antyki jako forma wystroju wnętrz

Czy antyczne meble mogą być częścią wystroju domu?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Po kupieniu nowoczesnego mieszkania przychodzi czas na wybranie wystroju wnętrz. Wnosimy do niego nasze stare meble, często pamiętające czasy naszych dziadków i okazuje się, że nic do siebie nie pasuje. Zaczerpnijmy trochę inspiracji i połączmy antyki z nowoczesnym wystrojem wnętrz. Zapewniamy, da to zaskakujące efekty.

Szczerze mówiąc, jeżeli nie jesteśmy właścicielami XIX-wiecznej kamienicy albo niewielkiego dworku w którymś z pięknych zakątków polski, powinniśmy ograniczyć się z ilością zakupowanych antyków. Koszt ich zakupu, niemal na pewno będzie niewspółmierny do efektów.


Jak połączyć klasykę z nowoczesnością?

Z pozoru zupełnie odmienne style, znajdują wspólny język na wielu płaszczyznach. Wplecenie klasycznych akcentów nadaje wnętrzom charakteru, którego często brakuje tym nowoczesnym. Aranżacja wnętrza wymaga głębokiego przemyślenia, szczególnie łącząc tak różnorodne style.

Należy pamiętać, że planując wnętrze „antyczno-nowoczesne”, musimy brać pod uwagę, że większość mebli powinna być w stylu nowoczesnym, gdyż nie trudno przesadzić i stworzyć angielskie zamczysko w samym środku miasta.  Zdecydowanie wystarczą precyzyjnie dobrane dodatki, które nadadzą wnętrzu klasycznego charakteru. Nie wpłyną one na „antyczny” odbiór całości, a dodadzą polotu każdemu wnętrzu.


Antyki w salonie

W przypadku pokoju dziennego, zadanie jest znacznie trudniejsze. Elementy antyczne powinny być w nim potraktowane bardzo nowocześnie, lekko i w dobrym guście.

Drewniane meble w salonie, zarówno antyczne jak i te wykonane na ich podobieństwo, są niesamowicie reprezentacyjne. Drewno, samo w sobie jest ciepłe w odbiorze i wpływa to na atmosferę panującą w centralnym pomieszczeniu domu. Przy odpowiedniej konserwacji meble drewniane posłużą nam przez lata, a wraz z ich upływem meble okrywa szlachetna patyna, która dodatkowo uatrakcyjni wygląd naszych mebli.

Chcąc wkomponować antyczne meble do naszego pokoju dziennego, należy zachować proporcje i przede wszystkim umiar.


Kuchnia z antyczną nutą

Większość z nas wybiera praktyczność w domowej kuchni, gdyż zapewniają swobodę pracy, szereg możliwości i rozwiązań niedostępnych w wersji antycznej. Jednak nowoczesne, kuchenne wnętrza świetnie współgrają z dodatkami z epoki. Niewielki posążek czy aranżacja z szlachetnych, wiktoriańskich kafli to doskonały pomysł na urozmaicenie wystroju wnętrz i zaintrygowania gości. Przy odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni i wpleceniu w nią antyków, na pewno nie będą wyglądały one na relikty zamierzchłych czasów.

W poszukiwaniu antycznych dodatków do naszego mieszkania, warto wybrać się na przykład na Jarmark Dominikański. Na kramach dominują tam różnego rodzaju starocie, które mogą zainspirować naszą duszę wnętrzarską.


 

 

Dodaj komentarz