salon

Jaką sofę do salonu wybrać?

Artykuł zaktualizowany 21 lutego 2022


Trudno wyobrazić sobie funkcjonalny salon bez sofy lub fotela. Oczywiście nie było tak zawsze, gdyż kilkaset lat temu sofy służyły głównie do leżenia. Aktualne jednak nie wyobrażamy sobie życia ani bez sofy ani bez fotela. Dostępnych na rynku jest mnóstwo kolorów, kształtów, materiałów, rozmiarów i fasonów zarówno pikowanych sof, jak i eleganckich foteli.


Jaką sofę kupić do salonu? Czym się kierować?

Na eleganckiej sofie można nie tylko spędzać wolny czas, ale również przyjmować gości, a nawet spać. Kupując sofę do salonu, trzeba brać pod uwagę pewne kryteria. Są to między innymi:

  •  Kolor,
  •  Rodzaj obicia,
  • Dodatkowe funkcje.

Kolor sofy

Kolor sofy, a także fotela powinien idealnie komponować się do wnętrza pomieszczenia. Wcale nie oznacza to, że sofa powinna być w stonowanych barwach. Modne są bowiem kolorowe sofy do salonu, które wyróżniają się na tle otoczenia. W takiej sytuacji odgrywają rolę głównego mebla we wnętrzu. Decydując się na pikowaną sofę o intensywnym odcieniu, nie warto jednak wprowadzać do aranżacji zbyt dużej liczby kolorowych dodatków.

Rodzaj obicia sofy

Obicia z ekoskóry mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą mieć żadnych problemów z utrzymaniem mebli w czystości. Taki wariant może być nieoceniony w sytuacji, gdy w domu są małe dzieci. Jeżeli wśród domowników znajdują się na przykład psy, koty lub gryzonie, warto zrezygnować z tego materiału. Ekoskóra może bowiem zostać łatwo uszkodzona za pomocą pazurów. Uniwersalną radą dla osób, które chcą zakupić pikowaną sofę, a także elegancki fotel to wybór tkaniny łatwej w czyszczeniu.

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje mebla, takiego jak pikowana sofa to nie tylko możliwość spania. Nierzadko meble tego typu mają także rozmaite schowki. Można w nich umieścić na przykład pościel lub dodatkowy koc. W niektórych miejscach można także zakupić sofy, które mają kieszenie po bokach. W takiej sytuacji można tam odkładać na przykład piloty do telewizora lub pady do konsoli. Wielofunkcyjność sof oraz foteli podkreśla ich wypoczynkowe przeznaczenie.

Gdzie ustawić sofy i fotele w salonie?

Sofa jako centralny mebel w salonie w dużej mierze określa klimat pomieszczenia. Z tego też powodu ważne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na jakość, kolor oraz materiał, z którego wykonany jest mebel, ale również na odpowiednią lokalizację. Zarówno stylowe sofy, jak i fotele powinny zostać ustawione tak, aby wkomponować się w wystrój i nadać salonowi elegancki charakter. Sofy niekoniecznie trzeba ustawiać pod ścianą. Można bowiem sprytnie ustawić je na samym środku salonu. Pozwoli to nadać otwartej atmosfery całemu pomieszczeniu. Szczególnie stylowo prezentują się salony, w których zarówno sofy, jak i fotele ustawione są naprzeciw siebie – na przykład przed kominkiem lub ścianą z książkami. Ustawiając opisywane w tym artykule meble, warto wykazać się odrobiną kreatywności, aby salon zaskakiwał swoją atmosferą.

Sprawdź stylowe, pikowane sofy, a także eleganckie fotele, które można kupić w atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz