biuro rachunkowe

Kiedy warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Artykuł zaktualizowany 8 kwietnia 2021


Większość jednoosobowych działalności gospodarczych zleca rozliczenia podatkowe i deklaracje PIT biurom rachunkowym. Co prawda procedury są obecnie znacząco uproszczone, ale niektórym nadal przydaje się pomoc fachowców. Natomiast gdy prowadzimy już firmę, zakres kompetencji biura rachunkowego z dużej mierze się poszerza. W tym artykule podpowiemy kiedy warto korzystać z usług biura rachunkowego, w czym może nam ono pomóc oraz jak wybrać rzetelne biuro rachunkowe.


Czy warto zatrudniać biuro rachunkowe?

Prowadzenie samodzielnej księgowości w małej firmie wydaje się bułką z masłem. Wszystko oczywiście zależy od wielkości obrotu, prowadzonej działalności i od wielu innych czynników. Niemniej jednak skupiając się na dokumentach i formalnościach księgowych, nie mamy czasu na rozwijanie firmy. Często właściciele firm są pewni, że sami potrafią to zrobić i ślęczą po pracy nad tą całą buchalterią, aby zdążyć z rozliczeniami na jutro. Przy tym marnują mnóstwo cennego czasu w imię tzw. oszczędności, jaką jest rezygnacja z biura rachunkowego. Z czasem udaje się im to wszystko opanować, ale należy pamiętać, iż rozwój firmy  równa się nowe wyzwania, również w księgowości.

W pewnym momencie przychodzi taki moment, że sprawa zaczyna nas przerastać i wtedy szukamy wyjścia na zewnątrz. Biuro rachunkowe już od samego początku działalności,  to najlepszy sposób na ominięcie tego błędnego koła. Całą księgowość oddajesz w ręce profesjonalistów, którzy mogą ci zdjąć z głowy wiele problemów. Natomiast koszty związane z zatrudnieniem takiej firmy, możesz wrzucić w koszty prowadzonej działalności. Dlatego nie warto się męczyć, a skupić się na prowadzeniu firmy. Zatem zobacz jakie  czynności księgowo-podatkowe możesz powierzyć firmie rozrachunkowej.

Co może dla Ciebie zrobić biuro rachunkowe?

Profesjonalne biuro rachunkowe zajmie się kompleksowo wszystkimi sprawami finansowo-księgowo-podatkowymi. Zatem możemy być pewni, że wszystkie dokumenty finansowe będą wystawione w imieniu naszej firmy poprawnie. Deklaracje zgodne z rzeczywistością i wykonane w terminie. Biura rachunkowe wszystkie dokumenty podatkowe wystawiają za klienta i wysyłają do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Firma rachunkowa zewnętrzna może za nas prowadzić całą księgowość. Ponadto także doradza w zakresie prawa podatkowego i proponuje optymalną strategię podatkową. Dobry księgowy potrafi znaleźć najlepsze rozwiązanie, aby zmodernizować nasz system finansowy i zmniejszyć nasze wydatki w legalny sposób.

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Na rynku mamy bardzo dużo rachunkowych firm zewnętrznych, zajmujących się księgowością. Niemniej jednak nie każda może pochwalić się pełnym profesjonalizmem. To, co nas interesuje to jakość świadczonych usług oraz cena, jaką sobie za nie każe płacić taka instytucja. W tym wypadku ważny jest zakres kwalifikacji samego personelu biura rachunkowego, bo on właśnie świadczy o jakości wykonywanych usług.

Można się na przykład dyskretnie podpytać. Warto również zasięgnąć opinii wśród innych przedsiębiorców lub poczytać o danym biurze rachunkowym w Internecie. Pamiętajmy, z tą firmą wiążemy się na lata, dlatego jej wybór nie może być przypadkowy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Katrines, która posiada biuro rachunkowe w Rzeszowie.

Dodaj komentarz