grzyb na scianie

Sprzątanie domu po zalaniu. Jak wygląda ciężkie przypadek zalanego mieszkania?

Artykuł zaktualizowany 11 maja 2022


Jak poradzić sobie w trudnych przypadkach ze sprzątaniem po zalaniu? Zapraszamy do lektury, gdzie okryjemy przed Tobą tajemnice skutecznej dezynfekcji zalanych pomieszczeń, metody pracy specjalistów i zbadamy rynek odnośnie do i ceny czyszczenia technicznego do wyżej wspomnianych usług https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-zalaniu/.
Tylko jednego dnia w sierpniu 2021 roku doszło do 700 interwencji straży pożarnej. Tak zwane powodzie ekspresowe, które wywoływane są przez nagłe ulewne deszcze, są plagą mieszkańców terenów zalewowych. Jednak nie tylko, ponieważ w czasie tragicznych w skutkach ulewach w dużych miastach również dochodzi do zalań bloków, czy innych miejsc usługowych. Z czego to wynika?

Sprzątanie po zalaniu — wilgoć wróg numer 1

Grzyb, czy pleśń to skutki wilgoci, która w niektórych przypadkach opanowuje zalane pomieszczenie mieszkalne. Występuje on w przypadku nieodpowiedniego użytkowania lub mizernego sprzątania po zalaniu. Co przez to należy rozumieć? Brak stosownej kolejności wykonywanych działań lub pominięcie jakiegoś ważnego kroku podczas czyszczenia po zalaniu. Poza wypompowaniem wody poprzez motopompę należy zadbać o osuszenie pomieszczenia, stosowne pomiary i badania mykologiczne na obecność grzybów. Najlepiej wykonuje się je to z użyciem profesjonalnej ekipy, która ma do dyspozycji osuszacz ścian z wilgoci i ozonatorów powietrza o mocy minimum 40 g/h. Taki zestaw to minimum, ale też gwarancja na udane sprzątanie zalanego mieszkania. Czy możesz spróbować domowych sposobów dezynfekcji i osuszania, o tym przeczytasz poniżej?
plesn na scianie

Domowe metody osuszania mokrych ścian

Ważną kwestią podczas planowania osuszania po zalaniu jest dojście do tego, co jest konkretnie źródłem problemu, gdzie ta wilgoć jest zlokalizowana. Najczęściej stosowanym sposobem na osuszanie zalanych pomieszczeń jest tradycyjna metoda wietrzenia. O ile sprawdza się ona przy wysuszeni podłogi, czy też schnięciu farby, to na wilgotne ściany i podłogi nie będzie skuteczna, jeśli na zewnątrz będzie panowała wilgoć. Tu ważne są aktualne warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz. Jednym słowem, inne będziemy mieli możliwości na osuszenie po zalaniu latem i inne w okresie jesiennej pluchy.
Pamiętaj, iż możesz również próbować zedrzeć mokrą warstwę izolacyjną, jednak ma to sens, jeśli jesteśmy pewni, że tylko ona była przesiąknięta wodą. Natomiast, gdy okaże się, że problem jest bardziej zaawansowany, potrzebne będą profesjonalne osuszacze zalanej ściany. Oczywiście możemy je wypożyczyć, lecz jednak lepiej skorzystać z kompleksowej usługi sprzątania po zalaniu, które jest w ofercie wielu firm specjalistycznych, w tym techników Kastelnik.

Profesjonalna firma sprzątająca po zalaniu — jak ją wybrać?

Gdy podejmiemy już decyzję o tym, aby zatrudnić profesjonalistów, powinniśmy wziąć pod uwagę dwa aspekty. Pierwszym z nich jest to, czy w danym przedsiębiorstwie pracują doświadczeni specjaliści oraz ceny ich usług. Kwalifikacje oraz ukończone kursy są tego dowodem, liczą się też referencje.
Oczywiście nieodzownym elementem każdej firmy sprzątającej po zalaniach jest niezawodny sprzęt, a także atestowane środki chemiczne kupowane w sklepach dla profesjonalistów. Chemia przemysłowa jest dużo skuteczniejsza niż środki bakteriobójcze dostępne w osiedlowych sklepach. Warto zwrócić również uwagę na łatwość kontaktu z takim podmiotem, czy firmą. Jak wiemy zalania, są w większości nieprzewidywalne i mogą wydarzyć się o każdej porze dnia i nocy. Dla przykładu w firmie Kastelnik uruchomiono w tym celu całodobową infolinię, dzięki czemu można liczyć na pomoc w każdym momencie.

Dezynfekcja pomieszczeń z użyciem ozonu

Dezynfekcja pomieszczenia po zalaniu jest niezbędna po to, aby usunąć wszystkie niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. Należą do nich wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. Do zastosowania odpowiedniej formy odkażania zalanego domu potrzebne jest wcześniejsze ocenienie szkód, jakie zostały wyrządzone przez wodę. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić, gdy doszło do wylania fekaliami, wówczas mamy również do czynienia z nieprzyjemnym zapachem.
Dezynfekcja ozonem to niezwykle skuteczna metoda usuwania nieprzyjemnych zapachów. Wykonuje się ją z wykorzystaniem specjalistycznych ozonatorów, które są do tego niezbędne. Zabieg ten powinien być wykonywany przez wykwalifikowany personel firm sprzątających.  Na miejscu zabiegu przebywać powinny wyłącznie osoby go wykonujące, a pod żadnym pozorem osoby trzecie. Technicy podczas ozonowania po zalaniu muszą być zabezpieczeni za pomocą środków ochrony osobistej. Przed zastosowaniem ozonu niezbędne jest wcześniejsze osuszenie ścian, posadzek, czy też sufitów. Jedną z innych zastosowań tego gazu, oprócz właściwości odkażających, jest wpływ na uciążliwy smród, który po wylaniu fekaliów jest bardzo wyraźny. Ozon neutralizuje go skutecznie, a nie tylko maskuje jak szeroko dostępne odświeżacze powietrza.
Ciężkie przypadki zalań to traumatyczne zdarzenia, które może spotykać nas w nieoczekiwanym momencie życia. Znajoma miała taki przypadek, że wybicie kanalizacji w jej piwnicy następowało, co roku przed wigilią. Po kilku latach była już dobrze przygotowana do usuwania szkód zadaniowych. Nie wolno nam jednak zapominać, iż w skrajnych przypadkach, gdzie mamy do czynienia np. z wylaniem fekaliów, powinna być przeprowadzona dezynfekcja pomieszczenia przez profesjonalne firmy sprzątające po zalaniach. Absolutnie, nie powinniśmy tego wykonywać tego samodzielnie. Dezynfekcja, gdzie mamy styczność z chorobotwórczymi drobnoustrojami jest wówczas konieczna i warto w nią zainwestować. Pamiętajmy o tym, aby przy wyborze odpowiedniej firmy sprzątającej spojrzeć na to, jakimi metodami usuwa skutki zalania oraz jakich preparatów używa. W tym przypadku warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaufać specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *