Artykuł zaktualizowany 28 września 2023
Opiekunka osób starszych to zawód nie tylko dobrze płatny, ale też zaliczany do perspektywicznych. Chcesz się przebranżowić i po raz pierwszy wyjechać do pracy w Niemczech w charakterze opiekunki? Dowiedz się więcej o wykonywanych zadaniach – poznaj przykładowy zakres obowiązków opiekunek osób starszych.
Jak wygląda opieka nad seniorem u niemieckiej rodziny?
Jeżeli szukasz pracy jako opiekunka seniora w Niemczech, to bardzo możliwe, że chcesz wyjechać przez agencję opiekunek osób starszych. Najlepsze na rynku agencje bardzo dbają o to, aby oferty były dokładnie opisane – to właśnie w ten sposób poznasz zakres swoich obowiązków. Jeżeli nie został on wskazany, należy o niego zapytać. W przeciwnym razie w czasie wyjazdu na kontrakt mogą pojawić się niepotrzebne nieporozumienia między pracodawcą a opiekunką.
Opiekunka osób starszych Niemcy – przykładowy zakres obowiązków:
- pomoc seniorowi w higienie – nie zawsze musi to być kompleksowe wsparcie, kluczowy jest stan zdrowia osoby starszej;
- kontrolowanie stanu ciała seniora – gdy podopiecznym jest osoba leżąca, w zakres obowiązków opiekunki może wchodzić regularne sprawdzanie, czy nie pojawiły się np. odleżyny;
- karmienie seniora – jeżeli senior jest np. diabetykiem, opiekunka przygotowuje posiłki zgodnie z ustalonym jadłospisem;
- zawożenie seniora na rehabilitację, basen, do lekarzy czy kina – samochód z reguły udostępnia rodzina podopiecznego;
- zapewnianie seniorowi towarzystwa – niektóre osoby starsze mimo sędziwego wieku są sprawne intelektualnie i oczekują od opiekunki, że będzie ich partnerem do rozmowy.
Więcej informacji znaleźć można na stronie https://avoria.com.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek/.
Czy opiekunka osób starszych w Niemczech może prowadzić dom?
Umowa podpisana przez opiekunkę osób starszych może obejmować prowadzenie domu, ale nie jest to regułą. Jeżeli opiekunka zgodzi się na szerszy zakres obowiązków, może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Wówczas również konieczne jest sprecyzowanie, za co opiekunka będzie odpowiadać. Najczęściej niemieckie rodziny oczekują wykonywania drobnych prac domowych – opiekunka zmywa, odkurza, wstawia pranie i prasuje. Do cięższych zadań zatrudniana jest dodatkowa osoba.
Mimo że przekazanie opiekunce prowadzenia domu osoby starszej to często spotykane rozwiązanie, trzeba pamiętać, że wszystko zależy od stanu zdrowia seniora. Jeżeli podopieczny jest sprawny i wymaga jedynie doraźnego wsparcia, opiekunka ma czas na dodatkową pracę. Gdy przypadek jest trudniejszy – osoba starsza nie wstaje i wymaga stałej opieki – opiekunka koncentruje swoją uwagę w pełni na seniorze.
Jakie umiejętności są pomocne w sprawowaniu opieki nad seniorem?
Biorąc pod uwagę zakres jej obowiązków, można wskazać umiejętności, jakie powinna posiadać opiekunka. Mowa tu zarówno o umiejętnościach twardych, jak i miękkich. Najważniejsza jest co najmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego – od tego zależy, czy opiekunka porozumie się z seniorem i jego najbliższym otoczeniem. Niemieckie rodziny najchętniej poszukują opiekunek znających ten język w stopniu komunikatywnym. Mile widziane jest też wykształcenie medyczne, kurs pierwszej pomocy i prawo jazdy.
Co z umiejętnościami miękkimi? W pracy opiekunki osób starszych przydadzą się:
- serdeczność – opiekunka powinna wzbudzać zaufanie, aby senior czuł się bezpieczny w jej towarzystwie;
- cierpliwość – zwłaszcza seniorzy z zaburzeniami pamięci mogą zadawać po kilka czy nawet kilkanaście razy te same pytania, opiekunka musi być zatem na to przygotowana;
- empatia – sprawni intelektualnie, ale już nie fizycznie seniorzy mogą odczuwać duże zakłopotanie, dlatego opiekunka powinna wykazywać się zrozumieniem.
Praca w charakterze opiekunki osób starszych jest odpowiedzialna. Z tego względu idealna kandydatka na opiekunkę jest też opanowana i odporna na stres – potrafi poradzić sobie nawet w kryzysowej sytuacji.