salon

Sztuka aranżacji mebli: wykorzystaj optymalnie przestrzeń w swoim domu

Artykuł zaktualizowany 25 lipca 2023

Urządzając swoje mieszkanie chcemy, by było to miejsce piękne, eleganckie ale również komfortowe i funkcjonalne. Osiągnięcie takiego efektu wymaga odpowiedniej aranżacji mebli w naszym domu. W jaki sposób zrobić to prawidłowo? Istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą nam w tym pomóc. Przedstawiamy je w naszym dzisiejszym artykule.

Analiza przestrzeni

Pierwszym, niezwykle ważnym etapem w aranżowaniu wnętrz mieszkania jest analiza dostępnej przestrzeni. Dokładnie zmierz swoje wnętrza, zwracając uwagę na wymiary i kształty pomieszczeń. Zastanów się na ich przeznaczeniem. Pomocna może okazać się również niezależna opinia osoby zajmującej się projektowaniem wnętrz lub po prostu kogoś ci bliskiego. Wspólnie łatwiej ocenić potencjał danego pomieszczenia i zastanowić się jak najlepiej je wykorzystać. Możesz spróbować narysować prosty szkic, na którym zaznaczysz okna, drzwi, gniazdka elektryczne i inne elementy, które mogą wpłynąć na układ mebli. Pomoże ci to w późniejszym wyborze odpowiednich rozwiązań.

Wybór mebli o odpowiednich wymiarach

Gdy wiesz już jaką przestrzenią dysponujesz możesz zacząć wybierać meble, które będą pasować do danego wnętrza. Poszukując ich zwracaj uwagę nie tylko na ich design czy przeznaczenie ale również na wymiary. Obecnie sklepy internetowe oferują podobne meble w różnych wariantach, co pozwala na dopasowanie skali mebli takich jak stoły czy szafy do wielkości mieszkania. To bardzo ważne. Musisz mieć świadomość, że w dużych przestrzeniach możemy pozwolić sobie na większe i masywniejsze meble, podczas gdy w mniejszych pomieszczeniach warto postawić na bardziej delikatne i kompaktowe rozwiązania.

Zaplanuj przestrzeń użytkową

Aranżując meble w swoim domu warto pamiętać nie tylko o tym, by znalazły swoje miejsce w pomieszczeniu ale również, by nie zabierały przestrzeni niezbędnej do komfortowego funkcjonowania. Przykładowo w kuchni musisz mieć dość miejsca na to, by swobodnie się poruszać zaś w jadalni stół powinien być na tyle oddalony od ścian by serwowanie posiłków czy przesuwanie krzeseł nie stanowiło problemu. Czasem lepiej zrezygnować ze zbyt wielu mebli, które mogłyby przytłaczać wnętrze. Dobrą praktyką jest wyobrażenie sobie w jaki sposób będziesz korzystać z danego pomieszczenia. Wyobraź sobie, jakie czynności będą w nim wykonywane i w jak warto rozmieścić meble, aby ułatwić te aktywności. Podejściem, które warto rozważyć jest podział pomieszczenia na strefy, np. w salonie wyodrębnij miejsce do relaksu, czytania, a inny obszar do oglądania telewizji.

Minimalizm – mniej znaczy więcej

Czasem zdarza się tak, że pomimo tego, że w danym pomieszczeniu nie znajduje się wcale dużo mebli i tak wygląda ono na przytłoczone i zagracone. Wynikać to może z nadmiaru elementów dekoracyjnych, bibelotów i przedmiotów umieszczanych na półkach. Pamiętaj, że czasem mniej znaczy więcej, i ogranicz liczbę dekoracji w pomieszczeniu. Unikaj przeciążania wnętrz zbędnymi dodatkami i meblami. Postaw na minimalistyczne rozwiązania, które zapewnią swobodę przemieszczania się po pomieszczeniu. Otwarta przestrzeń sprawia nie tylko, że mieszkanie prezentuje się lepiej ale również poprawia komfort i samopoczucie domowników.

Postaw na meble wielofunkcyjne

Szczególnie w przypadku, gdy przestrzeń jaką dysponujesz nie jest duża. Obecnie e-handel otwiera się na potrzeby klientów oferując im rozwiązania, dzięki którym można zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca. Wśród nich wymienić możemy meble takie jak sofy z funkcją spania, stoły z rozkładanym blatem, czy pufy z dodatkowym schowkiem. To meble, które pełnią jednocześnie kilka funkcji. Dzięki nim zaoszczędzisz miejsce i zwiększysz funkcjonalność swojego wnętrza.

Wykorzystaj wnęki i kąty

Wiele osób uważa, że mieszkania, w których znajduje się sporo wnęk czy skosów są nieustawne i mogą utrudniać aranżację mebli. Tymczasem wcale nie musi tak być. Wnęki i kąty to doskonałe miejsca do umieszczenia mebli, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Skorzystaj z regałów, półek lub mebli wykonywanych na wymiar, aby w pełni wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Możesz także postawić narożną sofę, która nie tylko optycznie powiększy pokój, ale także stworzy przytulne miejsce do odpoczynku.

Postaw na pojemne meble

Nic tak nie zaburza harmonii mieszkania jak nadmiar przedmiotów, które nie mają swojego miejsca i “zagracają” przestrzeń. Dlatego też poszukując mebli do swojego mieszkania stawiaj na takie, w których schowasz naprawdę sporo swoich rzeczy. Możliwości jest wiele. W ofercie sklepów meblowych możemy obecnie znaleźć szafy z półkami, komody z szufladami, łóżka z pojemnikiem na pościel oraz wiele innych praktycznych rozwiązań.  Dzięki nim utrzymasz porządek w domu, a niepotrzebne przedmioty nie będą zabierać cennej przestrzeni.

Światło – kluczowy element aranżacji

Warto pamiętać jak wielką rolę w aranżacji wnętrz odgrywa światło. Odpowiednie oświetlenie może odmienić charakter pomieszczenia. Ciemne pomieszczenia wyglądają na mniej przytulne i nie zachęcają do spędzania w nich czasu. Mogą również wydawać się mniejsze niż w rzeczywistości. Wykorzystaj naturalne światło dziennie, aby rozjaśnić przestrzeń, a wieczorem postaw na różne źródła sztucznego światła, takie jak lampy podłogowe, stołowe, czy kinkiety, aby stworzyć przyjemny nastrój.

Podsumowując sztuka aranżacji mebli to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i wykorzystania przestrzeni w sposób optymalny. Pamiętaj, że kluczowym elementem jest balans między pięknem a funkcjonalnością.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem niezaleznaopinia.

Dodaj komentarz