klucze

Płaskie, oczkowe, nasadowe – bez jakich kluczy trudno się obejść?

Artykuł zaktualizowany 22 grudnia 2021


W warsztacie bez klucza ani rusz! Zarówno profesjonaliście, jak i majsterkowiczowi przyda się miejsce na rozmaite klucze. Te, które posłużą do odkręcania, przykręcania, podczas prac konserwacyjnych lub związanych z naprawami. Do wyboru jest całkiem sporo kluczy, które różnią się przeznaczeniem, możliwościami zastosowania, a co za tym idzie – konstrukcją. Które z nich można uznać za podstawowe? Które warto zakupić w pierwszej kolejności i znaleźć dla nich miejsce w skrzynce narzędziowej?


Klucze stałe i nastawne

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że do wyboru mamy klucze stałe i nastawne. Te pierwsze nie mogą być w żaden sposób regulowane, jednak dostępne są w wielu rozmiarach – tych najpopularniejszych, najczęściej wykorzystywanych np. w warunkach domowych, oraz mniejszych/większych przeznaczonych do specjalnych zastosowań, głównie w warsztatach. Klucz stały pasuje tylko do konkretnego rodzaju wkrętu bądź śruby.

Co odróżnia klucze nastawne od kluczy stałych

Klucze nastawne mają za to możliwość regulacji. Wyposażone zwykle w proste systemy kalibracji, aby bez problemu poradzić sobie z dowolnym wkrętem lub śrubą, niezależnie od kształtu czy rozmiaru.

W obydwu przypadkach warto szukać narzędzi sprawdzonych producentów, np. marki Honiton, aby zagwarantować sobie bezpieczną i wygodną pracę.

Podstawowe klucze stałe

Wśród podstawowych kluczy stałych warto wyposażyć swój warsztat lub miejsce pracy w klucze płaskie, najlepiej w kilku rozmiarach. Współpracują ze śrubami i wkrętami o sześciokątnym profilu.

W różnych wielkościach dostępne są także klucze oczkowe, przystosowane do śrub o dwunastokątnym profilu. Na końcu rękojeści zawierają otwór w wersji zamkniętej lub półotwartej. Można znaleźć klucze oczkowe o rozmaicie wygiętych rękojeściach, idealne do zadań specjalnych, np. trudno dostępnych miejsc.

Ci, którzy wolą oszczędzić sobie wydatków i miejsca w warsztacie, mogą postawić na klucze płasko-oczkowe, czyli z jednej strony zawierające końcówkę odpowiadającą kluczowi płaskiemu, a z drugiej – oczkowemu.

Podstawowe klucze nastawne

Doskonale znane klucz angielski i francuski. Wyposażone są szczęki, których rozwartość może być regulowana, aby dopasować je do danego zadania. Głównie w pracach hydraulicznych używa się klucza szwedzkiego, z możliwością płynnego regulowania rozwartości szczęk. W tej samej branży wykorzystuje się klucze typu żabka.

W domowym warsztacie i nie tylko

Domowy warsztat warto wyposażyć w zestaw kluczy nasadowych. Mają one konstrukcję pozwalającą na montowanie różnego rodzaju końcówek w specjalnym pokrętle. Taka budowa czyni je uniwersalnymi i wielofunkcyjnymi, także za sprawą możliwość doposażenia o dodatkowe elementy, np. redukcje lub przeguby.

Gdzie szukać kluczy do domowego lub profesjonalnego warsztatu? Szeroką ofertę posiada sklep https://emast.pl/. Tutaj podstawowe i specjalistyczne narzędzia oraz akcesoria znajdą pracownicy i właściciele warsztatów, a także pasjonaci majsterkowania.

Dodaj komentarz