Spis treści
Artykuł zaktualizowany 16 lipca 2020
Wycieczki to nieodzowny element edukacji, których celem jest przede wszystkim zdobycie nowej wiedzy poprzez poznawanie. Uczniowie nie tylko się edukują, ale również uaktywniają i integrują z rówieśnikami. Dlaczego jeszcze warto wysłać dziecko na wycieczkę szkolną?
Nauka poprzez poznawanie
Głównym założeniem wyjazdów jest przede wszystkim zdobycie nowej wiedzy poprzez zabawę, poznawanie nowych miejsc. Zwiedzanie Polski czy innych krajów umożliwia poszerzenie swojej wiedzy z zakresu m.in. historii, geografii, języka polskiego czy też biologii. Zwiedzając Park Narodowy, uczniowie mogą przypomnieć sobie najważniejsze informacje z zakresu zarówno biologii, jak i geografii.
Natomiast wycieczka do Malborka to doskonała lekcja historii. Taki luźny sposób nauki jest ciekawszy i o wiele bardziej efektywniejszy niż tradycyjna lekcja. Ponadto wycieczki szkolne dają możliwość zobaczenia konkretnych miejsc, miast czy budowli na własne oczy. A oglądanie zabytków, podziwianie krajobrazów, słuchanie historycznych opowieści czy legend jest wiele bardziej interesującą formą nauki niż zwyczajna lekcja w szkole.
Dzięki temu dzieci i młodzież zapamiętują o wiele więcej informacji, które przekazuje im nauczyciel. Sprzyja temu również zmiana otoczenia, klimatu, a także towarzystwo rówieśników. Nie ma sprawdzianów, kartkówek ani przymusowej nauki, co sprawia, ze uczniowie szybkiej in łatwiej chłoną wiedzę. Odkrywanie nowych horyzontów i poznawanie otaczającego świata kształci dzieci.
Możliwość nauki języka obcego
Znajomość języka obcego to jeden z największych atutów. Szczególnie przydaje się, gdy dużo podróżujemy, a także w przyszłości, podczas szukania pracy. Biegłe posługiwanie się danym językiem to niewątpliwie ogromny plus w CV, który doceni nie jeden pracodawca. Im szybciej zaczynamy naukę języka obcego, tym lepiej. Oprócz obowiązkowych lekcji języka obcego i korepetycji, od wielu lat ogromną popularnością cieszą się wycieczki szkolne językowe. Swoją popularność zdobyły przede wszystkim dzięki połączeniu zabawy, możliwości zwiedzania nowych miejsc i nauki.
Taka forma zdobywania wiedzy przede wszystkim pozwala uczestnikom odkryć nowe miejsca, a jednocześnie nauczyć się języka, i sprawdzić umiejętności językowe w praktyce. Zaleta wyjazdów językowych jest również oswojenie się z językiem w mowie, przełamanie bariery mówienia w języku obcym, która jest problemem niejednego ucznia. Dzieci i młodzież mają możliwość doskonalenia swojej umiejętności komunikacji.
Integracja i samodzielność
Wycieczki szkolne, oprócz nauki, stanowią element integracyjnych. Stanowią doskonałą okazję do nawiązania nowych znajomości czy przyjaźni. Dni wolne od szkoły, brak siedzenia w ławkach i więcej czasu, pozwala na rozmowy nie tylko na temat lekcji. Natomiast w przypadku pierwszych klas, umożliwiają zintegrowanie się i poznanie rówieśników. Jednak oprócz integracji, wycieczki uczą samodzielności. Kilkudniowe wyjazdy bez rodziców wymagają od dziecka samodzielnego myślenia, pakowania się, ubrania i przygotowania posiłków.