box dachowy

Box dachowy – jak wybrać odpowiedni?

Artykuł zaktualizowany 30 maja 2022


Samochód to wciąż jeden z najchętniej wybieranych przez nas środków transportu, którym nie tylko podróżujemy, ale również przewozimy różne rzeczy. Bagażnik samochodowy nie zawsze gwarantuje nam dostateczną ilość miejsca, na szczęście, możemy wyposażyć swój pojazd w akcesoria takie jak box dachowy. To praktyczne rozwiązanie, które może pomóc nam w przewożeniu bagaży zarówno latem, jak i zimą. Na rynku znajduje się obecnie wiele różnych bagażników tego typu. Jak wybrać odpowiedni? Przekonajmy się.


Pojemność i ładowność boxu dachowego

To parametr, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę jako pierwszy. Przed zakupem zastanówmy się więc do czego będziemy wykorzystywać nasz box dachowy oraz jakie przedmioty będziemy w nim przewozić. Najmniejsze z bagażników dachowych maja około 300 litrów pojemności, nie brakuje jednak również większych boxów, które z powodzeniem mieszczą i 600 litrów. Warto jednak pamiętać, że pojemność nie jest jedynym kryterium, na które musimy zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest bowiem maksymalna ładowność boxa. Często zdarza się, że z pozoru duży bagażnik dachowy pozwala na bezpieczne przewożenie bagaży o zaledwie 50 kg wagi, przez co spora jego część pozostaje niewykorzystana. Z drugiej zaś strony istnieją boxy, do których możemy włożyć ładunek o wadze 75 kg a jednocześnie nie są bardzo duże. Zawsze zwracajmy więc uwagę na te dwa parametry.

Zwróć uwagę na wymiary boxa dachowego

Kupując box dachowy powinniśmy wziąć pod uwagę również wymiary naszego auta. O ile dysponujemy samochodem typu kombi lub suv nie powinniśmy mieć problemów, ponieważ każdy box będzie odpowiedni o tyle w przypadku aut mniejszych, miejskich i kompaktowych pamiętajmy, że długość boxa nie może przekraczać długości dachu. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór bagażnika dachowego, który będzie krótszy o chociaż kilka centymetrów w stosunku do dachu naszego auta.

Sposób otwierania się i zabezpieczenia

To kolejna, bardzo ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Jeśli zależy nam na maksymalnym komforcie użytkowania warto stawiać na boxy, które otwierają się z obu stron. Znacząco ułatwia to zarówno załadunek, jak i rozładunek bagaży. Co więcej, zadbajmy również o to, by wybrany przez nas box był zabezpieczony – doskonale sprawdzają się bagażniki dachowe wyposażone w paski i siatki mocujące, które pozwalają na unieruchomienie przewożonych bagaży, dzięki czemu są one bezpieczne w transporcie.

Łatwy montaż

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę poszukując boxu dachowego jest sposób jego zamontowania. Stawiaj na bagażniki, które wyposażone są w nowoczesne systemy ze zintegrowanym wskaźnikiem siły mocowania oraz nie wymagają użycia żadnych dodatkowych narzędzi do montażu.

Podsumowując, różnorodność boxów dachowych sprawia, że każdy z nas może wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Pamiętajmy jedynie o tym, by zwracać uwagę na jakość materiałów oraz sposób montażu boxu dachowego. Da nam to pewność, że sprzęt ten posłuży nam przez długi czas i skutecznie zabezpieczyć przewożone przez nas przedmioty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *