turbosprezarka

Jakie są objawy uszkodzenia turbosprężarki?

Artykuł zaktualizowany 13 stycznia 2022


Jakie są objawy uszkodzenia turbosprężarki? Aby odpowiedzieć na to pytane, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jak w ogóle zbudowana jest turbosprężarka i na jakiej zasadzie działa. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule.


  1. Jak zbudowana jest turbosprężarka?
  2. Objawy uszkodzenia turbosprężarki
  3. Awarie turbosprężarek

Częsta i regularna eksploatacja turbosprężarek oraz nierzadko praca w trudnych warunkach sprawia, że urządzenia te – mimo iż są stosunkowo wytrzymałe – ulegają uszkodzeniu. Z tej przyczyny warto wiedzieć, jakie elementy turbosprężarki mogą się zepsuć, jakie są objawy uszkodzenia i do jakiej awarii może doprowadzić brak reakcji na te objawy.

Jak zbudowana jest turbosprężarka?

Standardowa sprężarka, która odpowiada za zwiększenie mocy napędowej jednostki, zbudowana jest z turbiny oraz sprężarki. Turbina – czyli część gorąca – to element należący do układu wylotowego. Natomiast sprężarka – analogicznie część zimna – jest elementem układu dolotowego. Turbinę i sprężarkę łączy się wałem, na którym osadza się wirniki tych dwóch komponentów.

Wirnik turbiny w turbosprężarce napędzany jest za pośrednictwem gazów wylotowych. To działanie jednocześnie napędza wirnik sprężarki. Zadaniem tego ostatniego elementu jest skuteczne wtłaczanie powietrza do odpowiedniej komory – a dokładniej do komory spalania cylindra. Taka mieszanka paliwowo-powietrzna sprawia, że zwiększa się moc jednostki napędowej. Moc ta jest większa w porównaniu do silników, w których nie stosuje się turbosprężarek.

Objawy uszkodzenia turbosprężarek

Czy zauważyłeś, że w twojej turbosprężarce spadła moc jednostki napędowej? To jeden z wielu objawów uszkodzenia się urządzenia, na który niezwłocznie należy zareagować, aby uniknąć awarii. Jakie jeszcze objawy uszkodzenia turbosprężarki się wyróżnia?
Lista ta obejmuje również niecodzienne dźwięki i drgania dochodzące spod maski. Nierzadko dźwięki te połączone są z typowym dla tytułowych urządzeń świstem. Kolejnym objawem uszkodzenia jest zbyt duże zużycie oleju silnikowego. Dodatkowo w takiej sytuacji może także zwiększyć się zadymienie spalin, które wydobywają się z rury wydechowej.

Jeśli turbosprężarka uległa uszkodzeniu, prawdopodobnie zaświeci się odpowiednia kontrolka, a mianowicie check engine. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się na szczegółową kontrolę, podczas której specjalista sprawdzi wszystkie podzespoły Twojego silnika.

Awarie turbosprężarek

Jeśli stosunkowo szybko nie wykryjemy wspomnianych wyżej objaw uszkodzenia i nie zareagujemy na nie – to znaczy w dalszym ciągu będziemy w nieprawidłowy sposób używać turbosprężarkę – urządzenie ulegnie poważnej i nieodwracalnej awarii. Co dzieje się z turbosprężarką, jeśli już dojdzie do awarii? Do najpopularniejszych efektów zalicza się awarię wirnika lub siłownika, zatarcie oraz wyciek oleju. Do zatarcia dochodzi, gdy sprężarka nie funkcjonuje prawidłowo lub gdy mamy do czynienia z za niskim ciśnieniem oleju. Wirnik może zablokować się lub uszkodzić przez zanieczyszczenia, które nieopatrznie się do niego dostaną. To natomiast nierzadko prowadzi do szybkiego zużywania się łożyska.

Awaria siłownika często wiąże się z korozją lub po prostu mechanicznym uszkodzeniem. Do wycieku oleju natomiast może dojść przez uszkodzenie pierścieni uszczelniających.

Aby uniknąć takich sytuacji, należy w prawidłowy sposób używać turbosprężarek, wykorzystywać właściwe oleje silnikowe, a także regularnie sprawdzać i wymieniać podzespoły urządzenia. Dobru olej silnikowy to coś, na czym nie należy oszczędzać, jeżeli ktoś nie chce doprowadzić do uszkodzenia silnika. Jeżeli natomiast masz podejrzenie, że wystąpiło uszkodzenie turbiny lub nieprawidłowo działają łożyska wirnika, jak najszybciej udaj się do warsztatu.

Dodaj komentarz