balustrady do domu

Jak wybrać balustrady do domu i na balkon?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wybór schodów jest nieraz niezwykle trudnym zadaniem, wymagającym bardzo długich konsultacji i zastanawiania się nad idealnym połączeniem jej wraz z istniejącymi elementami wystroju. Czasami jednak zapominamy o tym, że równie ważnym etapem budowy jest także… decyzja dotycząca balustrady! Właśnie dlatego, dziś zastanowimy się, na co powinniście się zdecydować w zależności od przyjętej stylistyki!


Jak wybrać balustradę?

Na samym początku zaczniemy od stylistyki klasycznej, która ku praktycznie żadnemu zdziwieniu – dominuje w wielu domach i mieszkaniach w naszym kraju. Pełno w niej naturalnych odcieni drewna, budzących skojarzenia z domami znanymi z dzieciństwa. Jeżeli także i u siebie preferujesz nutkę klasyki, to warto również zachować pewną spójność i wybrać balustradę, która również zawiera elementy wykonane z tego naturalnego materiału.

Ma on to do siebie, że dodaje każdemu wnętrzu nieco ciepła i wizualnie je dopełnia. Niestety, odradzalibyśmy drewniane konstrukcje dla pomieszczeń o małym metrażu, gdyż mogą one zbytnio go przytłaczać. Poniższe zdjęcia pochodzą ze sklepu Fontanot.


Minimalistyczna balustrada

Co jednak w momencie, w którym zdecydujemy się na odejście od klasyki, na rzecz minimalistycznych projektów? Hasłem charakterystycznym dla tej stylistyki jest wszechobecna czystość i paleta barw ograniczona do absolutnego minimum. Podobnie musi być w przypadku balustrad! Często docenianym wariantem jest… szklana balustrada. Wiemy, to brzmi nieco szalenie, jednak gwarantujemy Wam, że to dobry pomysł.

Oczywiście, będzie ona wymagać nieco częstszego czyszczenia przez naturę wykorzystywanego materiału, jednak istnieją pewne zalety, których nie sposób nie docenić. Szkło praktycznie nie dzieli wizualnie wybranego pomieszczenia i dzięki temu można uzyskać niezwykle ciekawe efekty. Jeżeli więc preferujesz minimalistyczne podejście – być może właśnie szkło jest dla ciebie!


Industrialny sznyt

Ostatnią z najpopularniejszych stylistyk, jakie spotkamy, jest industrializm. Jego cechy charakterystyczne da się dostrzec na pierwszy rzut oka. Surowość i inspiracje w postaci najróżniejszych metali to coś, co pozna nawet niewprawiony miłośnik aranżacji pomieszczeń. Skoro w tej stylistyce dominują elementy wykonane ze stali, to niegłupim pomysłem może być skorzystanie z tej zasady przy wybieraniu balustrady! Poszukajcie inspiracji w katalogach najróżniejszych producentów, a na pewno znajdziecie coś dla siebie!

kręcone schody do domu


Podsumowanie

Wybór balustrady to wcale nie taka trudna sprawa, zwłaszcza jeżeli odpowiednio się do tego przygotujemy. Trzeba poważnie zastanowić się nad tym, co dopełni wybrane przez was pomieszczenie. Wszystko zależy przecież od stylistyki, którą preferujemy i efektu, jaki pragniemy osiągnąć? A wy? Wybralibyście drewno, szkło czy stal?


 

Dodaj komentarz