Artykuł zaktualizowany 30 sierpnia 2019
Kominki dodają stylu naszemu wnętrzu. Oprócz walorów typowo estetycznych również są symbolem ciepła i ogniska domowego. Każdy kto posiada taki piecyk w salonie wie jak przyjemnie wieczorem usiąść w raz z rodziną i poczuć to ciepło płynące z rozgrzanych drew i obserwować jak wesoło strzelają płomienie. Ogień generalnie relaksuje i uspokaja.
Praktycznie w każdym nowo budowanym domu już na etapie projektowania gospodaruje się miejsce na kominek. Odpowiednio dobrany do stylizacji wnętrza stanowi prawdziwą ozdobę, a także może być tanim i efektywnym źródłem ciepła.
Jak zaaranżować salon z kominkiem?
Pomysły na zaaranżowanie kominków w salonie ciągle ewaluują. W internecie znajdziemy wiele stylizacji kominkowy, wpisujące się zarówno w proste nowoczesne aranżacje, jak i te klasyczne kochające przepych elementów dekoracyjnych. Niezależnie jednak czy wybierzemy proste aranżacje czy bardziej w wykwintnym starodawny stylu, to magia tych urządzeń polega na tym, że potrafią ocieplić każdą stylizację swoja obecnością.
Jak wybrać kominek do salonu?
Chłodny wystrój, proste kształty mebli i dekoracji wręcz nasuwają na myśl, że obudowa takiego kominka powinna mieć minimalistyczną formę. Aby rozgrzać tą industrialną atmosferę takiego salonu warto wkomponować kominek, który będzie osłonięty z trzech stron szybami. Widoczny za szyb trzaskający ogień przełamie surową konwencję naszego salonu oraz przyciągnie uwagę gości i domowników.
Dla tych co lubią ekstrawagancje czy oryginalność polecam modernistyczne kominki wolnostojące lub zwisające z sufitu w żeliwnej oprawie na środku salonu. Proste w formie, w kolorach metalicznych nadadzą nieco kosmicznego wyglądu naszemu wnętrzu.
A może klasyczny kominek?
Na rynku wyposażenia wnętrz możemy spotkać wiele rozwiązań kominkowych stylizowanych na np. stary dworski, wiktoriański lub rustykalny styl. Dla salonu klasycznego z bogato rzeźbioną aranżacją polecam otwarty kominek np. wiktoriański lub piece kaflowe. Do tego typu aranżacji pasują portale z gzymsem oraz pilastrami żłobkowanymi ze szlachetnych rodzajów kamieni- np. granit lub marmur. W stylu rustykalnym doskonale sprawdzi się obudowa kominkowa z cegły, piaskowca, kamienia czy klinkieru np. z poziomą drewnianą belką w górnej części.
Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniej obudowy kominka, warto zapoznać się z ich rodzajami. Do wyboru mamy: otwarte, zamknięte czyli z wkładem kominkowym, wolnostojące oraz tzw. piece kozy. Dobór typu kominka zależy właściwie od tego w jaki sposób chcemy go wykorzystywać w naszym salonie- jako alternatywne źródło ciepła czy tylko element dekoracyjny.