sesja-noworodkowa-paulina-reczek-3

Sesja noworodkowa kiedy i jak się przygotować?


Stało się! Zostałaś szczęśliwą mamą i Twoje dziecko jest już na świecie. Dbasz o nie jak nikt inny, przelewając swoją matczyną miłość na tą maleńką osóbkę. A może to drugie serduszko nosisz jeszcze pod własnym sercem, będąc w końcówce ciąży? Niezależnie w której sytuacji obecnie się znajdujesz, warto właśnie teraz pomyśleć o sesji noworodkowej, która jest jedyną w swoim rodzaju pamiątką pierwszych dni życia dziecka.


Rodzaje sesji noworodkowej

Jak już wspomniano wcześniej, sesja noworodkowa jest udokumentowaniem, poprzez profesjonalną fotografię, pierwszych dni życia dziecka. Można podzielić ją na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to sesja wykonywana w szpitalu. W Polsce nie jest jeszcze tak bardzo popularna ze względu na panujące w większości szpitalach zasady. Aby fotograf mógł towarzyszyć świeżo upieczonej mamie na sali porodowej lub poporodowej, konieczna jest bowiem zgoda władz szpitala. Jeśli jednak w danym miejscu istnieje taka możliwość, jest to sesja wyjątkowa, dzięki której powstają ujęcia lifestylowe, bez pozowania, z kadrami które pisze samo życie.

sesja-noworodkowa-paulina-reczek

Sesja noworodkowa na Podkarpaciu

https://www.paulinareczek.pl/sesje-noworodkowe/

Kolejny rodzaj to sesja w domu. Cieszy się coraz większym powodzeniem, gdyż rodzice w trosce o komfort swojego maluszka wolą wykonanie zdjęć w swoim domowym zaciszu. Jednak najbardziej popularna niezmiennie jest sesja noworodkowa w studio, w przygotowanej scenerii lub z użyciem różnorakich rekwizytów albo i bez nich, tak po prostu. Maluszki same w sobie są na tyle piękne i urocze, że każde ujęcie niezależnie od tła i rekwizytów będzie wyjątkowe. Ponadto fotografie mogą być wykonane samemu dziecku, dziecku z mamą, z rodzicami lub z całą rodziną. Możliwości jest naprawdę sporo.

Kiedy zacząć myśleć o sesji noworodkowej?

Najlepiej, gdy pomyślimy o tym na długo przed porodem. Po pierwsze, mamy wtedy najwięcej siły, chęci i czasu, by zajmować się takimi kwestiami.

Po drugie, sesje fotograficzne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością, dlatego warto wcześniej wybrać fotografa któremu zechcemy zaufać i wstępnie zarezerwować przypuszczalny termin.

Po trzecie, należy ustalić wszelkie kwestie dotyczące sesji, wspólne oczekiwania oraz listę niezbędnych rzeczy z fotografem, więc nie należy odkładać tego na ostatnią chwilę, gdyż później możemy nie mieć na to czasu i sił. Warto więc skontaktować się z fotografem na początku lub do połowy trzeciego trymestru by umówić termin sesji. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem.

Na kiedy zarezerwować termin?

Oczywiście nie zawsze da się ustalić konkretną datę sesji noworodkowej, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy dziecko tak naprawdę zechce pojawić się na świecie. Sprawa ta jest bardziej oczywista w przypadku gdy u kobiety zaplanowane jest cesarskie cięcie, jednak i tu nie ma reguły. Sesję noworodkową wykonuje się zazwyczaj w okresie od wyjścia mamy z dzieckiem ze szpitala do 14-go dnia życia maluszka.

W wyjątkowych sytuacjach termin ten wydłuża się do pierwszego miesiąca życia dziecka. Dlaczego wtedy? Gdyż dziecko większość czasu spędza wówczas na spaniu i sesja zdjęciowa nie jest dla niego stresująca oraz przybiera jeszcze tzw. pozycję embrionalną, taką, jaką miał w łonie matki, stąd łatwiej układać je do zdjęcia. Podczas rozmowy z fotografem zapyta on z pewnością o przypuszczalny termin porodu, ustali orientacyjną datę i poprosi o kontakt bezpośrednio po wyjściu z dzieckiem ze szpitala by ją potwierdzić lub skorygować.

Jak przygotować się do sesji?

Gdy już nadejdzie termin sesji noworodkowej, należy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, maluszek powinien być nakarmiony. Oczywiście takie bobasy jedzą często, dlatego podczas sesji również przewidziane są przerwy na dokarmienie i przebranie dziecka. Należy ubrać dziecko w wygodne ubranka, najlepiej takie, które łatwo będzie zdjąć, gdyż większość fotografów posiada w swoich zasobach odpowiednie stroje, które będą użyte do sesji, więc warto tak ubrać dziecko, by możliwe było wygodne i szybkie przebranie.

Na sesję należy zabrać ze sobą kilka rzeczy z podstawowymi akcesoriami dla noworodka: smoczek, kilka pieluszek tetrowych, pampersy na zmianę, chusteczki nawilżane, kocyk, akcesoria do karmienia jeśli jest taka potrzeba. Jeśli jest to sesja noworodkowa, w której biorą udział rodzice lub cała rodzina, dodatkowo należy wziąć stroje do zdjęć, jeśli oczywiście nie zapewnia ich fotograf. Szczególnie mama powinna zadbać o makijaż i fryzurę, by na fotografiach ukryć wszelkie mankamenty zmęczenia. Wszelkich innych informacji udzieli z pewnością fotograf podczas ustalania terminu.

Sesja noworodkowa wymaga pewnej organizacji rodziców, jednak jest warta zachodu, gdyż dzięki niej powstaje wspaniała pamiątka na lata. Nic tak bowiem nie oddaje emocji i chwili pierwszych dni życia dziecka, jak profesjonalna fotografia.

Dodaj komentarz