narty

Jak wybrać kurtkę narciarską?

Artykuł zaktualizowany 6 grudnia 2022

Nadchodzi zima a wraz z nią czas wyjazdów w góry. Aby czas spędzony na stoku był prawdziwą przyjemnością niezwykle ważne jest zadbanie o prawidłowy ubiór, który nie będzie krępował naszych ruchów a jednocześnie doskonale ochroni przed zimnem, wiatrem oraz wilgocią. Podstawowym elementem garderoby jest oczywiście kurtka narciarska. Sprawdźmy więc, jak wybrać model, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Kurtka typu soft-shell czy hard-shell?

Mówiąc o tym, jaką kurtkę narciarską wybrać warto wspomnieć o tym, że obecnie możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kurtek narciarskich – z membraną soft-shell oraz hard-shell. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj kurtki ma na celu zapewnienie możliwości odprowadzania potu na zewnątrz przy jednoczesną ochroną przed wiatrem oraz wnikaniem wilgoci. Posiadają niewielkie, mikroskopijne otwory, przez które nie może wniknąć woda. Czym więc się różnią?

Kurtka soft-shell to idealne rozwiązanie dla osób, które podejmują intensywny wysiłek fizyczny. Kurtka ta jest praktycznie nieprzepuszczalna z zewnątrz, dzięki czemu doskonale sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach. Charakteryzuje się jednak również oddychalnością. Jednocześnie ten typ kurtki narciarskiej nie posiada najczęściej warstwy izolacji, dlatego też musimy pamiętać o założeniu polara lub ciepłej bluzy.
Kurtki typu hard-shell to wybór dla osób, które poszukują jak najlepszej ochrony przed chłodem. Posiadają dwie warstwy nieprzepuszczalnego materiału, pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacji.

Jak duża powinna być kurtka narciarska?

Rozmiar kurtki narciarskiej to kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Idealne okrycie wierzchnie na stok powinno być dopasowane do ciała tak, by nie zostawiać pustych przestrzeni na dole i przy kołnierzu, przez które mogłaby następować zbyt szybka utrata temperatury. Jednocześnie jednak kurtka nie może być zbyt obcisła, by nie krępowała ruchów. Optymalny rozmiar to kurtka o kilka centymetrów szersza od każdego z wymiarów naszego ciała. Na szczęście, w dzisiejszych czasach znalezienie takiej kurtki narciarskiej nie stanowi już problemu, nawet jeśli nosimy nieco większy rozmiar. Przekonasz się o tym odwiedzając stronę: https://mybaze.com/pl/inspiracje/kurtki-narciarskie-damskie-duze-rozmiary/.

Inne przydatne elementy kurtki narciarskiej

Odwiedzając sklepy internetowe takie jak https://mybaze.com/pl/kurtki-damskie-narciarskie/ możemy zauważyć, że wyróżniają się one różnorodnymi dodatkowymi elementami, które mogą mieć wpływ na nasz komfort i wygodę. Jakie rozwiązania doskonale sprawdzą się na stoku? Przede wszystkim ściągacze w pasie oraz przy rękawach, które ochronią nas przed śniegiem podczas upadku. Poza tym, warto stawiać na kurtki narciarskie, które posiadają kaptur (najlepiej odpinany lub chowany do wnętrza kołnierza). Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w małą kieszeń przy rękawie, która jest idealnym rozwiązaniem gdy chcemy mieć swój ski pass zawsze przy sobie.

Jak widzisz, oferta kurtek narciarskich jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna, dzięki czemu bez trudu znajdziesz model, który będzie w pełni dopasowany do twoich potrzeb i upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *