Czarny Staw pod Rysami

Wakacje w górach. Jak robić piękne zdjęcia panoramiczne?

Artykuł zaktualizowany 29 sierpnia 2023

Większość zdjęć z wakacji wykonywanych jest w standardowym formacie, które po wywołaniu trafiają do albumu lub pudełka w określonym rozmiarze. Coraz większą popularnością cieszą się jednak odbitki panoramiczne, które szczególnie dobrze podkreślają piękno i majestat gór. Jeśli spędzasz wakacje w górach, poświęć kilka chwil na utrwalenie panoramicznego kadru. Poniżej przeczytasz, jak tego dokonać.

Nie tędy droga, czyli o górskich skrótach

Podstawowa zasada bezpieczeństwa w górach mówi o tym, by nie zbaczać z wytyczonych szlaków. Zagłębianie się w nieznane tereny może zakończyć się spotkaniem z lokalną zwierzyną lub straceniem orientacji, co może mieć opłakane skutki. W fotografii również nie ma dróg na skróty. Cóż za paradoks! Aby wykonać efektowne zdjęcie panoramiczne, trzeba włożyć w nie trochę wysiłku poprzedzonego solidną porcją wiedzy.

Krajobraz, który nie mieści się w kadrze

W trakcie wędrówki na jeden z górskich szczytów doświadczasz piękna natury w całej okazałości. Na tacy masz podane zapierające dech w piersiach widoki, które chciałoby się zapisać w wyobraźni już na zawsze. Wyciągasz więc aparat i uświadamiasz sobie, że krajobraz nie mieści się w kadrze. Co teraz?

Najłatwiej mają użytkownicy smartfonów. W modelach flagowych marek znajduje się tryb panoramiczny, który umożliwia wykonanie szerokiego kadru jednym ruchem dłoni. W każdym innym przypadku nie jest już tak łatwo. Jak robić zdjęcia gór aparatem, aby powstały efektowne odbitki?

Niezbędny sprzęt

Na wstępie warto ustalić, czym tak naprawdę jest zdjęcie panoramiczne. Przyjęło się, że takim kadrem jest ujęcie, którego równoległe krawędzie są przynajmniej trzykrotnie dłuższe od prostopadłych. Nie jest to, oczywiście, ścisłą regułą, jednak należy mieć pojęcie, kiedy szeroki kadr można uznać za panoramę.

Zdjęcia gór wyjdą najlepiej, jeśli weźmiesz ze sobą odpowiedni sprzęt. Wielogodzinna wyprawa może być wyczerpująca, dlatego w zupełności wystarczy Ci podstawowe wyposażenie – aparat oraz stabilny statyw.

zachód słońca jesienią w górach, Beskid Śląski w Polsce z lotu ptaka

Automatyka – wróg fotografii panoramicznej

Fotografowanie w trybie Auto jest niezwykle wygodne. Sprzęt dopasowuje za Ciebie wszystkie parametry, a jedyne, czym musisz się zająć, to kadrowanie. Jeśli chcesz, aby odbitki panoramiczne cechowały się wysoką jakością, wyłącz wszelką automatykę. Będziesz wykonywać kilka lub kilkanaście zdjęć składowych, więc zadbaj o to, by na każdym z ujęć był ustawiony taki sam balans bieli. Dzięki temu unikniesz łączenia kadrów o różnych jasnościach i nieestetycznych pasów pomiędzy poszczególnymi częściami zdjęć.

Ustaw aparat w pozycji pionowej na statywie i rozpocznij wykonywanie serii fotografii w trybie „na zakładkę”. Każdy kolejny kadr powinien zawierać do 30% części zdjęcia poprzedniego – taki zabieg pomoże złożyć kompletną panoramę w dowolnym programie graficznym. Działaj szybko, ale precyzyjnie, bo w górach światło zmienia się bardzo dynamicznie. Czy coś może pójść nie tak? Owszem.

Błąd paralaksy

Podczas wykonywania serii zdjęć obiekty znajdujące się bliżej Ciebie przesuwają się szybciej od elementów znajdujących się na drugim planie (czyli zupełnie jak podczas jazdy samochodem, kiedy drzewa przy drodze znikają z pola widzenia szybciej niż domy położone w oddali). Jeśli sklejasz zdjęcia w programie graficznym, być może zauważysz podwójne wierzchołki szczytów lub powtarzające się elementy skalne. Jest to tzw. błąd paralaksy. Jeśli nic z tym nie zrobisz, wydruk zdjęć minie się z Twoimi oczekiwaniami. Kadr będzie nieostry i zwyczajnie źle będzie na niego patrzeć.

Co można zrobić? Fotografom-amatorom poleca się wykonywanie takich zdjęć panoramicznych, w których wszystkie elementy znajdują się daleko od obiektywu.

Odbitki XXL jako pamiątka z górskiej podróży

Realizacja fotograficznej pasji przynosi ogromną satysfakcję i jest źródłem nieustannej radości. Twój górski wypoczynek dobiegł końca? Pora na wywoływanie zdjęć! Zainwestuj w odbitki panoramiczne, które w efektowny sposób wyeksponują Twój artystyczny zmysł. Zależy Ci na wysokiej jakości zdjęć przy zachowaniu niewygórowanej ceny? Odbitki XXL, a także w wielu innych formatach, wywołasz w Uwolnij Kolory – marce, która od lat pomaga wyrażać najpiękniejsze wspomnienia poprzez personalizowane fotopamiątki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *