Spis treści
Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019
Cudze chwalimy, swojego nie znamy. Wybieramy się na urlop za granicę, bo tam liczymy na pogodę i piękne widoki. Egzotyka pociąga każdego z nas, oczekujemy czegoś nowego, co nie spotkamy w naszym kraju. Tymczasem w Polsce również znajdują się zadziwiające krainy, przypominające krajobrazy niczym z folderów reklamowych biur podróży. Trudno uwierzyć, że te zaskakujące miejsca są właśnie w naszym kraju.
Puszcza Augustowska i jezioro Płaskie
Kilka lat temu pewien podróżnik sfotografował z lotu ptaka jezioro w Puszczy Augustowskiej. Widok samego jeziora przypomina wybrzeża koralowe na Oceanie Spokojnym. Widać na nim owalne jezioro, które jest otoczone puszczą. Sam zbiornik wodny nazywany jest „suwalskim atolem”, ponieważ jego barwy przypominają wyglądem wyspę koralową otoczoną laguną. Gdyby nie las wokół jeziora, to podobieństwo jest zdumiewające.
„Polska Sahara”, czyli ruchome wydmy koło Łeby
Ów pustynny krajobraz usytuowany jest między jeziorem Łebskim a Morzem Bałtyckim. To najsłynniejsza atrakcja Słowińskiego Parku Narodowego. Krajobraz przypomina pustynię, stąd jego nazwa „Polska Sahara”. Należy tutaj dodać, że pas ruchomych wydm koło Łeby jest największym takim obiektem w Europie. Cały obszar ma powierzchnię ok. 500 hektarów i cały czas się powiększa, przy tym zasypując jezioro Łebskie. Dla turystów udostępniona jest Wydma Łącka, której wysokość wynosi ok. 30 m. Po osiągnięciu jej szczytu widzimy cały krajobraz pustynny jak na dłoni oraz wybrzeża Morza Bałtyckiego i jeziora Łebskiego.
Akwedukty Północy, czyli wiadukty w Stańczykach
Przenieśmy się teraz do małej wsi Stańczyki w Puszczy Romnickiej. Tam znajdują się wiadukty, które nie przypominają swoją architekturą typowych mostów w naszym kraju. Wyglądają jak akwedukty wybudowane przez starożytnych Rzymian. Filary mostów są zdobione dekoracjami, wzorowanymi na antycznych akweduktach Pont du Grad. Z tego też względu nazywane są „akweduktami północy”. Miejsce to stanowiło trasę kolejową od Gołdapi przez Żytkiejmy do Gusiew w Okręgu Kaliningradzkim, która została uruchomiona w 1927 roku. Jednak po II Wojnie Światowej rozebrano całą linię, po tym, jak Prusy Wschodnie zostały zajęte przez ZSRR. Pomimo że od lat nie kursuje tam kolej, to akwedukty cieszą się dużą popularnością wśród turystów, odwiedzających Suwalszczyznę i Mazury.
Polska Prowansja pod Krakowem
Pola lawendowe w Prowansji na południu Francji to jeden z najciekawszych krajobrazów, które były i są uwieczniane przez malarzy i fotografów. Taki pejzaż przyciąga jak magnes. Niewielu jednak wie, że taki widok możemy spotkać również w małej wsi pod Krakowem.
Pola lawendowe w Ostrowie od wielu lat przyciągają uwagę turystów w okresie od połowy czerwca do połowy lipca. Wtedy to lawenda otula pola, tworząc gobelinowy dywan z fioletowych drobnych kwiatków, przybierając spektakularny widok.
Krajobrazy natury i polskiej architektury zadziwiają wszystkich swoją różnorodnością. Tutaj możemy znaleźć cząstkę tego, czego poszukujemy gdzieś daleko w świecie, począwszy od budowli w starożytnym Rzymie po egzotyczne karaibskie krajobrazy.