klej do scrapbookingu

Jakie kleje okażą się przydatne w scrapbookingu?

Artykuł zaktualizowany 15 marca 2021


Pośród wielu technik rękodzielniczych, dużą popularnością cieszy się scrapbooking. Wszystko dlatego, że zapewnia nie tylko fenomenalne efekty wizualne, ale również łatwość tworzenia. Co więcej, nie wymaga posiadania wysokich umiejętności manualnych, ani zaplecza technicznego. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi, zestaw kolorowych papierów oraz dobry klej, aby stworzyć urokliwy album, księgę gości, notes czy wiele innych prac.


Skupmy się jednak na artykułach do klejenia, gdyż to od nich w dużej mierze uwarunkowany jest efekt końcowy. Dobry klej nie tylko uchroni przed odpadaniem poszczególnych elementów, ale również zabezpieczy przed zaciekami czy falowaniem się papieru. Z jakimi zatem artykułami do klejenia możemy się spotkać przeglądając półki dla rękodzielników.

Jak scrapbooking to tylko klej Magic

Chyba każdy rękodzielnik posiada w swoim warsztacie klej w charakterystycznym, czerwonym opakowaniu. To oczywiście introligatorski klej Magic, dostępny w tubce zakończonej precyzyjnym aplikatorem, jak i w sztyfcie. Oba cieszą się sporym zainteresowaniem, albowiem są nie tylko elastyczne i przezroczyste po wyschnięciu, ale również szybko wiążące. Wystarczy chwila, aby można było przyklejać kolejne scrapbookingowe elementy. A to wszystko bez kruszenia i brudzenia.

Klej na gorąco

Choć klej Magic nie ma sobie równych, w scrapbookingu nie może zabraknąć również kleju na gorąco. Polecany do trwałego i wytrzymałego klejenia zarówno małych, jak i większych elementów, jak: kwiaty, drewniane i metalowe elementy. Po wyschnięciu pozostaje twardy. Oprócz pistoletu, wymaga posiadania specjalnych wkładów. W sklepie https://nastrychu.pl/ znaleźć można wkłady przezroczyste, kolorowe, a nawet z dodatkiem brokatu.

Taśmy klejące

Jakie jeszcze artykuły do klejenia okazują się pomocne w technice zwanej scrapbooking? Mile widziane są różnego rodzaju taśmy klejące, najlepiej dwustronne, które idealnie sprawdzają się do oklejania okładek albumów, a także w projektach, w których obawiamy się o niekontrolowany wyciek kleju i pofalowanie papieru. Polecane do klejenia większych, jak i mniejszych powierzchni papierowych, a także wstążek i tasiemek.

Taśma dystansowa 3D i kosteczki

Atrakcyjności ręcznie tworzonym projektom dodają kosteczki 3D, które wprowadzają efekt przestrzenności i trójwymiarowości. Są polecane, gdy projekt wymaga „uniesienia” pewnych elementów. Podobne rezultaty pozwala uzyskać taśma dystansowa, dzięki której scrapbookingowe prace są bogatsze i atrakcyjniejsze.

Dodaj komentarz