. Wymagany jest bieg jałowy.

Te wszystkie drobne rzeczy pozwolą nam dłużej cieszyć się turbosprężarką w dobrym stanie. Wymagają one naprawdę niewiele, a mogą bardzo pomóc.

Samochód używany – czy kupić model z turbosprężarką?

Na rynku znajdziemy wiele pojazdów używanych wyposażonych w turbosprężarkę. Przed zakupem takiego modelu warto wszystko dokładnie sprawdzić, aby uniknąć nabycia auta z wadliwym systemem. Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim:

  • na wygląd obudowy – bardzo czysta, jak ta mocno zalana olejem powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Należy pamiętać, że drobne zacieki są normalnym stanem rzeczy.
  • Wykonaj pomiar ciśnienia doładowania – niestety, ale konieczna wizyta u mechanika ze specjalistycznym sprzętem
  • wybierz się na jazdę próbną – tylko to pozwoli zauważyć spadek mocy, albo inne usterki występujące w czasie jazdy
  • Równie niepokojące jest duże zużycie oleju silnikowego.

Co jeśli kupimy wadliwą turbosprężarkę? W zależności od jej stanu mamy dwa wyjścia. Konieczna będzie regeneracja, a to wiąże się z kosztem w granicach 700-1500 złotych. Niestety, ale nie każdy uszkodzony model nada się do tego. Co wtedy? Czasem niezbędne jest zakupienie zupełnie nowej turbosprężarki, cena to miej więcej 2-5 tysięcy złotych, zdarza się i wyższa suma. Nie ma wątpliwości to będzie niemały wydatek. Dobrze podejmij decyzję, w której firmie wykonasz regenerację, bo ceny są różne, mimo wszystko mocno zwróć uwagę też na okres gwarancyjny jaki proponują.

Dodaj komentarz