kierowca samochodu

Jak pojemność silnika wpływa na cenę OC?

Artykuł zaktualizowany 8 sierpnia 2022

Ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej to polisa obowiązkowa dla wszystkich kierowców. Co roku należy wykupić ją w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym. Ceny polis różnią się między sobą, a to ile należy zapłacić zależy od kilku czynników. Wśród nich jest wiek czy staż kierowcy, ale także rocznik auta i pojemność silnika. Zobacz, jak ten ostatni wskaźnik wpływa na cenę ubezpieczenia.

Cena ubezpieczenia OC – jak jest wyliczana?

Ubezpieczenie OC to najważniejsza polisa komunikacyjna. O tym, jak jest istotna świadczy fakt, że obowiązek jej opłacania reguluje ustawa. Nie ma w niej jednak mowy o tym, ile powinna wynosić składka. Oznacza to, że ubezpieczyciele, działając zgodnie z zasadami wolnego rynku, sami ustalają jej wysokość. Cena , którą proponują kierowcy jest wypadkową kilkunastu czynników związanych zarówno z osobą kierowcy, jak i z pojazdem.

Czynniki związane z kierowcą, wpływające na cenę polisy:

  • wiek – im młodszy kierowca, tym wyższa opłata (według statystyk to właśnie najmłodsi kierowcy powodują najwięcej wypadków drogowych),
  • staż za kierownicą  – im mniej doświadczenia, tym większe ryzyko spowodowania wypadku, a więc i wyższa cena polisy,
  • historia ubezpieczeniowa – im gorsza (udział w kolizjach, wypadkach), tym wyższa cena,
  • miejsce zamieszkania – duże miasto to teoretycznie więcej szans na stłuczki i kolizje,
  • stan cywilny i dzieci – kierowcy, którzy mają partnera i dzieci uważani są za bardziej ostrożnych kierowców, płacą więc mniej.

Czynniki związane z pojazdem, wpływające na składkę OC:

  • rocznik auta,
  • przebieg,
  • stan techniczny,
  • pojemność silnika,
  • sposób użytkowania (auto firmowe czy na użytek prywatny).

Ubezpieczyciele, chcąc na klientach zarabiać, a nie tracić skłonni są proponować niższe składki tym kierowcom, u których ryzyko zdarzenia drogowego jest po prostu niewielkie. Jeśli chcesz znaleźć korzystną cenowo polisę, wybierz ubezpieczenie samochodu oc na rankomat.pl. Porównywarka pokaże ci kilkanaście ofert, z których na pewno wybierzesz najlepszą dla siebie.

Jak wpływa pojemność silnika na wysokość składki OC?

Pojemność silnika to bardzo ważny dla ubezpieczyciela wskaźnik. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że im większy silnik, tym większa moc pojazdu. Okazuje się zatem, że nie tylko umiejętności kierowcy czy jego wiek wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Autem o dużej pojemności silnika łatwo jest się rozpędzić, a i sama jazda jest bardziej dynamiczna. Kierowcy, którzy lubią prędkość niestety czasem zapominają o ostrożności i jeżdżą brawurowo, wykorzystując techniczne możliwości pojazdu. Z tego względu samochody z silnikiem o dużej pojemności oraz modele typowo sportowe są surowiej oceniane przez ubezpieczycieli.

Tego typu auta rozpędzają się szybciej i najczęściej są dość masywne, co oznacza, że w przypadku kolizji lub wypadku powodują duże straty. Za szkody płaci ubezpieczyciel, zatem ważne jest dla niego, by pobrać od kierowców takich samochodów wystarczająco wysoką opłatę ubezpieczeniową.  Jak kształtują się więc ceny oc w zależności od pojemności silnika? Ubezpieczyciele podnoszą opłatę polisy o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych, gdy kierowca ubezpiecza pojazd z dużym silnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *