mezczyzna myje samochod gabka

Jak dokładnie umyć samochód?

Artykuł zaktualizowany 26 listopada 2020


Mycie samochodu ma na celu nie tylko zapewnienie pięknego wyglądu, ale przede wszystkim chodzi tutaj o usunięcie zanieczyszczeń, które mogą być powodem wielu nieestetycznych śladów na karoserii. Jak dokładnie umyć samochód? Nie masz pojęcia? Podpowiadamy!


Jaki sposób mycia pojazdu wybrać?

Regularne czyszczenie auta pozwala przedłużyć żywotność karoserii. Po takim zabiegu lakier zyskuje blask, do tego chronimy go przed zabrudzeniami. Do wyboru mamy kilka metod mycia samochodu. Różni je nie tylko cena, ale głównie sprzęt, jakiego do tego używamy. Możesz:

 • skorzystać z myjni automatycznej z obrotowymi szczotkami – jednak tu szczotki działają pod dużym naciskiem i niewielkie drobinki bywają poprzez to wbite w lakier. Zdarza się również tak, że przyczyniają się one do powstawania rys na karoserii.
 • Skorzystać z myjni bezdotykowej – mamy zdecydowanie większą kontrolę, aczkolwiek nieumiejętne korzystanie także skutkuje uszkodzeniami karoserii.
 • samodzielnie umyć samochód – to najdokładniejsza opcja, ale taki zabieg zajmuje sporo czasu, poza tym wymaga wysiłku.

O czym pamiętać aby dokładnie umyć auto?

Własnoręcznie myjąc karoserie jesteśmy w stanie dotrzeć nawet do najmniejszych szczelin i zakamarków. Musisz jednak pamiętać o kilku rzeczach:

 • Ważne jest, aby robić to tylko i wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym. W innym wypadku otrzymamy mandat karny.
 • Używasz odpowiednich preparatów myjących, które nie uszkodzą karoserii.
 • Do mycia potrzebne są akcesoria, takie jak ścierki, szmatki do polerowania, czy specjalna gąbka.
 • Dobrze zabezpieczyć dłonie przed detergentami, a więc założyć ochronne rękawiczki.

Samodzielne mycie auta pochłania sporo czasu, poza tym wiąże się z dodatkowymi wydatkami, między innymi na wodę oraz na środki pielęgnacyjne. Nieumiejętny wybór preparatu może być dla nas kosztowny, bo odbarwimy lakier, albo uszkodzimy go w inny równie trwały sposób. Warto dlatego skorzystać z fachowej wiedzy pracowników sklepów motoryzacyjnych. Lepiej wybierać produkty renomowanych firm, a nie tanie zamienniki z supermarketu.

Mycie auta w zależności od pór roku

Pojazd brudzi się bez względu na porę roku. W zależności od pogody mamy do czynienia z nieco innymi zabrudzeniami, a więc:

 • latem musimy pozbyć się przyschniętych owadów, a także kurzu
 • jesienią mamy na karoserii nieestetyczne zacieki od deszczu, opadłe liście, poza tym błoto
 • zimą największym kłopotem jest sól drogowa, błoto oraz zacieki od opadów atmosferycznych
 • wiosną oprócz kurzu, czy zacieków widać na karoserii pyłki roślin, które często zasychają.

Zanieczyszczenia są różne, jednak można z nimi walczyć tą samą skuteczną metodą – samodzielnym myciem. W sklepach motoryzacyjnych mamy sporo środków właśnie do tego przeznaczonych, od pianek, po płyny. Co wybrać? Przyda się na pewno szampon z woskiem, który niebywale skutecznie usuwa różnego typu zabrudzenia, do tego nie robi nieestetycznych zacieków. Jego użycie jest dziecinnie proste. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku:

 • spłukujesz auto wodą, najlepiej pod ciśnieniem, w ten sposób usuwasz z grubsza większe i mniejsze zabrudzenia
 • wstrząsasz przed użyciem butelkę z kosmetykiem, dzięki temu składniki aktywne znajdą się w całej cieczy
 • wlewasz zalecaną porcję szamponu z woskiem do ciepłej wody
 • kulistymi ruchami za pomocą gąbki nakładasz środek na karoserię. Zaczynasz od dachu, przechodzisz do boków, a następnie do maski i tyłu.
 • Dokładnie spłukujesz szampon czystą wodą, najlepiej taką pod ciśnieniem
 • ostatni etap to wycieranie auta do sucha – musisz dobrać dobrą ściereczkę, aby uniknąć zarysowań lakieru. Najlepsza jest ta z mikrofibry lub z irchy.

Mycie nie może być wykonywane pod domem, chyba że posiadasz stosowny zbiornik na brudną wodę, ewentualnie specjalny system kanalizacji. Nie może to być zwykła studzienka, która odprowadza opady atmosferyczne! Dokładnie sprawdź regulamin gminy, a także wyznaczone lokalizacje do samodzielnego mycia pojazdu. Tam też będą wytyczne co do preparatów, jakie możesz używać do tej czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *