droga w lesie

Fotopułapka, czyli osobisty stróż nie tylko domu, ale i lasów

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Dyskretna obserwacja najbliższego otoczenia nie należy do prostych czynności. Jeszcze trudniej jest w przypadku monitorowania dziko żyjących zwierząt. Na szczęście istnieje wiele skutecznych narzędzi, a bez wątpienia najlepszym z nich jest fotopułapka.


Od kilku lat naukowcy alarmują, iż liczba pszczół nie tylko w Polsce, drastycznie maleje. Inną kwestią jest potrzeba monitorowania zagrożonych gatunków, w ich naturalnym środowisku. Niestety zwierzęta są bardzo ostrożne i doskonale potrafią dostrzec zwykłe kamery. To samo w przypadku wandali, którzy w rozmaity sposób niszczą i zaśmiecają lasy. O tym jak działa to niezwykłe urządzenie i jak raz na zawsze przestać się martwić o swój dobytek, można w prosty sposób zadbać samodzielnie.

Nasz strażnik w terenie

Nie ma możliwości chronić osobiście swojego mienia przez całą dobę. Zwykłe środki i metody zawodzą, a co w przypadku, kiedy nie ma Ciebie na miejscu, jesteś w pracy czy na urlopie? Rozwiązaniem staje się fotopułapka, która przez 24h na dobę staje się naszymi oczami i uszami. Urządzenie doskonale przystosowane jest do maskowania w terenie. Świadczą o tym niewielkie rozmiary oraz barwy ochronne kamery. Dodatkowo wyposażone są w często w odpowiednią uprząż, która pozwala na umieszczenie fotopułapki w wybranym  miejscu i dogodnej wysokości.

Warto także zwrócić uwagę, że dzięki nowoczesnym matrycą, potrafią automatycznie redukować szumy. Dodatkową funkcją, która jest niezwykle istotna przy obserwacji obszarów leśnych, jest natychmiastowe uruchomienie nagrywania, gdy w zasięgu ich działania wykryją ciepło. Tego typu modele posiadają wodoodporną obudowę, która świetnie sprawdza się podczas zmiennych warunków atmosferycznych.

Agent do zadań specjalnych

Fotopułapki dobrze pracują nie tylko w dzień. Swoich możliwości nie tracą także w całkowitych ciemnościach, kiedy to złodzieje czują się bezkarni. Wszystko za sprawą oświetlacza podczerwieni, który zapewnia dobrej jakości nagrania oraz zdjęcia przy niesprzyjającym oświetleniu. W przypadku sprzętu zewnętrznego, niewątpliwie ważną kwestią jest samo zasilanie. Urządzenia działają dzięki tradycyjnym baterią ( w zależności od ilości baterii AA nawet do pół roku)  lub przy użyciu paneli słonecznych. Obie te formy pozwalają nam zaoszczędzić czas na uciążliwe ładowanie urządzenia.

Ciekawostką jest możliwość wysyłania przez fotopułapkę zdjęć MMS na telefon lub e-mail, dzięki modułowi GSM wbudowanemu w urządzenie. W ten sposób możemy być automatycznie informowani o pojawieniu się intruza, a gdy nasze mienie znajdzie się daleko od miejsca zamieszkania, przesłane zdjęcie lub film, stają się dowodem sądowym, rodem z prawdziwego filmu kryminalnego. 

Fotopułapki to idealne rozwiązanie w przypadku obserwowania nie tylko obszarów leśnych, ale mogą także zastąpić tradycyjne kamery, które montujemy na naszych posesjach. Te niezawodne urządzenia sprawdzają się nie tylko podczas wyjazdów, czy urlopów, ale również w sytuacjach, gdy mamy w ciągu dnia jeszcze inne obowiązki. W końcu można spać spokojnie, gdy nasza fotopułapka łapie za nas złodziei, a sprawiedliwość jest po naszej stronie.

Dodaj komentarz