Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Według prawa bankowego, instytucje bankowe oraz SKOKi mogą udzielać kredytów hipotecznych oraz pożyczek konsumenckich. W przypadku zaciągnięcia takiego zobowiązania, pożyczkobiorca jest chroniony przepisami prawa, według których podlega ochronie przed nieuczciwością instytucji finansowych.W przypadku pożyczek pod zastaw nieruchomości, sytuacja przedstawia się w odmienny sposób.
Instytucje pozabankowe, udzielające pożyczek pod zastaw nieruchomości, nie podpisują z pożyczkobiorcą umowy kredytowej, co de facto uniemożliwia kontrolę nad ich poczynaniami oraz ochronę konsumentów. Pożyczki pod zastaw nieruchomości to ryzykowne przedsięwzięcia, które skupiają uwagę osób, będących w trudnym położeniu finansowym lub mających negatywną historię kredytową.
W jakiej formie zawiera się pożyczkę pod zastaw nieruchomości?
Wierzyciel nie wymaga od osoby, składającej wniosek o pożyczkę pod zastaw nieruchomości, zaświadczenia o dochodach. Najczęściej nie są weryfikowane informacje, odnośnie historii kredytowej wnioskodawcy oraz jego zadłużenia i ewentualnych postępowań komorniczych, toczących się w jego udziałem. Firmy, zajmujące się pożyczaniem pieniędzy pd zastaw nieruchomości najczęściej d zrealizowania transakcji potrzebują dowodu osobistego oraz dokumentu, potwierdzającego własność nieruchomości. Umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego.
Dlaczego akt notarialny zamiast umowy kredytowej?
Różnica pomiędzy kredytem w banku, a pożyczką pod zastaw nieruchomości polega na formie pożyczenia pieniędzy wnioskodawcy. Wierzyciel formalnie dokonuje zakupu nieruchomości zastawianej, a pożyczkobiorca zobowiązuje się wykupić swoją zastawianą nieruchomość w efekcie spłaty zadłużenia. Na taką formę praktyk należy być uważnym. Instytucje często kupują nieruchomość po zaniżonej cenie, która jest kwotą pożyczki, następnie ustalają oprocentowanie, uniemożliwiające wykup nieruchomości po spłacie rat przez pożyczkobiorcę. Dokonując transakcji można w łatwy sposób pozbyć się nieruchomości, na którą pracowało się przez wiele lat.
Jaka nieruchomość zainteresuje firmę kredytową?
Pożyczkę pod zastaw nieruchomości można dostać, posiadając niezadłużoną nieruchomość gruntową: działkę rolną lub budowlaną, mieszkanie lub dom, lokal usługowy. Podstawą pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego jest niezadłużenie nieruchomości oraz akt własności. Kwota, jaką można uzyskać w ramach pożyczki pod zastaw nieruchomości jest proporcjonalna do jej wartości rynkowej. Firma kredytowa ustala termin spłaty, rozkładając zadłużenie na raty.
Termin spłaty rat nie może zostać przekroczony, akt notarialny zaznacza najczęściej szczegółowe warunki spłaty, które nie są z reguły korzystne dla pożyczkobiorcy. Aby nie stracić swojej nieruchomości, przed wizytą u notariusza należy szczegółowo zapoznać się z warunkami, które oferuje instytucja. Nawet trudna sytuacja finansowa nie może być powodem powstania zależności, która doprowadzi do utraty dobytku w sposób… formalnoprawny, bo zatwierdzony aktem notarialnym.