Spis treści
Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Wydawać by się mogło, że włączniki światła w domu to temat raczej prosty i bez historii. Nic bardziej mylnego. Współcześnie tradycyjne rozwiązania, które wszyscy kojarzymy, stają się wyłącznie jedną z opcji, która wcale nie jest najpopularniejsza. Producenci prześcigają się w ciekawych rozwiązaniach, które nie dość, że pozwalają na precyzyjne zarządzanie domowym oświetleniem, to również idealnie wpisują się w każdą aranżację stylistyczną.
Można wybierać spośród produktów wykonanych ze szkła, metalu, drewna, łupka a nawet szlifowanego betonu. Każde z nich sprawdza się w innym wnętrz – od klasycznych, przez minimalistyczne, aż do industrialnych. Odpowiednio dopasowany włącznik oraz ramka do niego mogą stać się prawdziwą ozdobą rozmaitych przestrzeni
Oprócz wyglądu liczy się również funkcjonalność. Nowoczesne rozwiązania powodują, że nie trzeba już podnosić się z kanapy lub wracać w ciemności do łóżka, gdy chcemy wyłączyć lub włączyć światło. Coraz popularniejsze stają się włączniki światła na pilota. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku i czy warto z nich skorzystać?
Pilot do oświetlenia i jego zastosowanie
Pilot do włącznika światła pozwala na sterowanie oświetleniem w danej przestrzeni lub w niektórych przypadkach nawet w całym domu. Wszystko zależy od zastosowanej technologii. Jeśli w domu występują ściemniacze, można również regulować natężenie światła, dopasowując je do aktualnych potrzeb chwili lub nastroju, budując praktyczne strefy wypoczynkowe lub powierzchnie służące do pracy lub przygotowywania posiłków.
Dzięki skonfigurowaniu systemu w domu i wszystkich włączników, pilot pozwala na zarządzanie całością oświetlenia przy pomocy tylko jednego urządzenia, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym i wygodnym.
Dodatkowo pilot może stać się urządzeniem wielofunkcyjnym, które dzięki odpowiedniemu skonfigurowaniu sprawia, że kontroluje się nie tylko instalację oświetleniową, ale też inne domowe systemy – żaluzje, ogrzewanie, nawiewy lub nawet odkurzać automatyczny.
Sposoby działania pilota – jaki rodzaj wybrać?
Istnieje kilka technologii, które są wykorzystywane przy produkcji pilotów do włączników światła. Do najbardziej powszechnych należą system radiowy oraz podczerwień.
Piloty na podczerwień działają na tej samej zasadzie, co standardowe urządzenia do obsługi telewizora. Aby z nich skorzystać, należy je skierować w stronę włącznika. W przypadku technologii radiowej zyskujemy znacznie większa swobodę, jako że fala radiowa bez problemu przechodzi przez ściany. Dzięki temu istnieje opcja zmiany natężenia lub włączania i wyłączania światła w pomieszczeniu, nawet jeśli w nim nie przebywamy.
Nowością i ciekawostką jest zarządzanie domowym oświetleniem z poziomu telefonu komórkowego. Żyjemy w świecie setek aplikacji, w różny sposób ułatwiających życie. Dzięki nim możemy również kontrolować i sterować domowym oświetleniem. Wystarczy ściągnąć odpowiedni program na smartfona z systemem Android lub iOS. We włączniku znajduje się specjalny czujnik, który pozwala na jego połączenie się z domową siecią WiFi.
Bardzo praktyczna jest opcja pozwalająca na używanie włącznika poprzez aplikację lub dotykowo, bezpośrednio przez panel na ścianie. Dzięki temu zyskujemy w pełni wygodne rozwiązanie, które znacząco ułatwia życie.
Jaka jest zaleta włączników sterowanych zdalnie z poziomu telefonu? Zarządzanie oświetleniem może odbywać się nawet, jeśli fizycznie nie ma nas w domu. Musimy mieć wyłącznie dostęp do Internetu. Dodatkowo aplikacja ma opcję czasowego ustawiania światła. Dzięki niej można włączyć światło o poranku lub wyłączyć je wieczorem, żeby dodatkowo usprawnić codzienne funkcjonowanie.
Podobnie jak w przypadku pilotów radiowych i na podczerwień, również aplikacja smartfonowa pozwala na synchronizację różnych systemów w domu i zintegrowanie ich w jeden program zarządzania domem. Dzięki temu przestrzeń, w której żyjemy staje się coraz bardziej przyjazna. Marzenia o inteligentnym domu powoli przestają być tylko mrzonką z pogranicza science fiction, a stają się codzienną rzeczywistością, na którą może pozwolić sobie niemal każdy.
Domowe światło pod wygodną kontrolą
Oświetlenie w domu coraz bardziej odpowiada codziennym potrzebom użytkowników. Nowe systemy pozwalają na precyzyjną kontrolę natężenia światła, włączanie i wyłączanie go poprzez zdalne urządzenia, a także planowanie konkretnych działań z perspektywy czasu. Włączniki światła stają się nowoczesne, w pełni funkcjonalne i dopasowane do aktualnych potrzeb człowieka.