dywanik samochodowy

Dywaniki samochodowe – czym kierować się przy wyborze?

Artykuł zaktualizowany 1 kwietnia 2022


Dywaniki samochodowe pomagają nam w zapewnieniu czystości w naszym samochodzie. Chronią wnętrze naszego samochodu przed nadmierną wilgocią oraz zatrzymują różnego rodzaju zanieczyszczenia, które nam ciężko by było usunąć z naszego auta, gdyby nie dywanik samochodowy. Ale na tym nie kończy się ich rola. Należy tutaj podkreślić, iż to jest również estetyczny element wyposażenia naszego auta, który także chroni wykładzinę kabiny przed szybkim zniszczeniem.


Rodzaje i cechy dywaników samochodowych

Dywaniki gumowe spełniają oczekiwania nawet najbardziej wybrednych kierowców. To modele niezwykle praktyczne i trwałe (odporne na uszkodzenia mechaniczne). Sprawdzają się w każdym sezonie i pogodzie. Nawet w trakcie deszczowych dni, chronią naszą podłogę w kabinie auta przed zawilgoceniem. Przy czym doskonale zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia z zewnątrz i łatwo je wyczyścić. Można je wypłukać pod bieżącą wodą lub nawet myć detergentami. Jedyną ich wadą jest to, że w trakcie upałów guma może wydzielać nieprzyjemny zapach. Zanim podejmiemy decyzję, jaki dywanik gumowy zakupić, mamy do wyboru dwa warianty:

  • dywaniki kubełkowe – wyposażone są w rant, który zapobiega wylewaniu się wody oraz przedostawaniu się zanieczyszczeń na oryginalną wykładzinę. Dzięki temu łatwiej je wyczyścić. Niemniej jednak nie wszystkim kierowcom takie rozwiązanie może odpowiadać, ze względów estetycznych. Niemniej jednak możemy spotkać wykładziny w ciekawych designach.
  • dywaniki standardowe – wyposażone są w kratę lub inny głęboko tłoczony wzór, który zapobiega przedostawaniu się wody na zewnątrz. Nie posiadają jednak rantu, więc mogą przyjąć ograniczoną ilość wody.
  • dywaniki welurowe – ich główną zaletą jest estetyczny wygląd. Niemniej jednak w okresach jesienno- zimowych w trakcie intensywnych opadów na ogół okazują się bardzo niepraktyczne. Wchłaniają szybko wodę, co powoduje powstawaniu nadmiaru wilgoci w kabinie kierowcy. Dlatego gdy zależy nam na estetyce i chcemy właśnie wybrać dywanik welurowy, to musimy się liczyć z częstym ich suszeniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanika?

Przy wyborze dywanika do samochodu powinny nas interesować cztery kryteria doboru.

  1. Materiał – to najważniejszy czynnik, który będzie determinował funkcjonalność samego chodnika, jak i jego trwałość i wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.
  2. Odpowiedni kształt – mamy tu do czynienia również z estetyką i funkcjonalnością. Jeżeli będzie źle dopasowany, to może powodować wiele problemów, szczególnie dotyczy to miejsca dla kierowcy, który musi mieć pełną swobodę i dostęp do odpowiednich urządzeń. Odpowiednio dobrany kształt ma znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.
  3. Sposób mocowania – na ogół samochody są wyposażone w odpowiednie mocowania do dywaników samochodowych. Niemniej jednak gdy takiego elementu nie posiadamy w naszym samochodzie, to warto wybrać dywanik z zestawem mocującym.
  4. Sposób wykończenia – ma znaczenie w przypadku dywaników welurowych. Maszynowe wykończenie musi być trwałe, aby się nie pruło, ale też odpowiednio estetycznie wykonane np. listwy winylowe itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *