kobieta z koniem

Żywienie koni – dlaczego odpowiednie pasza jest istotna?

Artykuł zaktualizowany 6 grudnia 2022

Każda osoba, która planuje posiadanie konia musi mieć świadomość, że opieka nad tym zwierzęciem nie jest zadaniem łatwym. Szczególnie w zakresie żywienia konie są bardzo wymagające. Dlatego też przyjrzyjmy się jak powinno wyglądać i jakie produkty warto podawać by koń mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. 

Układ pokarmowy konia – co warto wiedzieć?

Aby wiedzieć jak istotna jest odpowiednia pasza dla koni musimy mieć świadomość jak działa układ pokarmowy tych zwierząt. Jest on bowiem dość specyficzny. Przede wszystkim układ pokarmowy u koni jest dość krótki co oznacza, że zwierzęta te posiadają bardzo szybką przemianę materii. Sprawia to, że koń jest zwierzęciem, które odchorowuje wszelkie zmiany w żywieniu. Musi być również karmiony często niewielkimi porcjami. Właśnie dlatego, poza trawą z pastwiska koń powinien mieć możliwość jedzenia wysokiej jakości paszy, która nie zostanie tak szybko strawiona a tym samym da możliwość wchłonięcia przez układ pokarmowy cennych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. 

Pasza dla koni podstawowym elementem diety

Mówiąc o paszach dla koni musimy zaznaczyć, że w diecie tych zwierząt powinny znaleźć się dwa rodzaje pasz. Pierwszym z nich są pasze objętościowe, których głównym zadaniem jest wypełnienie układu pokarmowego konia tak, by zwierzę nie czuło głodu. Pasze objętościowe to najczęściej siano lub w sezonie letnim świeża trawa. Spożywanie paszy objętościowej jest dla konia bardzo ważne, ponieważ służy ona regulacji trawienia. Co więcej, żucie, które towarzyszy spożywaniu tego typu pokarmom stymuluje układ trawienny do działania, dzięki czemu jest on w stanie poradzić sobie z innymi, nieco gorzej trawionymi produktami.
Drugim rodzajem pasz dla koni są pasze wartościowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich celem jest dostarczenie wartościowych dla organizmu konia składników. Pasze dla koni tego typu najczęściej składają się z produktów takich jak owies, jęczmień czy kukurydza. Bardzo często znajdują się w nich również produkty uboczne przemysłu spożywczego i śrut.

Dlaczego wybór paszy dla koni jest tak ważny?

Wybór wysokiej jakości paszy jest niezwykle istotny dla zdrowia konia. Jej celem jest bowiem nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii, ale również białka, które jest niezbędnym dla organizmu budulcem. Co więcej, pasze często wzbogacane są dodatkami mineralnymi i witaminowymi, dzięki czemu uzupełniają niedobory w diecie konia i sprawiają, że może on cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. Rodzaj paszy powinien być dopasowany do wieku konia, jego stanu zdrowia oraz aktywności, jaką podejmuje zwierzę. Innych produktów potrzebuje koń ujeżdżany jedynie rekreacyjnie innych zaś zwierzę biorące udział w zawodach.

Podsumowując, prawidłowe żywienie koni ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia. Nawet w czasie letnich miesięcy, kiedy mamy możliwość wypasania konia na pastwisku nie powinniśmy zapominać więc o podawaniu wysokiej jakości paszy, która uzupełni wszystkie niedobory w diecie konia oraz sprawi, że do jego organizmu trafi odpowiednia ilość białka oraz innych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *