holandia

Pracujesz i mieszkasz w Holandii? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ubezpieczeń na życie

Artykuł zaktualizowany 15 września 2022

Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem, zapewne rzadko myślisz o problemach zdrowotnych czy wręcz o śmierci, a zwłaszcza swojej własnej. Tymczasem ten nieuchronny koniec doczesnego życia czeka nas wszystkich. Tego nie możesz zmienić, nawet jeśli bardzo chcesz. Masz jednak wpływ na to, co będzie się działo z twoimi bliskimi, jeśli ciebie zabraknie. Choć z pewnością nie jest to przyjemna perspektywa, to jednak poświęć temu problemowi nieco uwagi i dowiedz się, dlaczego i jak zabezpieczyć twoją rodzinę nie tylko teraz, ale również w przyszłości.

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie popularnie nazywane ubezpieczeniem na życie, jest tak naprawdę gwarancją wypłaty odszkodowania właściwym osobom po twojej śmierci. Warto wiedzieć, że w przypadku ubezpieczenia na życie możesz wykupić nawet kilka polis, a wypłata z każdej z nich nastąpi niezależnie. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku ubezpieczeń majątkowych, gdzie niezależnie od liczby polis nie można uzyskać kwoty wypłaty przekraczającej wartość przedmiotu ubezpieczenia. Innymi słowy, jeśli nawet ubezpieczysz dom o wartości 1 mln zł w kilku firmach, to suma wypłaconych ci kwot odszkodowania nie będzie nigdy przekraczała 1 mln zł.

Ubezpieczenie na życie w Holandii

Jeśli mieszkasz i pracujesz w Holandii, pomyśl o polisie na życie. Jak znaleźć korzystną ofertę? Możesz skorzystać z wyszukiwarki. Wpisując w wyszukiwarce: ubezpieczenie NL, z pewnością otrzymasz odpowiednie sugestie. Niezależnie od twojego ostatecznego wyboru, warto żebyś przy analizowaniu propozycji firm ubezpieczeniowych zwrócił uwagę na kilka ważnych kwestii. Omawiamy je pokrótce w kolejnych akapitach tekstu.

mezczyzna na plazy

Koszty przed zawarciem umowy ubezpieczenia

W Holandii, nieco inaczej niż zwykle w Polsce, jeszcze przed zawarciem polisy na życie będziesz musiał ponieść pewne koszty w wysokości około 150 – 200 euro. Jest to jednorazowa opłata administracyjna ustalona na potrzeby weryfikacji ubezpieczenia. Po jej uiszczeniu zostaniesz poproszony o uzupełnienie deklaracji zdrowia – zwykle możesz zrobić to online. Po przesłaniu ankiety, zajmie się nią wykwalifikowany doradca medyczny. Musisz liczyć się z tym, że na tym etapie możesz zostać poproszony o dodatkowe dane na temat twojego zdrowia, np. od twojego lekarza. Zwykle nie musisz kontaktować się sam z lekarzem, zrobi to właśnie doradca medyczny, oczywiście jeśli upoważnisz go do tej czynności i udostępnienia potrzebnych danych.

Koszty składki i suma ubezpieczenia

Trudno oszacować zarówno składkę, jak i sumę ubezpieczenia, ponieważ i jedna i druga zależy od wielu czynników, a zwłaszcza od twojego wieku i stanu zdrowia oraz zakresu ubezpieczenia. Znajdziesz jednak w ofercie firm ubezpieczeniowych takie polisy, które gwarantują wypłatę np. 100 000 euro przy składce 6 euro miesięcznie.

skarbonka

Graniczny wiek, do którego zostanie wypłacone odszkodowanie

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie na życie nie musi oznaczać, że zostanie wypłacone twoim spadkobiercom czy innym uposażonym w przypadku twojej śmierci w każdym wieku. Może być ograniczone np. do ukończenia 70 czy 75 roku życia. Wynika to z celowości takiego ubezpieczenia – ma ono chronić przede wszystkim partnerów i niepełnoletnie dzieci ubezpieczonego. Takim osobom jest najtrudniej ułożyć sprawy finansowe po śmierci bliskiej osoby.

Zakres terytorialny ubezpieczenia

Dziś mieszkasz i pracujesz w Holandii, ale być może z upływem czasu zaczniesz myśleć o powrocie do Polski, np. wtedy, kiedy twoje dzieci już się usamodzielnią, a ty przejdziesz na emeryturę. Co wówczas z ubezpieczeniem? Niektóre firmy gwarantują jego obowiązywanie nawet wówczas, jeśli zdecydujesz się na powrót do Polski na stałe.

Dodaj komentarz