kapadocja

Turcja na wakacje: Riwiera Turecka czy Egejska?

Artykuł zaktualizowany 29 czerwca 2023

Jeśli Turcja na wakacje, to przed Tobą 2 opcje: Riwiera Turecka oraz Riwiera Egejska. To właśnie w tych nadmorskich regionach czekają najlepsze kurorty, w których spędzisz niezapomniany urlop. Zastanawiasz się, dokąd dokładniej się wybrać? Zobacz, czym różnią się od siebie obie Riwiery i dokonaj świadomego wyboru.

Riwiera Turecka czy Riwiera Egejska – dokąd lepiej pojechać?

Na początek warto podkreślić kluczową kwestię: bez względu na to, który region wakacyjny Turcji wybierzesz, możesz oczekiwać niezapomnianych wrażeń z urlopu. W obu miejscach czekają:

 • świetnie rozwinięte zaplecze turystyczne – tureckie hotele zrobią na Tobie bardzo dobre wrażenie, a standard obiektu bez problemu dopasujesz do swoich wakacyjnych planów i potrzeb. 3-gwiazdkowy hotel budżetowy, a może 5-gwiazdkowy resort z bogatym programem all inclusive i aquaparkiem dla całej rodziny? Ty wybierasz!
 • krystalicznie czyste, ciepłe morze – Egejskie czy Śródziemne, to nie ma znaczenia; w obu zażyjesz rozkosznej kąpieli i skorzystasz ze świetnej oferty sportów wodnych;
 • fenomenalna kuchnia lokalna – spróbuj nie tylko kebabu, ale również np. kofte, manti, pilafu, gozleme, lahmacun czy pide, i koniecznie popij wszystko mocną i słodką czarną herbatą serwowaną w charakterystycznej szklaneczce;
 • malownicze widoki – z wybrzeża rozpościera się widok na zielone, ciągnące się w nieskończoność wzgórza;
 • atrakcje historyczne – Turcja jest „usiana” zabytkami, zarówno antycznymi, jak i z okresu średniowiecza i późniejszych;
 • przyjazna atmosfera – chociaż ten kraj ma orientalny charakter, nie poczujesz w nim mocnego szoku kulturowego, jak np. w Egipcie. Jest tu znacznie bardziej „europejsko”, dzięki czemu poczujesz się bezpiecznie.

port

Czym różnią się Riwiera Turecka i Egejska?

Planując wakacje w Turcji, warto znać różnice pomiędzy dwoma wakacyjnymi regionami. Oto te najważniejsze.

Lokalizacja

Riwiera Egejska jest położona na wybrzeżu Morza Egejskiego, na zachodzie Turcji. A to sprawia, że:

 • lot tutaj trwa o ok. 30 min krócej niż na Riwierę Turecką;
 • łatwo dostać się stąd również do pobliskiej Grecji, np. na wyspy Samos, Kos czy Rodos (w zależności od miejsca pobytu);
 • łatwiej stąd zaplanować wycieczkę fakultatywną do Efezu czy Pamukkale, ale trudniej do Kapadocji.

Warto też wiedzieć, że ruch turystyczny obsługują tu 3 lotniska – Dalaman, Bodrum i Izmir. Przez to transfer do hotelu trwa zazwyczaj krótko.

Natomiast Riwiera Turecka rozciąga się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na południu kraju. W efekcie:

  • można tu liczyć na wyższą temperaturę, co może być ważne, gdy planujesz wypoczynek pod koniec września czy z początkiem października;
 • lot do Antalyi trwa nieco dłużej niż np. do Bodrum.

Ten obszar „obsługuje” lotnisko w Antalyi. Warto pamiętać, że najpopularniejszy kurort tego regionu, Alanya, jest od niego oddalony o ok. 120 km.

Plaże

Wybrzeże Morza Egejskiego to głównie plaże kamieniste i piaszczysto-żwirowe. W wielu miejscowościach są one stosunkowo wąskie. Za to morze w tym obszarze ma piękny, turkusowy kolor i w wielu miejscach zachowuje spektakularną przejrzystość.

Na Riwierze Tureckiej nieco łatwiej znaleźć szeroką plażę piaszczystą. Wystarczy wspomnieć o kultowej Plaży Kleopatry w Alanyi, ale i o innych, „dzikich”, które można znaleźć na całej linii brzegowej.

Zabytki i atrakcje

Riwiera Egejska to prawdziwy raj dla miłośników kultury antycznej. Ten obszar przez wieki był częścią świata starożytnego, a pozostałości po nim widać niemal na każdym kroku. Wystarczy wspomnieć o spektakularnych ruinach Efezu czy Afrodyzji, ale także o tym, że to na tym obszarze miała się znajdować słynna Troja. Z tego regionu łatwo zaplanujesz też np. wycieczkę do Pamukkale (tzw. wapiennych tarasów) u podnóża miasta Hierapolis.

Na Riwierze Tureckiej zabytków jest mniej, ale również można je znaleźć – to np. amfiteatr w Side czy twierdze średniowieczne w Antalyi i Alanyi. To również lepszy punkt startu na wycieczkę do tajemniczej Kapadocji, w której poza formacjami skalnymi można podziwiać też podziemne miasta z czasów wczesnych chrześcijan. W tym regionie warto też zaplanować rafting po rzece Manavgat. Adrenalina gwarantowana!

ruiny

Koszt tygodniowej wycieczki do Turcji zaczyna się od ok. 1400 zł od osoby. Tak dobre ceny zachęcają, aby odwiedzić ten kraj więcej niż raz i odkryć uroki wszystkich jego rejonów turystycznych. Zdecydowanie warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *