Pranie tapicerki przy pomocy szczotki

Brudna tapicerka? Poznaj sprawdzone metody na jej czyszczenie

Artykuł zaktualizowany 28 czerwca 2024

Tapicerka, czyli wierzchnie obicie mebli i foteli samochodowych, może być wykonana z różnego materiału, przez co stosuje się różne metody jej czyszczenia i pielęgnacji. Oczywiście, najlepiej zadbać o to, aby w ogóle nie doszło do plam i zacieków oraz regularnie ją czyścić, ale czasem zdarzają się wypadki, na przykład wylejesz kawę – co wtedy? Oto wskazówki, czym i jak wyczyścić tapicerkę, by na nowo odzyskała świeży wygląd.

Popularnym sposobem na rozmaite plamy na tapicerce jest stosowanie octu i sody, jednak nie zawsze zdaje egzamin. Trudne plamy, na przykład z kawy lub tłuszczu, mogą wymagać specjalnych środków, i to takich, przy których będziesz mieć pewność, że nie uszkodzą materiału. Co więcej, nie tyle ważne jest to, czym czyścisz tapicerkę, ile jak to robisz. W tym artykule podpowiadamy, jak czyścić kanapę lub wnętrze samochodu tak, by zrobić to nie tylko dobrze i skutecznie, ale i bezpiecznie.

Domowe sposoby na czyszczenie tapicerki

Zacznijmy od domowych sposobów na czyszczenie tapicerki z wykorzystaniem produktów, które powinny sprawdzić się na różnych rodzajach tapicerek, zarówno w domu, jak i samochodowych. Zaletą tych środków jest to, że są ekologiczne, ogólnodostępne i mogą pomóc pozbyć się plam. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze.

Co do czyszczenia tapicerki? Oto kilka produktów:

  • Soda oczyszczona: wymieszaj 2-3 łyżeczki z odrobiną wody, by wytworzyć pastę, i nałóż na plamę. Najlepiej pozostaw na chwilę bez pocierania, ewentualnie spróbuj miękką gąbeczką wykonać kuliste ruchy. Po wyschnięciu odkurz.
  • Ocet: dobry sposób na odświeżenie i wyczyszczanie kanapy. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1, zamoczyć ściereczkę i przetrzeć dokładnie tapicerkę.
  • Kwasek cytrynowy: ten sposób może pomóc pozbyć się plam z herbaty i kawy. Należy go dodać do wody tyle, by uzyskać 10% roztwór, a następnie gąbeczką nałożyć na plamę i wykonywać kuliste ruchy.
  • Mąka ziemniaczana lub kukurydziana: polecane są przy tłustych plamach. Wystarczy posypać plamę, pozostawić na ok. 30 minut i odkurzyć.
  • Proszek do prania: sposób na ogólne czyszczenie tapicerki. Przygotuj płyn, mieszając go z wodą, przemyj tapicerkę, dbając o to, aby nie doprowadzić do jej zamoczenia (powierzchnia ma być wilgotna, ale nie mokra).

Zanim zastosujesz w praktyce powyższe sposoby, zrób test na niewidocznej części tapicerki, aby upewnić się, że jest to bezpieczne. Czasem niektóre środki mogą odbarwiać materiał lub pozostawiać nieprzyjemne zacieki, przez co plama zejdzie, ale później będziesz się borykać z usunięciem innych śladów. Przed przystąpieniem do czyszczenia i po zabiegu dokładnie odkurz tapicerkę.

Pranie tapicerki warto zacząć od punktowego nanoszenia produktu czyszczącego

Zobacz też: Końcówki i szczotki do odkurzaczy pionowych (i nie tylko), które warto mieć

Czym czyścić tapicerkę w samochodzie?

Codzienna eksploatacja samochodu wpływa także na wnętrze, nie tylko na zużywanie się części mechanicznych. Z czasem tapicerka staje się wyblakła, wytarła, przez co nawet niewinne plamy stają się bardziej widoczne. Niektórych zabrudzeń nie da się uniknąć, dlatego należy zadbać o regularne czyszczenie tapicerki, a co pewien czasu wyprać ją kompleksowo. Pytanie, czym to zrobić?

