mężczyzna-z-brodą-w-kapeluszu-i-szaliku-drapie-się-po-głowie-w-geście-zastanawiania

Jak wybrać bongo do palenia?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


Bongo jest niczym innym jak fajką wodną, która służy do palenia tytoniu smakowego lub różnych ziół. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że dym jest filtrowany przez znajdującą się w komorze zimną wodę. Fajki wodne stały się ostatnio niezwykle popularne i wiele osób zastanawia się nad zakupem bonga.

Wybór na rynku jest dość spory. Bonga są wykonane z różnych materiałów i dostępne w wielu rozmiarach, więc osoby niezorientowane w tym temacie nie wiedzą jaki sprzęt będzie dla nich odpowiedni.


Bongo – z jakiego materiału jest najlepsze?

Najczęściej spotykane są bonga wykonane ze szkła lub z akrylu. Zdarzają się też takie, które są wykonane z plastiku, silikonu lub nawet drewna, ale są mało praktyczne i przeznaczone raczej na rynek kolekcjonerski niż do typowego użytkowania. Najlepszą opcją są fajki wodne wykonane ze szkła. Szkło nie nasiąka aromatem żadnej substancji, więc chcąc próbować różnych smaków lub składników, doznania będą dużo lepsze, niż z bonga akrylowego, które może nasiąknąć np. spalonym w nim tytoniem. Co ważniejsze, szklane bongo wspomaga filtrację, ponieważ szkło lepiej chłodzi dym niż akryl. Jedynym mankamentem szklanej fajki wodnej jest to, że łatwiej ją zbić, ale tak naprawdę jest to jedyny minus bonga wykonanego ze szkła.


Rozmiar ma znaczenie?

 Podobno rozmiar nie ma znaczenia, jak twierdzą miliony kobiet, jednak w przypadku bonga do palenia jest to nieprawda. Ogólnie fajki wodne ze względu na rozmiar można podzielić na:

  • małe – czyli fajki wodne nie większe niż 30 cm
  • średnie – bonga od 30 cm do 60 cm
  • duże – wszystkie bonga o wielkości większej niż 60 cm

Wybierając odpowiedni rozmiar dla siebie, należy wziąć pod uwagę, jak będziemy jej używać. Małe fajki są idealne, gdy bongo chcemy zabrać ze sobą. Niewielkie rozmiary pozwolą łatwo bongo spakować do plecaka lub torby. Oprócz tego są one stosunkowo tanie. Minusem jest gorsza jakość doznań oraz niestabilność. Średnie fajki cieszą się dużym powodzeniem. Można przebierać w kształtach i kolorach. Są one też bardziej stabilne i wytrzymalsze od małych fajek, gdyż zazwyczaj stosuje się grubsze szkło do ich wykonania. Dzięki temu, że są większe, można nalać do nich więcej wody, co wpływa korzystniej na smak dymu. Jeśli chodzi o duże fajki wodne, to są one ciężkie, zrobione z grubego szkła i niezbyt nadające się do transportowania. Są one też stosunkowo drogie, więc wybierają je osoby naprawdę zamiłowane w paleniu.

Oprócz materiału wykonania i wielkości można zwrócić uwagę na bonga do palenia z różnymi atrybutami. Fajki wodne z większą liczbą dyfuzorów lepiej filtrują dym. Niektóre bonga mogą posiadać rurki lub spirale rozszczepiające dym, co dodatkowo ochładza dym i poprawia jego smak. Wybór odpowiedniego modelu bonga z pewnością może ułatwić bogata oferta sklepu bongo24.pl, jednak tak naprawdę jest kwestia indywidualną dla każdego palacza.


 

Dodaj komentarz