rodzinne zdjęcie

Podpowiadamy jak dobierać zdjęcia do własnego fotokalendarza

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Fotokalendarze od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. Mogą być nie tylko idealnym prezentem dla ukochanej osoby, ale również wspaniałą pamiątką uwieczniającą najważniejsze momenty z naszego życia. Jak należy więc odpowiednio dobrać zdjęcia do fotokalendarza, aby sprawiał on jak największe wrażenie?


Co to jest fotokalendarz?

Fotokalendarz, jest typowym kalendarzem zawierającym różne zdjęcie na poszczególne miesiące w roku. Różni się jednak od tradycyjnego kalendarza kupionego w sklepie lub księgarni tym, że znajdują się w nim dowolnie wybrane przez nas fotografie. Mogą to być zarówno zdjęcia z wakacji, świąt rodzinnych, najważniejszych spotkań jak i sesji zdjęciowych czy selfie z przyjaciółmi. Kalendarz z naszymi ukochanymi fotografiami z pewnością będzie nie tylko oryginalną ozdobą pokoju, ale również odpowiednio poprawi humor w gorsze dni, przypominając o najważniejszych chwilach w życiu. Idealnie nadaje się na prezent np. na Dzień Dziadka, lub święta Bożego Narodzenia.

fotokalendarz


Czym się kierować projektując fotokalendarz?

Możliwości stworzenia dobrego fotokalendarza jest naprawdę wiele. Najpierw trzeba wybrać odpowiedni format kalendarza. Do najpopularniejszych z pewnością należy tradycyjny fotokalendarz na ścianę z pięknymi, dużymi zdjęciami jak i fotokalendarz na biurko, który można mieć wszędzie przy sobie, nawet w pracy. Bo wybraniu odpowiedniego rodzaju kalendarza, należy skupić się na jednym z najistotniejszych elementów – grafice. Można samemu zająć się projektowaniem odpowiedniej oprawy, dodając chociażby elementy kwiatowe, przeróżne wzory, symbole czy ramki. Druga opcja, to skorzystanie z gotowych szablonów znajdujących się w internecie i na przeróżnych portalach.

Mają już one dopasowane odpowiednie czcionki i układ stron tak, aby w jak najlepszy sposób eksponować wybrane fotografie. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z kreatorów online. Projektowanie fotokalendarza za pomocą tego narzędzia zajmuje dosłownie kilka minut. Wśród dostępnych szablonów są zarówno te bardziej tradycyjne, jak i te kolorowe z różnymi motywami, stanowiącymi idealne dopełnienie zdjęć.


Wybór zdjęć do fotokalendarza

Dobór odpowiednich zdjęć, które będą znajdowały się na stronach poszczególnych miesięcy fotokalendarza z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie jeśli mamy do wyboru kilkaset fotografii z podróży czy wiele zdjęć ze spotkań z przyjaciółmi. Decydując się na stworzenie kalendarza należy najpierw zastanowić się nad konkretnym tematem, który chcemy przestawić na fotografiach. To z pewnością ułatwi odpowiednią segregację zdjęć. Przeglądając zdjęcia, warto również podzielić je na dwie kategorie – w pierwszej powinny się znaleźć te fotki, których jesteśmy całkowicie pewni. Z kolei drugą grupę niech stanowią te zdjęcia, które nam się podobają, ale nie do końca jesteśmy ich pewni.

W razie jakichkolwiek zmian będzie można skorzystać z dodatkowych fotografii, bez kolejnego przeglądania kilkuset pozycji. Wybierając zdjęcia do fotokalendarza należy również pamiętać, że mają one stanowić całość. Nie należy więc mieszać fotografii czarno-białych z kolorowymi, gdyż może to zaburzyć całokształt kalendarza. Ważne jest również to, aby unikać monotonii. Trzeba trzymać się wybranego tematu, jednak nie na tyle, aby każdy miesiąc przestawiał tą samą osobę lub miejsce tylko z innej perspektywy.


 

Dodaj komentarz