lampy dekoracyjne

Jakie nowoczesne technologie sprawdzają się w oświetleniu wnętrz?

Artykuł zaktualizowany 11 grudnia 2020


Nie da się funkcjonować w domowych wnętrzach bez wykorzystania odpowiednich lamp, zebranych w kompleksowy system oświetleniowy. Podobnie jak w innych elementach wyposażenia, również w tym przypadku coraz chętniej wykorzystuje się nowoczesne technologie, dzięki którym oświetlenie staje się praktyczne i niezmiernie oszczędne. Jak to możliwe? Jakie nowinki technologiczne odmieniają oblicze nowoczesnego oświetlenia do domów? Kilka ciekawych rozwiązań opiszemy poniżej.


Wielofunkcyjność – różne oblicza nowoczesnych lamp

Nowoczesne lampy to nie tylko produkty zapewniające odpowiednią ilość światła. Ich zadaniem jest także budowanie nastroju, dopasowanego do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz konkretnej sytuacji.

Dlatego też projektanci dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich lampy sprawdzały się w różnych okolicznościach oraz gwarantowały optymalny komfort w codziennym funkcjonowaniu.

Jakie są zatem najważniejsze udogodnienia, z których warto skorzystać, gdy buduje się optymalne oświetlenie do domu?

Nowoczesne żarówki LED – wygoda i oszczędności

Jeszcze kilka lat temu na zakup źródeł światła LED mogli sobie pozwolić tylko wybrani – należały bowiem do najdroższych rozwiązań dostępnych na rynku. Technologia ta w ostatnim czasie mocno się jednak rozwinęła.

Obecnie żarówki LED są znacznie tańsze niż początkowo, a przy tym rozwiązanie to daje znacznie więcej możliwości. Źródła światła zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż standardowe, a przy tym dają światło w różnych kolorach i o rozmaitych temperaturach barwowych.

Dzięki temu udaje się dostosować warunki do wszelkich potrzeb i okoliczności, a przy tym ograniczyć wysokość rachunków za prąd.

Modne i przyjazne środowisku materiały

Gdy mówi się o nowoczesnych lampach, warto również wspomnieć o tym, że coraz częściej produkuje się je z surowców, które są przyjazne środowisku naturalnemu.

Dotyczy to oczywiście surowców pochodzących z natury, jak drewno lub tekstylia. Nie zapominajmy jednak, że tworzywa sztuczne także stają się coraz bardziej eko. Większość popularnych obecnie lamp produkuje się z materiałów w pełni nadających się do recyklingu.

Funkcjonalne sterowanie oświetleniem

Nowoczesność objawia się także w wykorzystaniu technologii do praktycznego sterowania oświetleniem. Ciekawe rozwiązania oferuje choćby sklep Lampy.it, stawiający na systemy typu smart, w których główną opcją jest sterowanie zdalne.

Jak ono działa? Przede wszystkim stawia się na dedykowane piloty oraz aplikacje, instalowane na telefonach. Przy ich pomocy włącza się i wyłącza poszczególne lampy lub całe zespoły opraw. Dodatkowo istnieje możliwość tworzenia scen świetlnych albo budowania harmonogramów do wykorzystania w przyszłości.

Praktycznym uzupełnieniem jest także zastosowanie czujników ruchu oraz komend głosowych. Dzięki nim steruje się jeszcze sprawniej i wygodniej w każdej sytuacji. A to przekłada się na komfort codziennego życia oraz mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Lampy jako element większego systemu

Obecnie najchętniej stawia się na rozwiązania kompleksowe. Również w ramach oświetlenia jest to możliwe. Wystarczy podpiąć lampy do kompleksowych systemów Smart House, które integrują sterowanie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi, włączonymi do sieci WiFi.

W ten sposób dom staje się naprawdę inteligentny i wykonuje za nas sporą część obowiązków. A my mamy więcej czasu na to, co dla nas szczególnie istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *