kobieta u dentysty

W jaki sposób zadbać o zęby? 5 najpopularniejszych zabiegów w stomatologii

Artykuł zaktualizowany 11 stycznia 2022


Wizyty w gabinecie stomatologicznym już dawno przestały być zarezerwowane do uzupełnienia ubytków czy leczenia kanałowego. Coraz częściej decydujemy ię na zabiegi stomatologii estetycznej której celem jest piękny i zdrowy uśmiech. W jaki sposobów zadbać o swoje żeby? Przedstawiamy 5 najpopularniejszych zabiegów w stomatologii.


W ostatnich latach można zauważyć dynamiczny rozwój stomatologii estetycznej. Nic dziwnego. Oferuje ona zabiegu, które pozwalają usunąć wady zębów oraz zgryzu. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknym uśmiechem. Oferta klinik dentystycznych jest bardzo różnorodna. Jaki zbieg warto wybrać? Oto 5 najpopularniejszych zabiegów w stomatologii, na które warto zwrócić uwagę.

Wybielanie zębów

Zdrowe zęby i śnieżnobiały uśmiech to bez wątpienie marzenie każdej osoby. Jednak nie każdy może się nimi pochwalić. Niestety nasze zęby tracą biel wskutek różnych czynników. Powodem mogą być rozmaite choroby, starzenie się organizmu, picie kawy, herbaty, a także i wina.

Z pomocą przychodzi zabieg wybielania zębów, który bez wątpienia cieszy się niesłabnącą popularnością. Zabieg ten wykonuje się n różne sposoby. Pierwszym z nich jest wybielanie zębów lamą Beyond. W tej metodzie stomatolog nakłada pacjentowi na zęby specjalny żel. Zawiera on nadtlenek wodoru i składniki, które zwiększają rezultat zabiegu.

W następnym etapie, stomatolog aktywuje preparat, używając do tego specjalnej lampy Beyond. Lampa emituje światło, dzięki którym żel przechodzący do zębiny i rozpoczyna się proces utleniania. Żeby można wybielić również za pomocą specjalnych nakładek. Taki zabieg nazywa się wybielaniem nakładkowym. Polega na tym, ze stomatolog wykonuje odlew łuków pacjenta, na podstawie których wykonuje nakładki do wybielania. Nakładki dodatkowo wyposażone są w specjalnie przygotowany żel do konkretnego pacjenta. Zadaniem pacjenta jest samodzielne zakładanie nakładek w domu zgodnie z zaleceniami. Warto dodać, że tą metodę stosuje się tylko i wyłącznie na zdrowe zęby.

Licówki

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na licówki. To jednak z najpopularniejszych metod korekty wyglądu zębów. Licówki są cienkimi nakładkami porcelanowymi, mającymi zaledwie 05,-1 mm, które charakteryzują się wysoką trwałością. Nakleja się je na zęba. Dzięki temu usuwają wiele problemów z uzębieniem. Polecane pacjentom, którzy mają widoczne uszkodzenia szkliwa lub nieregularny kształt zębów.

Zalecane są również wtedy, gdy pacjent chce dokonać delikatnej korekty kształtu zęba. Stosuje się je także u osób z popękanym szkliwem czy nadkruszonymi zębami. Swoje zastosowanie znalazły również w zabiegach zębów, a nawet i terapiach anty-agingowych. Dają możliwość wydłużenia zęba, zmiany jego kształtu.

Pozwalają zmienić również kształt uśmiechu, nadając mu przy tym symetrię. Koszt całego zabiegu zależy od materiału, z jakiego wykonana jest licówka. Dzięki licówkom, mamy możliwość rozjaśnienia zębów zwłaszcza przy trudnych do usunięcia przebarwieniach czy też martwych zębach. Licówki można założyć tylko i wyłącznie na zdrowe zęby. Nie mogą być one nałożone w sytuacji, gdy pacjent ma niewyleczoną próchnicę. Dlatego wcześniej należy odbyć wizyty w gabinecie stomatologicznym, w celu wyleczeni zębów. Ponadto, licówki nie są zalecany w przypadku wady zgryzu, bowiem łatwo je uszkodzić.

Piaskowanie

Piękny uśmiech możliwy jest również dzięki piaskowaniu. To kolejny zabieg w stomatologii, który cieszy się sporą popularnością. Zabieg ten polega na czyszczeniu zębów przy użyciu specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem odpowiedniej ilości wody, rozpyla na zębach drobny proszek. Piaskowe ma na celu usunięcie resztek kamienia nazębnego z trudno dostępnych miejsc, oczyszcza zęby z osadu oraz przebarwień.

Sam zabieg trwa około 30 minut, jest bezpieczny i bezbolesny. Natomiast pacjentów nieco bardziej wrażliwi, mogą odczuwać tuż po zabiegu dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Ponadto, nie wymaga od pacjentów specjalnego przygotowania. Natomiast po piaskowaniu, nie wolno palić papierosów, pić kawy, wina i innych napojów, które barwią zęby co najmniej przez 3 godziny. Piaskowanie należy do zabiegów profilaktycznych, które warto regularnie stosować.

Skaling

Skaling to jeden z podstawowych zabiegów dentystycznych. Polega na usunięciu kamienia nazębnego. Bardzo często stosuje się go z piaskowaniem, stanowiącym uzupełnienie skalingu. Stosowane są dwie metody, ręczna oraz mechaniczna. Obie techniki można również ze sobą łączyć. Wszystko zależy od rodzaju oraz położenia kamienia.

Korony

Wiele osób decyduje się również na korony, które służą do odbudowy zębów. Wykonywane są głównie przy urazach mechanicznych zębów, ukruszeniach, złamaniach, a także u osób, u których próchnica uszkodziła naturalną koronę zęba. Ponadto poprawiają kształt, barwę oraz położenie zębów, gdy inne metody nie są skuteczne. Stosowane są jako element mostu protetycznego, a także na implantach zębowych. Wyróżnia się  kilka rodzajów koron m.in. korony akrylowe, pełnoceramiczne, czy też porcelanowej. Zabieg założenia koron wymaga kilku wizyt.

Przy wyborze najpopularniejszych zabiegów wsparła nas klinika dentystyczna Maloclinics.pl.

Dodaj komentarz