Jakie są objawy uszkodzenia skrzyni biegów?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Nie ważne, czy masz automatyczną, czy manualną skrzynię biegów i tak może ona ulec awarii. Jakie są objawy uszkodzenia tego elementu? Sprawdź!


Skrzynia biegów – istotny element każdego auta

Nie da się ukryć, że skrzynia biegów jest niezwykle ważna. Mamy aż kilka rodzajów. Najczęściej spotykamy: 

 • skrzynię biegów manualną – tutaj sami zmieniamy bieg za pomocą lewarka i jednoczesnego wciskania pedału sprzęgła. To wymaga wprawy oraz zapamiętania rozmieszczenia poszczególnych biegów na przekładni. 
 • skrzynię biegów automatyczną – w tym modelu kierowca jedynie ustawia za pomocą dźwigni, tudzież guzika konkretny ruch, na przykład „jazda do tyłu”. W nowocześniejszych autach komputer samoistnie dostosowuje przełożenie do konkretnych warunków położenia samochodu.

Awaria manualnej skrzyni biegów – jakie są objawy?

W przypadku manualnej skrzyni biegów najczęściej do awarii tego elementu dochodzi ze względu na wadę konstrukcyjną. Zdarza się i tak, że uszkodzenie spowodowane jest nieodpowiednią eksploatacją, a także wyciekiem oleju. Jak widać przyczyn może być sporo. Co więcej nawet najmniejszy mankament będzie się wiązać ze sporym wydatkiem na naprawę. 

Manualna skrzynia biegów może mieć szereg usterek, od wyłamania się zębów koła, po zużycie pierścieni synchronizatorów. Przy większości uszkodzeń objawy są podobne. Przede wszystkim:

 • pojawiają się problemy ze zmianą biegów. Ciężko jest „wrzucić” kolejny, zdecydowanie czujemy stawiany opór. Trzeba włożyć sporo siły, aby udało się ustawić odpowiedni bieg. Poprzez to mamy kłopot z płynnym prowadzeniem auta.  
 • W czasie zmiany biegów słychać wyraźne zgrzytanie lub inne niepokojące dźwięki, na przykład szumy, których wcześniej wcale nie było. Skrzynia może bardzo głośno pracować, i to bez względu na pozycję lewarka. To sugeruje, że czas wymienić łożysko przekładni zmiany biegów, tudzież nastąpiło wyeksploatowanie innego elementu. 
 • Zdarza się niekiedy, że lewarek samoczynnie się przemieszcza, zwyczajnie wyskakuje. Co to znaczy? To może być usterka gumowych poduszek, na których jest umieszczony silnik i skrzynia. To również czasem znak, że wyłamały się koła zębate, albo nie trzyma zatrzask, który odpowiada za prawidłowe zakleszczenie biegu. 
 • Wyciek oleju także może informować o awarii. Z czasem brak tego środka spowoduje mocniejsze zużycie skrzyni biegów, a nawet doprowadzi do poważniejszych uszkodzeń pozostałych części samochodu. 

Te sygnały to niekoniecznie musi być od razu znak, że skrzynia biegów jest zepsuta. Być może jedynie trzeba dolać oleju, bo poziom w przekładni jest zbyt niski. Ewentualnie trzeba go wymienić na nowy. Dlatego najpierw należy sprawdzić stan tego płynu!


Objawy uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów 

Jeśli chodzi o tak zwane „automaty”, czyli automatyczne skrzynie biegów tutaj dochodzi do usterek podobnie, jak w przypadku manualnej wersji głównie z powodu uszkodzenia mechanicznego bądź wycieku oleju. Diagnostyka jest trudniejsza, ponieważ wymaga zaawansowanego nowoczesnego sprzętu.

Objawem niesprawnej automatycznej skrzyni biegów będzie, między innymi:

 • odczuwalne szarpanie przy zmianie biegów. Do tego pojawiają się wstrząsy, a nawet hałasy. Nie ma już płynnego ruchu, jak wcześniej. 
 • Skrzynia biegów nie działa prawidłowo, czyli nie „wrzuca” odpowiednich biegów.
 • Dochodzi również do wycieku oleju, tak samo jak w przypadku manualnej wersji.
 • Czasami w wypadku usterki automatycznej skrzyni biegów może zapalić się kontrolka na tablicy rozdzielczej sygnalizująca o problemie z silnikiem. 
 • Wyczuwa się niekiedy zapach spalenizny, a to dlatego, że poziom oleju jest niski, a co za tym idzie tarcie jest zwiększone. 
 • Uszkodzona skrzynia biegów jest głośna, zdarzają się zgrzyty oraz inne niepokojące odgłosy.

Z automatycznym wariantem jest więcej kłopotu, ponieważ skrzynia biegów jest połączona z komputerem. 


 

Dodaj komentarz