mezczyzna mysli

Zgubiona karta pojazdu – co zrobić w tej sytuacji i jak uzyskać wtórnik?

Artykuł zaktualizowany 26 stycznia 2021


Karta pojazdu to ważny dokument. Ta mała książeczka nie jest potrzebna na co dzień, ale przy załatwianiu większych formalności już tak. Co jeśli ją zgubimy? Co wtedy należy zrobić? Sprawdź koniecznie nasze wskazówki!


Karta pojazdu – co to takiego?

Nie każdy nawet pamięta iż posiada kartkę pojazdu. Znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje o konkretnym pojeździe, tak jak i o samym właścicielu. Pojawiają się tam, między innymi dane dotyczące marki, modelu, numeru VIN, rok produkcji oraz liczne parametry. Jeśli dokonywane są jakieś zmiany konstrukcyjne również będą one odnotowywane. W sytuacji, gdy auto było taksówką lub należało do szkoły jazdy też widnieją tam takie informacje. Od 1 lipca 1999 roku każdy środek transportu dostaje taką książeczkę, ona nieco swoim wyglądem przypomina paszport.

Karta pojazdu nie musi być przewożona w aucie, dlatego że nie jest nam do niczego tam potrzebna ani podczas kontroli drogowej ani w czasie wykupowania polisy ubezpieczeniowej. Najlepiej przechowywać ją zatem w domu w bezpiecznym miejscu. To z pewnością pozwoli zmniejszyć ryzyko zgubienia tego ważnego dokumentu.

Obowiązek wydania karty dla nowych pojazdów spoczywa na producencie samochodu lub na miejscowym przedstawicielu marki, a więc na tym który wprowadza go do obrotu handlowego. Kiedy mowa o samochodach i innych typach pojazdów mechanicznych sprowadzanych z zagranicy, czy też nierejestrowanych w Polsce książeczkę z danymi pojazdu oraz właściciela wydaje organ rejestrujący.

Zgubiona karta pojazdu – co zrobić?

Czasem chwila nieuwagi wystarcza, aby zgubić ważne dokumenty. Co kiedy zaginie nam karta pojazdu? Musisz postarać się o wydanie wtórnika. Spokojnie, procedura jest dość prosta i praktycznie uda się załatwić wszystko od ręki w ciągu kilku minut. Poniżej znajdziesz opis całego tego procesu:

  • W pierwszej kolejności udajesz się do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania. Musisz mieć ze sobą dowód osobisty (jeśli jest współwłaściciel musi być obecny, ale może także dać pełnomocnictwo), a także dowód rejestracyjny pojazdu, którego dotyczyła właśnie karta. Przyda też się zaświadczenie o wykupieniu polisy OC u konkretnego ubezpieczyciela.
  • Składasz w urzędzie oświadczenie o utracie karty pojazdu, co ważne jest ono pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
  • Regulujesz opłatę w wysokości 75 złotych – za wydanie wtórnika.

Czekasz na wydanie wtórnika karty pojazdu maksymalnie do 30 dni, choć zazwyczaj dokument jest już gotowy w przeciągu tygodnia.

Karta pojazdu – czy różne transakcje mogą się bez niej obyć?

Niestety, bez posiadania karty pojazdu nie można załatwić wielu formalnych spraw w urzędach. Dlatego, gdy dojdzie do zgubienia, jak najszybciej postaraj się o wydanie wtórnika. Musisz się liczyć, że nie otrzymasz go z dnia na dzień.

Jeśli chcesz sprzedać auto, a zgubiłeś kartę pojazdu najlepiej załatw wszystko związane z wtórnikiem tuż przed dokonaniem transakcji. Nie licz na to, że nabywca nie upomni się o tę małą książeczkę, zrobi to szybciej niż myślisz, bo inaczej nie zarejestruje auta. Postaranie się o nowy dokument wcześniej pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności, a także dodatkowych formalności. Nowy właściciel i tak będzie potrzebować starych dokumentów, jak i wymaganego zaświadczenia o utracie karty pojazdu. Bez tego nie będzie w stanie dopełnić potrzebnych formalności!

Bez karty pojazdu nie uda się zarejestrować auta w Wydziale Komunikacji. To kluczowe zaświadczenie potwierdzające legalne nabycie pojazdu. Bez tego ważnego dokumentu pojawią się liczne kłopoty, co wszystko znacząco przedłuży w czasie. Jak sobie z tym poradzić? Przedstawiasz wszystkie dokumenty o pojeździe, jakie posiadasz, do tego jeszcze musisz mieć ze sobą podczas wizyty w urzędzie –  zaświadczenie wystawione przez urząd, w którym wcześniej zarejestrował poprzedni właściciel. To pozwoli uzyskać wtórnik.

One thought on “Zgubiona karta pojazdu – co zrobić w tej sytuacji i jak uzyskać wtórnik?

Dodaj komentarz