zbliżenie na usta mężczyzny z białym uśmiechem

Wybielanie zębów – na czym polega i czego użyć?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wybielanie zębów to jeden z zabiegów stomatologii estetycznej, której popularność rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób decyduje się na zakup szeroko dostępnych środków wybielających – past, płukanek czy żelów. 

Czy produkty do wybielania zębów są skuteczne? Które warto zastosować? 


Przebarwienia zębów – jak powstają?

Wiele czynników wpływa na barwę zębów człowieka, która zaczyna się od śnieżnobiałej a kończy na ciemnożółtej. Wynika to z nagromadzonych barwników na powierzchni szkliwa oraz wewnątrz struktury zęba.


Co wpływa na barwę naszych zębów?

  • uwarunkowania genetyczne;
  • czynniki dietetyczne – kawa, herbata, czerwone wino i soki przebarwiają zęby;
  • palenie tytoniu.

Poza tym, na barwę naszych zębów mogą wpłynąć choroby genetyczne, zaburzenia hormonalne, choroby krwi czy nieprawidłowo funkcjonująca trzustka. Barwa zęba może zmienić się po leczeniu endodontycznym lub po urazie zęba.


Jak wybielić zęby?

Wybielanie zębów odbywa się w gabinecie dentystycznym lub w warunkach domowych. Zarówno pierwsza jak i druga metoda jest skuteczna, jednak warto najpierw udać się na zabieg do dentysty, a potem zwiększyć skuteczność wybielania środkami do stosowania w domu.

Rozjaśnianie zębów w gabinecie stomatologicznym zazwyczaj zapewnia najlepsze efekty, jednak wadą tej metody jest wysoka cena oraz wysokie ryzyko doświadczenia po zabiegowej nadwrażliwości. Metody wybielana zębów samodzielnie charakteryzują zazwyczaj mniej okazałe rezultaty, ale atrakcyjniejsza cena i mniejsze ryzyko dyskomfortu.


Wybielanie nakładkowe

Na rynku dostępnych jest wiele środków wybielających, które można nabyć u dentysty lub kupując na własną rękę. Jednym z takich produktów jest żel firmy Dr. Martin Schwarz, który aplikuje się samodzielnie na specjalne żelowe nakładki. Szczególnie polecamy stosowanie żelów wybielających osobom z nadwrażliwością zębów, którym ta przypadłość uniemożliwia skorzystanie z zabiegu u dentysty.

O skuteczności tego preparatu umożliwiającego wybielanie zębów bez efektu nadwrażliwości pisze Cosmopolitan, a także brytyjskie media.


Wybielanie u dentysty

Preparaty używane w gabinecie dentystycznym zawierają zazwyczaj wysokie stężenie nadtlenku wodoru. Efekty po zabiegu są uzależnione od rodzaju szkliwa i innych czynników, stąd końcowy rezultat wybielania u osób poddających się tej procedurze często się różni.


Jak wygląda zabieg?

  • Lekarz wstępnie ocenia kolor zębów, a następnie przechodzi do oczyszczenia zębów z płytki nazębnej oraz kamienia.
  • Używając specjalnego środka zabezpiecza dziąsła oraz okolice przyszyjkowe zębów.
  • Następnie aplikuje preparat wybielający na zęby, który pozostanie na nich około 15-20 minut.
  • Zabieg może być powtarzany kilkukrotnie w trakcie jednej sesji.

Pamiętajcie, że końcowy rezultat wybielania zależy od  naszych nawyków również po rozjaśnieniu zębów. Jedną z kluczowych zasad jest zachowanie „białej diety” po zabiegu, czyli musicie unikać wszelkich barwiących produktów oraz palenia papierosów. Bezpośrednio po wybielaniu u dentysty zaleca się również unikanie gorących oraz zimnych potraw, by nie potęgować uczucia nadwrażliwości.

W przypadku wybielania nakładkowego, stężenie substancji wybielającej jest zdecydowanie niższe, a co za tym idzie – po zabiegowy dyskomfort często nie występuje. Spożywanie potraw zazwyczaj nie powoduje też nadwrażliwości. Zaletą wybielania u specjalisty są jednak lepsze rezultaty.


Efekty uboczne i przeciwskazania

Nadwrażliwość zębiny i podrażnienia dziąseł to najczęstsze efekty uboczne na jakie uskarżają się pacjenci po wybielaniu. Niemal połowa osób, które poddają się zabiegowi skarzą się na nadwrażliwość. Efekty uboczne znikają zazwyczaj po kilku dniach od zabiegu. Siła i długość tego dyskomfortu zależy głównie od stężenia substancji wybielającej stosowanej podczs zabiegu oraz genów pacjenta.

Jakie są przeciwskazania do poddania się zabiegowi? 

  • Osoba poniżej 18 roku życia;
  • Ciąża;
  • Przyjmowanie silnych antybiotyków takich jak tetracykliny;
  • Przyjmowanie barwnych jonów metali lub innych substancji mogących wejść w niepożadane reakcje z wybielaczem;
  • Alergia na środki stosowane w trakcie zabiegu;
  • Choroby dziąseł i zębów;
  • Odsłonięte szyjki zębów;
  • Nadwrażliwość zębów;
  • Uszkodzenia mechaniczne zębów i szkliwa;
  • Próchnica zębów;
  • Liczne wypełnienia po leczeniu zębów.

 

Dodaj komentarz