kobieta wybiera buty

Szafka na buty – jak wybrać odpowiednią?

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Jednym z najważniejszych mebli w przedpokoju powinna być szafka na buty. Dzięki niej możemy w jednym miejscu przechowywać obuwie wszystkich domowników. Jest to znakomite rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy w jednym mieszkaniu przebywa na co dzień kilka osób. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią szafkę na buty, która sprawdzać się będzie przez wiele lat!


Jaka powinna być dobra szafka na buty?

Po pierwsze liczy się pojemność. Im więcej par butów zmieścimy do takiej szafki – tym lepiej. Powinna być zatem szeroka i wysoka. Najpraktyczniejsza szafka na buty ma formę szufladową. Tak zaprojektowane szafki przypominają wyglądem małe komody i w nawet najskromniejszych przedpokojach prezentują się bardzo elegancko. Dla osoby mieszkającej samotnie wystarczająca będzie szafka na buty z dwiema półkami. Małe komody polecić można z kolei rodzinom o większych potrzebach dotyczących przechowywania obuwia.

Po drugie – unikalny dizajn. Odpowiednia szafka powinna być dopasowana pod kątem kształtu i koloru do pozostałych mebli mieszczących się w mieszkaniu. Koniecznie trzeba też rozważyć kolor, aby pasowała do barw ścian, podłogi, dywanów czy płytek podłogowych. W tej chwili wybór w sklepach meblowych jest na tyle spory, że nie powinno z tym być żadnego problemu.

Szafka na buty – znajdź swoją ulubioną!

Trzecim kryterium zakupu powinna być wytrzymałość. Jeśli kupujemy nowe meble, to chcemy, aby służyły nam przez wiele lat, były trwałe i na długo zachowały ładny wygląd. Mniejsze szafki na buty powinny być na tyle wytrzymałe, aby w trakcie zakładania obuwia można było na nich przysiąść. Przy większych komodach istotne jest, by szuflady płynnie otwierały się bez zacinania. Do tworzenia szafek na buty stosuje się najróżniejsze drewno.

Świetnie sprawdza się drewno dębowe, sosnowe lub bukowe. Powierzchnia dodatkowo pokryta ciemną bejcą idealnie współgra z jasnymi lub ciemniejszymi ścianami wnętrza mieszkalnego. Drewniana szafka na buty jest niekłopotliwa w pielęgnacji. Regularnie należy przecierać jej powierzchnię wilgotną szmatką z impregnatem oraz wymiatać z wnętrza pozostałości piasku, który zawsze się tam gromadzi – nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że wszystkie zanieczyszczenia zostały na wycieraczce.

Szafki na buty a wielkość wnętrz

Im większe wnętrze – tym łatwiej dopasować można domową szafkę na buty. W małych i wąskich przedpokojach, charakterystycznych dla mieszkań z wielkiej płyty możliwości są już nieco bardziej ograniczone. Chyba, że zdecydujemy się szafkę na buty umieścić w jednym z pokoi o mniej zobowiązującym charakterze. Na szczęście współcześnie projektowane szafki na buty mają na tyle elegancki i awangardowy wygląd, że można je traktować jako meble wielofunkcyjne.

Jeśli w szafce znajdziemy trzy przegrody – w każdej właściwie możemy przechowywać coś innego. Do pierwszej przegrody trafić może zestaw butów, w drugiej przechowywać możemy kosmetyki do pielęgnacji obuwia oraz naszego domowego czworonoga, w trzeciej pomieścić możemy drobny sprzęt sportowy, używany przez nasze dzieci.

Dodaj komentarz