magnolie

Dlaczego warto posiadać w ogrodzie magnolie?

Artykuł zaktualizowany 26 listopada 2022

Wielu osobom idealny ogród kojarzy się z dużą ilością pachnących, kolorowych kwiatów. Jeżeli marzysz o tym, aby ten zakątek był niezwykle malowniczy, postaw na magnolie. Te drzewa i krzewy są niezwykle ozdobne, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Ale mają też inne zalety, które szybko docenisz.

Popularne gatunki magnolii

Nie wystarczy tylko zdecydować o tym, że chcemy posiadać w ogrodzie magnolię. Przed zasadzeniem tego dekoracyjnego drzewka konieczne będzie dobranie najlepszej odmiany z uwzględnieniem warunków glebowych i stopnia nasłonecznienia danego stanowiska. Magnolie występują w różnych odmianach, których jest tak dużo, że wśród nich na pewno znajdziesz idealną magnolię. Do wyboru jest m.in.:

  • magnolia pośrednia,
  • magnolia gwiaździsta,
  • magnolia siebolda,
  • magnolia japońska.

Powyższe odmiany spotkasz w stacjonarnych lub internetowych sklepach ogrodniczych oznaczone symbolami, np. magnolia P9. Zwracaj uwagę, czy są to krzewy czy drzewka, bo od tego zależy, jakie rozmiary osiągną. Magnolia japońska to rozłożyste drzewo dorastające nawet do 10 merów wysokości, jest zatem idealne do dużych ogrodów.

Magnolie, co musisz o nich wiedzieć?

Zanim obnaży przed Tobą całe swoje piękno magnolia potrzebuje odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji. Większość odmian preferuje miejsca słoneczne, osłonięte przed wiatrem, tam, gdzie gleba jest żyzna, z lekko kwaśnym pH, wilgotna oraz bogata w składniki odżywcze. Oczywiście zawsze można dopasować warunki do wymogów konkretnej odmiany, regulując ilość i częstotliwość nawożenia czy podlewania.

Magnolie można z powodzeniem szczepić, co przyspiesza kwitnienie. Warto wybrać im miejsce raz i nie przesadzać, bo system korzeniowy krzewów i drzewek jest dość płytki.

Czy magnolie przetrwają zimę?

Najpoważniejszym zmartwieniem rodzimych ogrodników jest to, czy ich starannie pielęgnowana magnolia będzie w stanie przetrwać zimę. Na pewno więcej uwagi trzeba poświęcić młodym roślinom, przykrywając je słomianymi matami lub agrowłókniną zanim nadejdą mrozy.

Są takie gatunki magnolii, jak np. magnolia grandiflora czy magnolia purpurowa, które w naszym klimacie nie są uprawiane. Z uwagi na to, że potrzebują stałych wyższych temperatur, polskie zimy byłyby dla nich zabójcze.

Uprawa magnolii w ogrodzie – czy warto?

Chociaż magnolia kwitnie dość krótko, bo tylko przez kilkanaście dni w okolicach kwietnia i maja, to jednak dla tego widoku warto podjąć się wyzwania. Roślina ma niezwykle spektakularne białe lub różowe kwiaty zbudowane z licznych płatków. Niektóre kwiaty magnolii przypominają tulipany. Taki okaz wiosną jest niekwestionowanym królem ogrodu. Tobie przynosi radość i dumę, zaspokajają wszelkie gusta estetyczne.

Na pewno warto mieć na uwadze potrzeby każdego gatunku, np. magnolii purpurowej i dopasować indywidualnie pielęgnację. Pozwoli to uniknąć usychania czy zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób.

Dodaj komentarz