Artykuł zaktualizowany 26 marca 2021
Piękny i zadbany ogród umożliwia przyjemny wypoczynek na łonie natury. Jego użytkownicy, aranżując przestrzeń, powinni uwzględnić spójność kompozycji, a także dobry stan posadzonej roślinności oraz ustawionych na terenie posesji mebli.
Kondycja tych ostatnich zależy od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane praz podejmowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku mebli drewnianych szczególnie duże znaczenie ma ich konserwacja. Pomaga zadbać o wygląd drewna oraz wydłuża żywotność mebli.
Drewniane meble ogrodowe
Drewniane meble doskonale wpisują się w krajobraz ogrodowej przestrzeni. Ładnie komponują się z roślinnością i, zależnie od zastosowanej formy, pasują do różnych stylów architektonicznych. Nic zatem dziwnego, że są jednymi z najchętniej kupowanych mebli ogrodowych.
Decydujący się na ich wybór, inwestor powinien jednak wiedzieć, że takie meble wymagają właściwej pielęgnacji. Wystawione na działanie czynników atmosferycznych, niezabezpieczone na zimę i niepoddane odpowiednim zabiegom przed rozpoczęciem letniego sezonu, szybko stracą efektowny wygląd i zaczną niszczeć.
Rodzime czy egzotyczne?
Do produkcji mebli ogrodowych stosuje się rodzime gatunki drewna – najczęściej jest to sosna i świerk, choć wykorzystuje się również grab, jesion, buk i grochodrzew (robinia akacjowa zwyczajowo zwana u nas akacją) – albo drewno egzotyczne, które okazuje się nieco trwalsze, wymaga mniej zabiegów konserwacyjnych, ale jest niestety także droższe. Wśród najczęściej stosowanych gatunków egzotycznych należy wymienić: eukaliptus i tek.
Każdy z zastosowanych gatunków ma charakterystyczną dla siebie barwę oraz rysunek słojów. Wygląd drewna można modyfikować poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów. Wielu inwestorów decyduje się na te z nich, które charakteryzują się transparentnością i pozwalają zachować w wyglądzie mebli naturalny rysunek słojów drewna.
Dostępne preparaty
Sposób zabezpieczania drewna zależy między innymi od jego gatunku. Wśród dostępnych do pielęgnacji preparatów znajdziemy: impregnaty, oleje, bejce, lakierobejce, lakiery oraz farby. Każdy z nich ma nieco odmienne działanie i daje inny efekt.
- Impregnaty – naniesione na drewno nasycają je i przedłużają jego żywotność. Poprawiają też jego walory wizualne. Chronią drewno przed niekorzystnymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi. Zabezpieczają przed szkodnikami oraz korozją biologiczną. Impregnat wchłania się w drewno i nie tworzy na jego powierzchni powłoki. Na rynku dostępne są impregnaty bezbarwne i barwiące.
- Oleje – doskonale konserwują surowe drewno rodzime i egzotyczne. Są całkowicie wchłaniane i nie tworzą na jego powierzchni żadnej powłoki. Poprawiają kolor drewna i podkreślają rysunek słojów. Pozwalają zachować jego naturalny wygląd. Są świetną alternatywą dla lakierów, zwłaszcza w przypadku osób, które szukają ekologicznych rozwiązań. Olejowane drewno jest przyjemne w dotyku i przyciąga mniej kurzu. Oleje dobrze zabezpieczają drewniane meble przed słońcem oraz wilgocią. Doskonale chronią twarde gatunki drewna, w tym drewno egzotyczne.
- Bejce – to preparaty służące do barwienia i konserwacji drewna. Wnikają w jego strukturę, nadając mu trwały kolor. Podkreślają też naturalny rysunek słojów. W przypadku gatunków drewna charakteryzujących się dużą chłonnością, przed bejcowaniem należy materiał zagruntować. Bejcowane drewno w kolejnym etapie często jest jeszcze lakierowane.
- Lakierobejce – spełniają rolę ochronno – dekoracyjną. Podkreślają rysunek słojów, ale jednocześnie pozostawiają na drewnie cienką powłokę ochronną i charakterystyczny połyk. Lakierobejce są dostępne w różnych kolorach.
- Lakiery – przy lakierowaniu drewna również można zachować jego naturalny wygląd, nadając mu jednak przy tym charakterystycznego połysku. Na meble można też nanosić lakier, który pokryje drewno kolorem. Aplikację należy prowadzić w taki sposób, by nie powstały zacieki, a pigment rozprowadził się równomiernie po materiale. Lakier tworzy na powierzchni drewna powłokę, która zabezpiecza je przed uszkodzeniami.
Jak wygląda pielęgnacja drewna?
Kupując meble ogrodowe, warto zapytać sprzedawcę, jakim zabiegom drewno zostało już poddane. Dzięki temu inwestor będzie wiedział, jak powinien z nim postępować i jakie preparaty do konserwacji stosować.
W przypadku mebli wykonanych z rodzimych gatunków wystarczającą ochronę zapewni impregnacja drewna, a w kolejnym etapie jego lakierowanie lub pokrycie powłoką wodoodpornej farby. Tak zabezpieczone meble przechowujemy poza sezonem w suchym miejscu, w którym panują niskie, ale nie ujemne temperatury. Wiosną, zanim meble ponownie zagoszczą w ogrodzie, należy je przeszlifować, oczyścić z pyłu oraz zabrudzeń i polakierować lub pomalować farbą. Malujemy włącznie suche drewno.
Meble wykonane z gatunków egzotycznych są znacznie bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i wymagają mniej zabiegów. Ich zabezpieczanie zarówno przed rozpoczęciem letniego sezonu, jak i po jego zakończeniu może ograniczać się do olejowania.
Choć urok drewnianych mebli jest niezaprzeczalny, ich walorami będzie można się cieszyć przez długie lata wyłącznie wtedy, jeśli zadbamy o nie w odpowiedni sposób. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do pielęgnacji i konserwacji drewna. Wystarczy wybrać ten odpowiedni i zabezpieczyć meble przed zniszczeniem.
Do impregnowania drewnianych mebli ogrodowych najlepiej sprawdza się Vidaron. Sama malowałam nim swoje meble. Bardzo dobrze wnika w głąb drewna i chroni je przed wilgocią, słońcem itp.
Fajnie się nim maluje – dobrze się rozprowadza i kryje drewno