ladowanie akumulatora samochodowego

Jak naładować akumulator? 5 praktycznych rad

Artykuł zaktualizowany 14 grudnia 2020


Rozładowany akumulator zdarza się często. Taka awaria może zepsuć nasze plany, a nawet nas uziemić, bo auto nie odpala. W jaki sposób uda się go naładować? Sprawdź 5 skutecznych rad!


Akumulator – co warto o nim wiedzieć?

Akumulator sam się ładuje, jednak krótkie dystanse, czy nadmierne korzystanie z ogrzewania i z innych podobnych opcji nie pomaga przedłużyć jego żywotności. Dlaczego? Wtedy nie ma szansy na doładowanie się do pełna. Niskie temperatury także nie są jego sprzymierzeńcem. Niestety, ale słaby akumulator może paść w każdej chwili i utrudnić nam życie.

Jak skutecznie naładować akumulator? 5 sposobów

Akumulator można naładować za pomocą prostownika. W sklepach znajdziemy kilkanaście modeli. Bardzo drogie i nowoczesne typy wiążą się ze sporym kosztem, a te tanie nie gwarantują należytego bezpieczeństwa, gdy ładujemy akumulator pod maską.

Ładowanie akumulatora wydaje się proste, jednak czyhają na nas różnego rodzaju trudności. Poniżej znajdziesz 5 skutecznych rad, jak bezpiecznie to robić:

  1. Korzystaj z prostowników z wbudowanym zabezpieczeniem. Dlaczego? Urządzenie nie tylko monitoruje poziom naładowania, ale w razie konieczności odłącza zasilanie. Wobec tego w czasie niepokojącej sytuacji sprzęt sam odpowiednio zareaguje.
  2. Nowe prostowniki z mikroprocesorem bez trudu można łączyć bezpośrednio pod maską. Najlepiej robić to jednak na zdjętych klemach. Do odkręcenia klem musisz mieć specjalne klucze, bo bez nich to się nie uda.
  3. Przy odłączaniu akumulatora od pojazdu w pierwszej kolejności odpinamy minus, potem dopiero plus. Kolejność jest ważna!
  4. Zaśniedziałe klemy i bieguny ograniczają przepływ prądu, więc zadbaj o nie, a zatem w razie konieczności dokładnie wyczyść. Zrób to papierem ściernym drobnoziarnistym.
  5. Kiedy używasz prostownika starszej generacji kontroluj stan ładowania! Stosuj się do dokładnych wytycznych zawartych w instrukcji obsługi. Poza tym podczas odłączania uważaj by nie doszło do iskrzenia.

Podłączasz i odłączasz prostownik zawsze tylko przy wyciągniętej wtyczce z gniazda! Zapomnij o przedłużaczach oraz o innych dodatkowych kablach, ponieważ trzeba bezpośrednio zamontować ładowarkę w źródle energii.

Ładowanie akumulatora zajmuje miej więcej 10-12 godzin, ale nigdy nie zostawiaj sprzętu podłączonego na noc. Co jakiś czas kontroluj sytuację. Pamiętaj również by nie podłączać zamarzniętego akumulatora. Ładować trzeba zawsze w przewiewnym miejscu, co więcej z dala od źródła ciepła i ognia. Przy przegrzaniu się ładowarki od razu ją odłącz!

Częste ładowanie akumulatora – przyczyny

W sytuacji, gdy akumulator bardzo krótko trzyma, czyli szybko traci moc może to świadczyć o kilku rzeczach. Mowa przede wszystkim o:

  • niewłaściwej eksploatacji auta
  • za słabym bądź za silnym silniku
  • wadliwej instalacji elektrycznej
  • problemach z akumulatorem
  • złym doborze akumulatora do danego pojazdu.

Zauważasz takie zjawisko w swoim aucie? Udaj się do mechanika i zbadaj sprawę, być może to nie wielka awaria, albo dużo bardziej poważniejsza usterka. Mimo wszystko im szybciej się z tym uporasz tym lepiej dla akumulatora. Pamiętaj jednak, że po około 5 latach ten element trzeba wymienić na zupełnie nowy. Bywa, że robisz to dużo szybciej,  gdy pokonujesz tylko niewielkie odcinki na co dzień.

Długotrwałe rozładowania, przeładowanie i niedoładowanie – to wszystko stanowi problem dla akumulatora. Dlatego należy regularnie sprawdzać stan jego mocy, a następnie od razu działać w razie konieczności.

Nie tylko słaby akumulator tworzy awarie, ale również ten przeładowany. Pożar, uszkodzony regulator napięcia, czy zwarcie – to tylko niektóre skutki za długiego ładowania tej części.

Dodaj komentarz