przygotowanie-ogrodu-na-jesien

Jak przygotować ogród na jesień?

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Jesień w ogrodzie to szczególny czas dla ogrodników, którzy mają do wykonania wiele prac. Kończące się wakacje nieubłaganie przypominają o nadchodzącej jesieni, dlatego należy już zacząć myśleć o swoim przydomowym ogrodzie i przygotowywać rosnące w nim rośliny na nadchodzącą zmianę warunków atmosferycznych. Czytając ten artykuł dowiesz się jak przygotować ogród na jesień i jakie prace należy wykonać. Zapraszamy do lektury!


Jesień – jakie prace w ogrodzie należy wykonać?

 Pielęgnacja ogrodów przed nadejściem jesiennych miesięcy wymaga wykonania szeregu ważnych prac. Do takich czynności można zaliczyć:

  • wykopanie roślin cebulowych wrażliwych na niskie temperatury,
  • dbanie o glebę – należy ją spulchnić i wyrwać niechciane chwasty
  • sprawdzenie stanu kompostu,
  • pozbycie się uschniętych kwiatostanów,
  • zwrócenie uwagi na stan krzewów i drzew w celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się chorób,
  • przeprowadzenie pielęgnacyjnych cięć żywopłotów.

Zbiór warzyw i owoców

Na wrzesień przypadają zbiory większości plonów. W tym czasie możemy cieszyć się smakiem jabłek, gruszek, śliwek czy też winogron. Warto obserwować, na jakim etapie rozwoju są owoce, ponieważ w momencie, gdy zaczynają spadać z drzew, dają nam sygnał, że należy już je zbierać. W przypadku warzyw, jest to ostatni czas, aby zjeść marchewkę, pietruszkę, seler, buraki lub ziemniaki prosto ze swojego warzywnika. W tym czasie warto też pozbierać zioła lub owoce dzikiej róży, aby później móc je wykorzystać według własnych upodobań.

Jak przygotować rośliny na jesień?

Jesienią należy przygotować swój ogród na nadchodzącą gwałtowną zmianę temperatur. Niektóre rośliny bardzo nie lubią niskich temperatur, które szczególnie im szkodzą. Już we wrześniu wraz z zauważalnymi niższymi stopniami temperatury należy zabrać do domu typowo pokojowe rośliny, które podczas lata zostały wyniesione na słoneczny taras lub stanowiły ozdobę ogrodu. Rośliny w doniczkach należy przechowywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Ważne jest, aby zdążyć je zanieść do domu przed pierwszymi przymrozkami.

Warto również wykonać pielęgnacyjne przycinanie krzewów, aby zapobiec niechcianym przyrostom. Innym elementem prac ogrodowych, o którym należy pamiętać jest nawożenie. Niestety często pomijamy tę czynność, a jest ona bardzo ważna. Jest to ostatni moment, aby zrobić to przed zimą. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu cienką warstwą ziemi wrażliwych gatunków roślin oraz usunięciu tych jednorocznych.

Natomiast w momencie pojawienia się pierwszych spadających liści powinniśmy zadbać, aby grunt pod drzewami był odpowiednio wygrabiony. W ten sposób zapobiegniemy pojawienia się różnych niechcianych bakterii.

Ogród we wrześniu – zadbaj o trawnik

Wrzesień to idealny czas na zakładanie trawnika lub uzupełnienie tego, który już istnieje. Jest to moment w roku, kiedy trawy potrafią rosnąć bardzo intensywnie i do tego w szybkim tempie. Przed rozpoczęciem jesieni warto wykonać ostatnie nawożenie trawnika, używając do tego jesiennych nawozów z obniżoną zawartością azotu. Wraz ze spadkiem temperatur zaczynamy coraz rzadziej kosić trawnik. I choć robimy to w coraz większych odstępach czasu, to za to kosimy go coraz wyżej. W okolicach przełomu października oraz listopada podejmiemy się tej czynności po raz ostatni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *