Czym_zajmuje_sie_agencja_nieruchomosci

Czym zajmuje się agencja nieruchomości?

Artykuł zaktualizowany 3 grudnia 2020


Rynek nieruchomości rządzi się własnymi prawami. Wynajem – najem, sprzedaż – kupno, obie te transakcje, choć mogą wydawać się proste do przeprowadzenia, wymagają doświadczenia i profesjonalnego podejścia. Tylko wtedy obie strony osiągną swoje cele i będą zadowolone z efektu końcowego. Składa się na to naprawdę wiele kwestii, o które trzeba zadbać. W tym właśnie są w stanie pomóc agencje nieruchomości.


Choć w Polsce wciąż kojarzą się z niepotrzebnym ogniwem, są w stanie znacznie ułatwić obrót nieruchomościami. Żeby zobaczyć, jak wiele są w stanie zaproponować swoim klientom, konieczne jest lepsze poznanie ich działalności. Dzięki temu będziemy mieć świadomość tego, czego wymagać i czego się spodziewać. Bez tego nie będziemy w pełni im ufać, a to klucz do osiągnięcia wspólnego sukcesu.

Czym jest agencja nieruchomości?

Przede wszystkim organizacją działającą na rynku nieruchomości. Pośredniczy ona pomiędzy kupującym i sprzedającym oraz wynajmującym i najemcą. Zresztą pracujące w niej osoby są nazywane niejednokrotnie pośrednikami nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu warunkiem do podjęcia tego zawodu było posiadanie specjalnej licencji. Obecnie prawo jest tak skonstruowane, że nie jest ona niezbędna. Choć agenci nie muszą już zaliczyć odpowiedniego testu, to wciąż są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, znanej lepiej jako OC.

Nie może także zapominać o kodeksie etycznym, który jest szczególnie ważny w tego typu zawodzie. Wymaga on podejmowania tylko tych działań, które są zgodne z prawem, a także prowadzenia transakcji tak, żeby była w zgodzie z interesem obu jej stron. Większość z pośredników stale podnosi swoje kompetencje poprzez kursy oraz szkolenia zawodowe, część z nich ukończyło także studia związane z obrotem nieruchomości.

W czym wyręczy cię agencja nieruchomości?

Współpracę z tego typu przedsiębiorstwem może każda osoba, która poszukuje wsparcia w zakresie obrotu nieruchomościami. Niezależnie od tego czy jest to działka na sprzedaż, czy poszukiwanie lokalu handlowego na wynajem, agent pomoże nam przejść przez każdy etap transakcji. Jego wsparcie rozpoczyna się już przy wycenie nieruchomości. Sami mamy tendencję do zawyżania ceny zarówno z chęci jak największego zysku, jak i emocjonalnego przywiązania. Warto wziąć pod uwagę jego sugestie, ponieważ wtedy zwiększymy szansę na szybkie znalezienie kupca lub najemcy.

Następnie pośrednik przygotowuje ofertę, która zawiera zdjęcia, opis, niekiedy także film. Profesjonalizm jest tu szczególnie wskazany, ponieważ to jedyna szansa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Tak przygotowane ogłoszenie jest rozpowszechniane przede wszystkim w Internecie. Gdy zgłaszają się zainteresowani, zadaniem agenta jest pokazanie im nieruchomości. Jeżeli jesteśmy drugą stroną, która poszukuje mieszkania czy domu, zajmuje się on wyszukiwaniem tych ofert, które spełniają nasze indywidualne wymagania. Następnie wraz z nami ogląda każdą z nich i zwraca uwagę na to, co jest kluczowe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zgromadziliśmy informacje konieczne do podjęcia decyzji. Niezależnie od strony, którą reprezentuje, na sam koniec transakcji przygotowuje komplet dokumentów do podpisania.

Co zyskujemy?

Decyzja o skorzystaniu z usług agencji nieruchomości niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to przede wszystkim profesjonalizm i know-how, które trudno posiąść osobie niezwiązanej z branżą nieruchomości. Dzięki temu jest w stanie najlepsze rozwiązania i nieruchomości. Ma także możliwość wynegocjowania korzystniejszej ceny, jeżeli nie jest ona zgodna z realiami.

Posiadana przez pośredników wiedza gwarantuje przeprowadzenie bezpiecznej oraz zgodnej z prawem transakcji. Mamy pewność, że podpisana przez nas umowa nie uderza w nasze interesy, a kupowana nieruchomość została sprawdzona od strony prawnej. Dzięki temu unikamy bardzo dużej dawki stresu, a także oszczędzamy tak cenny w dzisiejszych czasach czas.

Dodaj komentarz