ostrzykiwanie botoksem

Czy usuwanie zmarszczek botoksem jest bezpieczne?

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Dużo kobiet zaczyna planować sobie wykonanie różnych zabiegów – usuwanie zmarszczek przy pomocy botoksu, operacyjne powiększanie piersi, wstrzyknięcie kwasu w usta – ale potem zaczynają zastanawiać się nad potencjalnymi konsekwencjami. To dobre podejście, ponieważ w świecie medycyny estetycznej można się niestety bardzo łatwo pogubić. Każdego dnia widzimy w mediach osoby, które przesadziły z tymi zabiegami i obecnie prezentują się już bardzo nienaturalnie. Zdarzały się też nawet przypadki śmierci – coś takiego może mieć miejsce, jeżeli chcemy mocno zaoszczędzić i korzystamy z usług nie wykwalifikowanych specjalistów. 


Najważniejsze powinno być dla nas zawsze nasze bezpieczeństwo. Owszem, wygląd również jest ważny, ale jeżeli zrobimy sobie krzywdę to na pewno nie podniesiemy tym samym swojej samooceny i nie poczujemy się lepiej. Dlatego też musimy każdą taką decyzje dobrze przemyśleć, skonsultować się z kilkoma specjalistami i dopiero wtedy ostatecznie zdecydować, czy to dla nas dobra opcja. 

Botoks – bezpieczeństwo 

Ze wszystkich wymienionych wcześniej zabiegów – najmniej musimy obawiać się usuwania zmarszczek przy pomocy botoksu. Dlaczego? Ponieważ tutaj nawet potencjalne skutki uboczne są niezbyt groźne i zwykle szybko się ich pozbywamy. Samo wstrzyknięcie toksyny botulinowej jest co prawda dosyć bolesne, ale najczęściej zabieg ten wykonywany jest ze znieczuleniem. 

Jakie mogą tutaj pojawić się problemy? Czasami doświadczamy kłopotów z mimiką naszej twarzy, jeżeli botoks (więcej informacji jego właściwościach – https://projektskora.pl/tp-botoks/) został wstrzyknięty w złe miejsce lub w za dużej ilości. Tutaj warto jednak wspomnieć o tym, że efekty botoksu z każdym upływającym tygodniem stają się mniej widoczne, więc ten problem na szczęście również w końcu zniknie. Za drugim razem możemy wtedy wybrać się po prostu do innego gabinetu. 

Więcej skutków ubocznych 

Najwięcej skutków ubocznych usuwania zmarszczek przy użyciu botoksu, pojawia się tylko na początku. Mowa tutaj chociażby o niewielkich siniakach, które są po prostu efektem korzystania z igły. Raczej nie da się tego uniknąć, więc dobrze byłoby wykonać taki zabieg w piątek i dać sobie weekend na to, aby skóra trochę się zagoiła.  

Jednym z potencjalnych problemów może być także osłabienie mięśni naszej twarzy – to pojawia się zwykle u osób, które wykonują ten zabieg wiele razy i przez okres kilku lat. To zupełnie normalne, ponieważ nie używamy wtedy niektórych mięśni i odzwyczajają się one od ruchu. W takim momencie warto porzucić botoks na jakiś czas i powrócić do tych zabiegów po przerwie. 

Zabieg z użycuem botoksu warto wykonać u specjalistów. W Warszawie polecamy klinikę Projekt Skóra.

Dodaj komentarz