Środków do czyszczenia i prania tapicerki jest bardzo dużo. Możesz zakupić specjalne w sklepie motoryzacyjnym, możesz też wykorzystać te do czyszczenia mebli tapicerowanych. Zanim jednak ich użyjesz, należy dokładnie odkurzyć wnętrze. W innym przypadku kurz, brud, piasek i inne zabrudzenia zostaną wtarte w materiał. Efekt? Trudniej się ich pozbędziesz, a nawet możesz utrwalić niektóre plamy.

Jak czyścić tapicerkę skórzaną i welurową?

Odpowiedź ma pytania, jak czyścić tapicerkę skórzaną, a czym czyścić tapicerkę welurową, mogą się różnić. Tak na przykład w przypadku weluru można stosować roztwór mydła, a do skóry – nie. Niestety przy dzisiejszych rodzajach skórach stara metoda z wykorzystaniem szarego mydła może spowodować plamy i odbarwienia. Dlatego odchodzi się od tej metody. Po co sięgnąć w zamian?

Do tapicerki skórzanej istnieją specjalne kosmetyki i to one sprawdzają się najlepiej. Zanim jednak je nałożysz, przeprowadź czyszczenie wstępne z użyciem samej wody. Wystarczy zwilżyć miękką szmatkę i przetrzeć skórzaną powierzchnię, dbając o to, by jej nie zamoczyć. Dopiero potem możesz przystąpić do nakładania innych specyfików. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją, ponieważ niektóre potrzebują wilgoci, aby się wchłonąć, inne powinny być nakładane na suchą powierzchnię, a jeszcze inne mogą wymagać nałożenia najpierw środków odtłuszczających.

Ciekawym pomysłem jest parownica. Możesz zastanawiać się, czy parownicą można czyścić tapicerkę, ale odpowiedź jest tu prosta: tak, można, zarówno materiałową, jak i skórzaną. Urządzenie to pomaga odświeżyć tapicerkę, usunąć nieprzyjemne zapachy, a nawet plamy. Co ciekawe, używanie pary na siedliskach ze skóry sprawia, że staje się ona bardziej nawilżona i poprawia się jej struktura.

Czym wyczyścić mocno zabrudzoną tapicerkę?

Kiedy inne metody okazały się nieskuteczne albo też masz mocno zabrudzoną tapicerkę, przyszedł czas na sięgnięcie po odkurzacz piorący. Możesz go wykorzystać do tradycyjnego odkurzania dywanów i tapicerki, a także do prania wykładzin i usuwania trudnych plam.

Odkurzacze piorące działają zwykle na zasadzie preparat-szorowanie-odkurzanie. W praktyce więc plamę pokrywa się specjalnym środkiem (lub spryskuje sprayem), potem przykłada się szczotkę odkurzacza, by podnieść zabrudzenie i je zassać do zbiornika. Dostępne są również modele z dwoma zbiornikami, na czystą i brudną wodę, które same rozprowadzają wodę z detergentem, by później ją zassać.

Odkurzacz piorący jest skuteczny podczas prania welurowej tapicerki

Dowiedz się więcej: Jaki odkurzacz piorący wybrać? Najlepszy sprzęt do domu

Jak widać, czyszczenie tapicerki samochodowej i meblowej możesz wykonać z pomocą produktów domowych. Są jednak takie plamy, które wymagają specjalnego podejścia, jak np. wtarta czekolada, psie łapy czy plamy po winie. Wtedy najlepiej sięgnąć po profesjonalne preparaty i odkurzacz piorący, które zagwarantują, że nie tylko znikną zacieki i zabrudzenia, ale tapicerka zostanie odświeżona. Stanie się też bardziej higieniczna, ponieważ odkurzacz piorący perfekcyjnie pochłania wszystkie alergeny i drobinki kurzu.

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz