drazek rozporowy

Dlaczego warto zaopatrzyć się w drążek rozporowy?

Artykuł zaktualizowany 26 listopada 2022

Coraz większą uwagę przykładamy do aktywności fizycznej. Chętnie korzystamy z zajęć zorganizowanych w klubach fitness, a także z ćwiczeń na siłowni pod okiem trenera. Pandemia, choć nie tylko, przyczyniła się za to do większego zainteresowania treningami wykonywanymi w domu. Wśród sprzętów, które warto mieć, stawiając na ćwiczenia w domowym zaciszu, znajduje się drążek rozporowy. Dlaczego warto go wybrać?

Drążek rozporowy – mnogość ćwiczeń do wykonania

W domu możemy wykonywać szeroką gamę ćwiczeń na całe ciało, a decydując się na drążek rozporowy jesteśmy w stanie efektywnie pracować nad poszczególnymi partiami mięśniowymi. Drążek do podciągania, jak sama nazwa wskazuje oraz ze względu na nasze skojarzenia, znajduje swoje zastosowanie w dużej mierze do ćwiczeń podciągania. Ten niepozorny sprzęt pozwala jednak na wykonywanie wielu innych, w tym mocno urozmaiconych ćwiczeń.

Do drążka można zainstalować rozmaite akcesoria pomocnicze, w tym gumy czy taśmy oporowe. Poszczególne ćwiczenia mogą być zaś wykonywane z dodatkowym obciążeniem. Dzięki temu na drążku ćwiczymy nie tylko podciąganie, ale i zwis, unosy nóg, a do tego jesteśmy w stanie wykonać bardzo dużą liczbę wariantów kalistenicznych.

Drążek do podciągania – ćwiczenia na różne partie mięśni

Decydując się na drążek do drzwi, przede wszystkim możemy pracować nad mięśniami grzbietu. Wyćwiczone plecy to nie tylko estetyka, widoczne i rozbudowane mięśnie, o których marzy wielu mężczyzn. To przede wszystkim silne mięśnie grzbietu, które mają wpływ na stabilizację i amortyzację kręgosłupa. Silne plecy są ważne podczas codziennie podejmowanych czynności, w tym podnoszenia. Poza tym pozwalają na efektywniejsze wykonywanie wielu innych ćwiczeń.

Na drążku można przeprowadzić trening dla całego ciała – pracując nad plecami, rękami, pośladkami czy nogami. W grę wchodzą zatem ćwiczenia złożone, które wpływają na wzmocnienie więzadeł i ścięgien, poprawę ogólnej sprawności i kondycji. Nadają się one do wykonywania zarówno celem rozbudowy masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki mięśniowej.

Drążek do ćwiczeń – zalety drążka rozporowego

Wśród drążków można znaleźć różne konstrukcje. Osoby zarówno początkujące, jak i ćwiczące od dłuższego czasu bardzo chętnie wybierają drążek rozporowy do podciągania. Zajmuje on bowiem niewiele miejsca, a jego montaż nie wymaga wiercenia dziur w ścianie. Można go zastosować nawet w niewielkich mieszkaniach, wystarczy futryna, w której zostanie umieszczony drążek. Utrzymanie w odpowiednim miejscu, na wybranej wysokości, możliwe jest dzięki sile rozporowej, która działa na drążek.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania?

Wybierając drążek rozporowy warto zwrócić uwagę na producenta, jakość wykonania oraz atest. Odpowiedni produkt to ten, który będzie solidny, wytrzymały, utrzyma osobę ćwiczącą, zapewni bezpieczeństwo podejmowanych treningów, a do tego nie sprawi problemów podczas montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *