Spis treści
Artykuł zaktualizowany 26 listopada 2021
Mozaika może być w wielu ciekawych wariantach. Różni się zarówno pod względem kolorystyki, jak i wielkości i kształtu płytek. Patrząc na jej liczne walory praktyczne i estetyczne, mozaika zachęca do tego, by układać ją w różnych miejscach. Jednym z nich może być wanna.
Pomimo tego, że mozaika nie jest wcale nowa, a początków jej popularności możemy doszukiwać się aż w starożytności, to w dalszym ciągu prezentuje się imponująco. Chętnie sięgają po nią prywatni inwestorzy i doświadczeni projektanci wnętrz.
Dlaczego mozaika to strzał w dziesiątkę?
Przez liczne zalety ceramiki, płytki do łazienki to idealne rozwiązanie. Typem płytek cieszących się szczególnym powodzeniem jest mozaika. Z jednej strony jest trwała, odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu czystości. Z drugiej strony producenci przygotowali tak wiele interesujących wzorów, że mozaika staje się niepowtarzalną ozdobą, która może uzupełnić każde wnętrze, niezależnie od tego, jaki jest w nim wystrój. Warto też zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do zwykłych płytek w większym formacie, mozaikę łatwo układa się na nierównej powierzchni, tam, gdzie są zaokrąglenia i profilowane płaszczyzny. Jest zatem odpowiednią propozycją na przykład wtedy, kiedy marzy nam się zabudowana wanna.
Mozaika ozdobą wanny
Kiedy w łazience ma być wanna, najczęściej znajduje się ona w centralnym punkcie pomieszczenia. Nad efektownym wykończeniem jej otoczenia warto więc się nieco bardziej zastanowić. Większość wanien jest biała i niczym szczególnym się nie wyróżniają, chyba że stawiamy na stylizowaną wannę wolnostojącą w pokoju kąpielowym. Jednak w większości przypadków raczej nie ma na to miejsca. Za to szuka się sposobów na to, by stworzyć z udziałem wanny ciekawą aranżację, która jednocześnie optycznie nie zmniejszy przestrzeni łazienki. Pomóc w tym może modna mozaika na wannę. W jaki sposób ją wybrać?
Wybieramy mozaikę
Mozaika będzie dobrze prezentować się zawsze, ale już niekoniecznie zawsze dokładnie ta sama mozaika będzie najlepsza. Musimy zastanowić się nad tym, czy wanna ma być subtelnym tłem dla ścian i podłogi, czy raczej wolimy, by stanowiła rzucający się w oczy akcent kolorystyczny. W nowoczesnych lub industrialnych wnętrzach można postawić na mocne kolory jak czerwień czy pomarańcz, lub spojrzeć na coś spokojnego. Wtedy dobre będą kolory pastelowe, odcienie niebieskiego i zielonego. W takim wnętrzu możemy wybrać mozaikę w jednym kolorze, albo kilku, przez co aranżacja nabierze dynamizmu. Przy stylu glamour stawiajmy na czerń albo biel, ta ostatnia jest też świetną propozycją przy stylu skandynawskim.
Drugą kwestią jest kształt płytek. Mogą to być tradycyjne kwadraciki, ale jeśli chcemy coś, co zachwyci swoim designem, postawmy na takie kształty jak heksagony, arabeski bądź jodełka. Wykończenie wanny w taki sposób uczyni z niej ozdobę, będzie przyciągać spojrzenia. Dla jeszcze lepszego efektu możemy zdecydować się na fugi w kontrastującym do płytek kolorze. To prosty sposób, by podkreślić ich kształt.