narciarstwo

Narty dla początkujących – jak wybrać pierwsze narty?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Sporty zimowe takie jak jazda na nartach cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na takie spędzanie swojego wolnego czasu co jest bardzo przyjemne i niesamowicie komfortowe dla wszystkich osób. Dzięki uprawianiu tego typu sportów można naprawdę wiele zyskać i można być niesamowicie zadowolonym z najlepszego podejścia do sprawy, które będzie w stanie sprawdzić się fantastycznie. Tutaj pojawia się pytanie: „Jak wybrać narty dla początkujących”?

Sama jazda na nartach jest także coraz bardziej przystępna cenowo. Tym samym faktycznie warto zdecydować się na zakup odpowiednich nart i wyjazd na zimowy wypoczynek. Przedstawiamy w tym artykule w jaki sposób dopasować pierwsze narty.


Jak wybrać narty dla początkujących?

Zdecydowanie się na pierwsze narty dla początkujących, budzi wśród wielu osób spore obawy. Wiele rodzajów produktów powoduje, że ciężko zdecydować się na te najbardziej odpowiednie dla siebie. Najlepiej jednak na spokojnie podejść do samego zadania. Dzięki temu uda się zdecydować na odpowiednie produkty dla siebie, z których możliwe będzie przyjemne korzystanie.

W sytuacji wybrania się na narty po raz pierwszy nie warto kupować swoich produktów. Zdecydowanie lepiej skorzystać z wypożyczalni. Pozwoli to na zapoznanie się z samym sportem i określenie czy faktycznie dostarcza on radości. Dopiero po upewnieniu się, że jazda na nartach faktycznie jest dla nas i lubimy to robić warto zastanowić się nad zakupem własnego sprzętu.

W przypadku mniejszego budżetu w pierwszej kolejności warto skupić się na butach. Własne obuwie jest bardzo istotne i warto je kupić nawet kosztem nart, które będzie można wypożyczyć. W przypadku butów warto skupić się na tym czy faktycznie są one wygodne i dopasowane do stopy. Dopiero w przypadku posiadania własnych butów warto skupić się na nartach.

Na pierwsze narty najlepiej sprawdzą się modele All Mountain lub All Round. Tego typu uniwersalne narty pozwalają na doskonalenie techniki jazdy, a ich odpowiednie dopasowanie to gwarancja czerpania radości z jazdy i uniknięcie bolesnych upadków podczas jazdy na stoku.

Podczas wybierania nart należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  • dopasowanie nart do wzrostu – optymalnie jeżeli narta będzie sięgała do brody, a w przypadku osób o większej wadze do czubka nosa. Wybranie zbyt długich lub zbyt krótkich nart bardzo utrudnia manewrowanie na stoku i potrafi szybko zniechęcić do uprawiania sportów zimowych.
  • twardość nart – bardzo istotna jest także twardość nart. Dla osób początkujących najlepiej sprawdzą się narty miękkie, które ułatwiają manewrowanie podczas jazdy. Ogólnie jednak przyjmuje się, że im osoba cięższa tym twardsza powinna być wybierana narta.
  • promień skrętu – dla osób początkujących najlepszym wyborem będą narty o promieniu skrętu od 13 do 18 metrów.
  • szerokość – im narta szersza tym gwarantowana jest przez nią większa stabilność. Osoby początkujące powinny zatem wybierać szersze narty.

Nie bez znaczenia pozostaje również samo dobranie typu nart.

Dla osób początkujących idealnie sprawdzą się narty All Mountain, które pozwalają na sprawne poruszanie się po stoku bez względu na panującą pogodę.

Osoby, które planują jeździć na stoku tylko przy ładnej pogodzie mogą wybrać narty All Round. Narty tego typu są bardzo zwrotne i nie wymagają dużej siły przy jeździe.

Narty dla początkujacych typu Easycarver również są doskonałym wyborem dla osób zaczynających zimową przygodę.  Jazdy te pozwalają na jazdę z niską i średnią prędkością. Dodatkowo wybaczają wiele błędów co powoduje, że umożliwiają uniknięcie wielu upadków.


Podsumowanie – jak wybrać narty dla początkujących?

Stosując się do powyższych zaleceń można bez problemu dopasować najlepsze narty do potrzeb, które sprawdzą się naprawdę fantastycznie i korzystanie, z których będzie bardzo przyjemne. Dobrze wybrane narty zagwarantują wszystko co niezbędne do tego, aby zdobyć podstawowe umiejętności i bardzo przyjemnie spędzić swój urlop. Pierwsze narty powinny przede wszystkim pozwolić na komfortowe poruszanie się po stoku co będzie w stanie sprawdzać się fantastycznie i niesamowicie mocno cieszyć wszystkie osoby.


 

Dodaj komentarz